Rahim filmi (HSG) tecrübesini yaşayanların paylaşım alanı..

vicdan

~ справе&#1076
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.099
12
Arkadaşlar rehim filmi cektirmem gerekiyor fakat jinekologumu genel anestezi için ikna edemedim:çok üzgünüm: Yaptığım araştırmalar son derece gözümü korkuttu.Bu konuda tecrübesi olan arkadaslar paylasırsanız cok mutlu olurum.Şimdiden tesekkürler.
 


vicdan

~ справе&#1076
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.099
12
Ne lokal ne genel anesteziye ihtiyaç yok. Sadece 10 dk süren bir operasyon. Ben iki kere çektirdim.Hiç korkma.
Kuzum tesekkür ederim.Öyle korkutucu seyler duydum ki:çok üzgünüm: İnanılmaz stres yaptım elimde olmadan.
 


vicdan

~ справе&#1076
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.099
12
Çok tesekkür ederim arkadaslar.inanın rahatladım.
 

karamio

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2007
463
99
bende 15 gün önce çektirdim canım.benim doktorum da anestezi uygulamadı.10 dakika sürüyor.korkulacak bişey yok.tamam ağrıyor ama dayanılamıyacak kadar değil tabiki.zaten işlem çok kısa sürdüğü için anlamıyosun bile.inşallah allah hepimizin uğraşlarını görür ve bizi sağsalim bebişleirmize kavuşturur kızlar.allah isteyip de sahip olamayan tüm kadınlara sağlıklı bebekler nasip etsin.dualarımızı karşılıksız bırakmasın.hiç korkma canım.içini ferah tut.
 

CeylinNaz

Guru
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2006
122
37
amin karamiocum Vivdancım hiç korkma sadece adet ağrısı gibi hafif bi ağrı oluyo o kadrcık hem bebişine giden yolda bi adım daha atmış olucksın inş yakında kavuşursun bebişine sevgiyle kal
 


E

EU1

Ziyaretçi
vicdan ne oldu çekildi rahim filmin. Çekildiyse sonuçların inşallah iyi çıkmıştır. çekilmediyse hiç korkma çünkü bende çektirdim mart 15'te daha çok yeni yani. hazırlanmanla birlikte 10 dk süren bir işlem canım. biraz ağrı oluyor ama oda hafif adet ağrısı gibi canım. inan korkulacak bişi değil. bende olmadan önce internetten araştırma yapmıştım ve kafam çok karışmıştı fakat hiç endişelenecek birşey olmadığını gördüm...
 

vicdan

~ справе&#1076
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.099
12
Canlarım hepinize ayrı ayrı tesekkür ederim:çiçek: Sevarcım regl bitiminden hemen sonra cekiliyormus yaklasık 15 günüm var,merakla bekliyorum:1rolleyes:
 
E

EU1

Ziyaretçi
haydi hayırlısı canım. Sen rahat tut kendini ve sonuçlarında temiz çıkacaktır inşallah canım. Ben çektirdiğim görüntüleme merkezine kendi sonuçlarımı öğrenmeden önce sormuştum genelde çıkan sonuçların oranı nedir diiye. Aldığım cevap yüzümü güldürmüştü, Dr. %90 temiz çıkıyor dedi ve çok şükür benim sonucumda temiz çıktı. Darısı senin başına canım
 


karamio

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2007
463
99
rahim filmi tüplerde herhangi bir tıkanıklık varmı diye yapılan bir test
 


yaseemin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2007
1.461
4
42
benim arkadaşımda çektirdi dün o da çok korktu.ilaç sıkıyolarmış biraz yanma ve ağrı olmuş sonrasında da biras kanaması olmuş.ama tabiki bebek yolunda dayanılamayacak bir ağrı değilmiş bu :)
 

tyfdn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2007
3
1
canım sana şunu söyleyip bu insandan insana değişiyor ben ilk çektirdiğimde öleceğim zannettim çünkü çok zor oldu rahim dar olduğu için yapmaları problem oldu ve ilac çok yakıyor 2 gün kasıklarım ağrıdı ameliyat masasından fırlayacaktım nerdeyse..inşallah seninki kolay olur
 

