Rahim Ağzi Kanserinde Hijyen önemli...

N

nargisos

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi: nargisos
  • #1
“Erken yaşta evlilik, çok doğum ve çoklu evlilik, Doğu ve Güneydoğu kadınının rahim ağzı kanserine yakalanmasındaki en büyük etkendir” diyen Prof. Dr. Murat Tuncer, hijyene dikkat edilmemesinin de hastalığın bulaşmasında etkili olduğunu söyledi.


- Rahim ağzı kanserinin, Türkiye’de en fazla Doğu ve Güneydoğulu kadınlarda görüldüğünü söyleyen Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Vekili Prof. Dr. Murat Tuncer, serviks (rahim ağzı) kanserinin ortaya çıkış nedenleri, teşhisi ve tedavi yöntemleri konusunda bilgi verdi.


Prof. Dr. Murat Tuncer, rahim ağzı kanserinin, yapılan araştırmalara göre çoğunlukla erkekler tarafından Human Papilloma Virüs (HPV) adı verilen mikrop aracılığıyla kadınlara bulaştığını açıkladı. HPV mikrobunun erkeğin cinsel teması sonucu kadına taşınarak rahim ağzı kanserine yol açtığını vurgulayan Tuncer, hastalığın Türkiye’de en fazla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kadınlar açısından risk oluşturduğunu ifade etti.

“Kadınların erken yaşta evlendirilmesi, doğum oranının fazla olması ve erkeklerin birden fazla kadınla evlenmesi bölge kadınının kansere yakalanmasındaki en büyük etkendir” diyen Tuncer, bunların yanı sıra kadınların hijyen olmamasının da hastalığın bulaşmasında etkili olduğunu ifade etti.

Tuncer, kadınların cinsel sağlığının da kanserle yakından ilgili olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
“Çok eşlilik, erken yaşta evlendirilme, stres, temizliğin önemsenmemesi, sosyo ekonomik seviyenin düşük olması, fazla doğum ve sağlıklı beslenilmemesi, kadınlar için büyük risk oluşturuyor. Tüm bunları gözönünde bulundurduğumuzda rahim ağzı kanserinin ülkemizde en fazla Doğu ve Güneydoğulu kadını tehdit ettiğini görüyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı illerde bu kanser türüne çok sık rastlamaktayız. Bölgede yaşayan kadınların, hastanede tedavi olma ya da erken tanı yöntemini tercih etmemesinden dolayı hastalığı erken teşhisle tedavi edemiyoruz. Bölgede yapacağımız çalışmalarda kadınların ve özellikle eşlerinin bize yardımcı olmasını bekliyoruz.”

Tuncer, kadınların da birden fazla erkekle cinsel temasının da hastalığın ortaya çıkmasında önemli etken olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:
“Kadınların çok eşliliği belki söz konusu değil, ama çok partnerli kadınlar da bu hastalığı taşıyor. Ailevi değerler ile gelenek göreneklerimize sahip olmak rahim ağzı kanseri riskini azaltan faktörler arasında yer alıyor.”

Tuncer, tıp dünyasının HPV mikrobuna karşı geliştirdiği aşının 2006 yılının sonunda dünya genelinde kullanılmaya başlanacağını kaydetti.
 

cgdm01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
2 Ocak 2011
Mesajlar
5.939
Emoji Skoru
210
  • Konu Sahibi: nargisos
  • #2
Dünyada her iki dakikada bir kadının ölümüne neden olan rahim ağzı kanserine neden olan virüsün hijyenik olmayan tuvaletler aracılığıyla yayılımını engelleyecek bir sprey geliştirildi.

$272773.jpg
Akdeniz Üniversitesi'nde bilim insanları, dünyada her iki dakikada bir kadının ölümüne neden olan rahim ağzı kanserine neden olan virüsün hijyenik olmayan tuvaletler aracılığıyla yayılımını engelleyecek bir sprey geliştirdi.

TUVALETLERDEN YAYILIYORNano teknoloji alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki bir öğretim üyesiyle yaptıkları görüşmede, rahim ağzı kanserinin hijyeni sağlanmamış tuvaletler aracılığıyla da yayıldığını öğrendiklerini anlattı.

BÜTÜN VİRÜSLERİ YOK EDİYORBu görüşmenin ardından, başta rahim ağzı kanserine neden olan HPV olmak üzere, klozet üzerinde gelişen virüs, bakteri ve mantarları yok edecek geniş spektrumlu bir antibakteriyel sıvı geliştirmeye karar verdiklerini belirten Arpaç, çalışmaları neticesinde başarılı sonuç aldıklarını bildirdi. Geliştirdikleri antibakteriyel sıvının, püskürtüldüğü yüzeyde 30 saniye içinde ince bir film oluşturduğunu anlatan Prof. Dr. Arpaç, ''Alkol bazlı bir sprey bu. 30 saniyenin sonunda alkol buharlaşıyor ve yüzeyde çok ince bir film oluşuyor. Bu film de yüzeydeki virüs, bakteri, mantar ne varsa yok ediyor'' dedi.
ÇANTANIZDA MUTLAKA OLSUNErtuğrul Arpaç, geliştirilen ürünü Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü'ne devrettiklerini, spreyin piyasaya sürülmesine ilişkin çalışmaların rektörlük tarafından yürütüleceğini bildirdi.
Her kadının çantasında taşıması gereken bir ürün geliştirdiklerine değinen Prof. Dr. Arpaç, şöyle konuştu:
''Ürün sadece klozette değil, kapı kollarında, musluklarda, sifonda kullanılabilecek. 30 saniye sonra bu yüzeyde hiçbir bakteri, virüs veya mantar kalmayacak. Daha önce geliştirdiğimiz antibakteriyel sistemlerle kaplı implantlarla yapılan ameliyatlarda implant kaynaklı enfeksiyonun sıfıra inmesinden yola çıkarak, bu ürünün rahim ağzı kanserinin hijyen kaynaklı yayılımını tamamen önleyebileceğini düşünüyoruz.''
Kaynak:
 
Yukarı Alt