mehay

CANIM OGLUM
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2007
15.992
42
vicdan selam canim ben rahim filmi cektirdim seni korkutmak istemem ama inanilmaz aci veren bisey icinden bir parca kopariyorlar sanki rahimin icinde iki demir varken saga don sola don diyorlar o sekilde filmi cekiyorlar ben anestezisiz yaptirdim ve cikista bayildim.Mutlaka ikna et doktorunu anestezi icin canim
 


vicdan

~ справе&#1076
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.099
12
Arkadaşlar hepinize tesekkürler.Cok şükür sonuçlarım iyi cıktı.Fazlada canım acımadı :KK66: Umarım en kısa zamanda güzel haberler vermek nasip olur:emir_bebek:
 

sekinci

Guru
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2006
240
22
36
vicdanım canım inanamazsın nasıl sevindim.çok güzel bir gelişme bu.anşallah tez zamanda hamile oldugun haberinide alırım burdan.canım arkadaşım sen sakın hiç birşeye kafana takma olurmu.öpüyorum seni birtanem
 


vicdan

~ справе&#1076
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.099
12
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
Histerosalpingografi (HSG) veya türkçe tanımıyla ilaçlı rahim ve tüp filmi jinekolojide rahimağzı kanalının, rahim içinin ve Fallop tüplerinin yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemede yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Rahimiçine verilen özel bir sıvı, bu yapıların yandaki röntgen filminde olduğu gibi görüntülenmesine olanak verir.

HSG hangi durumlarda uygulanır?

HSG genel olarak söylemek gerekirse rahimağzı kanalındaki bir tıkanıklıktan, rahim içindeki bir yapışıklıktan veya Fallop tüplerindeki bir tıkanıklıktan şüphelenildiğinde uygulanır.

Daha da genişletilecek olursa HSG'nin temel kullanım alanları şu şekildedir:

Gebe kalamama durumunun tıbbi değerlendirilmesi aşamasında tüplerin açık olup olmadığının belirlenmesinde;

Rahimağzına veya rahime uygulanan bir müdahale sonrasında (kürtaj gibi) adet kanamalarının kesilmesi durumunda rahimağzı kanalındaki muhtemel bir tıkanıklığın veya rahimiçindeki muhtemel bir yapışıklığın (Asherman sendromu) değerlendirilmesinde;

Tekrarlayan düşüklerde rahimde doğumsal bir gelişim kusuru bulunup bulunmadığının belirlenmesinde;

HSG Nasıl Uygulanır?

HSG prensip olarak adet kanamasının tümüyle bittiği bir zaman diliminde ve adet döngüsünün ilk yarısında uygulanır. Bunun nedeni bir yandan adet kanamasının rahim içinden tüplere ve buradan da karın boşluğu içine dolmasının yaratacağı sorunlara engel olmak, öte yandan rahim içindeki muhtemel bir gebeliğe (gebe kalamama nedeniyle değerlendirilen bir kadında da her zaman gebelik oluşabileceği gerçeği gözardı edilmemelidir..) zarar vermemektir.

HSG uygulanması öncesinde tam bir jinekolojik değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmede pelvik enfeksiyon bulguları saptanması durumunda enfeksiyon tedavi edilene kadar işlem ertelenir. Enfeksiyon varken uygulanan bir HSG hastalığın yayılmasına neden olabilmektedir.

HSG bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı veya Radyoloji Uzmanı tarafından uygulanabilir. Rapor verme yetkisi ise Radyoloji Uzmanı'na aittir.

Jinekolojik muayene pozisyonundayken rahimağzını görüntülemek için spekulum adı verilen alet yerleştirilir. Rahimağzı sabitlendikten sonra rahimağzı kanalına kanül adı verilen pipet benzeri alet yerleştirilir. Kanüle iliştirilen enjektörden birkaç aşamada basınç uygulanarak kontrast madde adı verilen özel bir sıvı verilir. Bu sıvı röntgen filminde bulunduğu yerlere radyoopak yani beyaz bir görünüm kazandırır. Sıvı verilmesi esnasında ya belli aralıklarla tek tek röntgen filmleri alınır veya floroskopi adı verilen yöntem kullanılarak ekrandan sıvının geçişi sürekli olarak izlenir ve kaydedilir.

HSG röntgen ışınları verilerek uygulanan bir yöntem olmasına karşın ışın dozu çok yüksek değildir.

HSG genellikle dayanılacak kadar az ağrı veren bir işlemdir ve bu nedenle genellikle genel anestezi altında uygulanmaz.

HSG Nasıl Yorumlanır?

Yukarıda sayfanın başında bir HSG görüntüsü yer almaktadır. Bu görüntüde rahim üçgen bir şekilde görülmekte, rahimin altında vajina ve rahimağzı kanalı gözlenmektedir. Rahimin yanlarında sağlı sollu kılcal yapılar Fallop tüpleridir ve bu yapıların devamında sıvının karın içi boşluğu içinde yayılarak dağılması görülmektedir. Bu film rahim içi tümüyle normal ve tüpleri iki taraflı açık bir film örneğidir.

* Rahim içine hiç sıvı ulaşamadığında bu bir rahimağzı kanalı tıkanıklığını gösterir.
* Rahimiçinin üçgen yapısı içerisinde "lekeler" görüldüğünde bu rahimiçindeki bir yapışıklığın belirtisi, rahimiçinin üçgen yapısı bozulduğunda bu bir doğumsal rahim kusurunun belirtisidir.
* Kılcal yapılar yani tüpler görülemediğinde veya bu yapıların devamında sıvının karın içi boşluğuna dağılımı gözlenemediğinde bu tüplerin tıkalı olduğunun bir belirtisidir.

HSG'de saptanan sorunun giderilmesi için ne yapılır?

HSG esnasında sıvı basınçlı olarak verildiğinden bazen hafifçe tıkalı bir rahimağzı kanalı veya Fallop tüpü bu basınçla açılabilmektedir. Bunun dışında HSG'nin tedavi edici özelliği yoktur.

HSG'de Fallop tüplerinin tıkalı olduğu saptandığında direkt olarak tüp bebek kararı verilebileceği gibi, laparoskopi uygulanarak tüplerdeki yapışıklığın nedeninin anlaşılması veya mümkünse tedavi edilmesi yoluna gidilebilir.

HSG'de rahimiçinde yapışıklık saptandığında bu yapışıklığın çözülmesi için farklı yollar vardır.

HSG'de rahimde yapısal bir kusurun ön tanısını koymak mümkün olmakla beraber kesin tanıyı koymak için genellikle histeroskopi ve beraberinde laparoskopi gerekir. Bu işlemler esnasında sorunun giderilmesi mümkün olmakla beraber bazı doğumsal kusurların tedavisinde açık ameliyat gerekebilir.
 

bestben

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2007
5
0
sizlerin rahim filmi msj larınızı okudum şok oldum ben iki sene önce çektirmiştim nerdeyse komaya giriyordum kanamam oldu bayıldım ardından kustum ilaç yan etki yaptı herhalde bütün vücudum kabardı ya bana yanlış bişey yapıldı o zaman ya size uyuşturucu da verdiler filmi çektirdikten sonra uyuşturucu bağımlıları olurya resmen radyoloji uzmanının ayaklarına kapandım ağrı kesici vursun diye kasık ağrılarım beni öldürüyordu çünkü hayret ettim doğrusu:sm_confused:
 

egecan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Mart 2007
167
1
44
bestben inan bendede aynısı oldu,yani tam anlattığın gibi.
ağrı olmadı diyenlere bende hayret ediyorum.
 


vicdan

~ справе&#1076
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.099
12
Bende kendime hayret ettim arkadaslar:1rolleyes: Ama cok kısa sürdü ve kendimi ciddi ciddi iyi hazırlamıstım.Filmin sonrasında gün içinde cok hafif ağrım ve kanamam oldu hepsi bu.
 

pamuk26

Yabangülü
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
153
2
Yapmayın arkadaşlar şimdiden ağlamaya başlıcam...bebek tedavisi görüyorum ve doktorum en son rahim filmi çektireceğimizi söyledi moralim çok bozuk..
 

vicdan

~ справе&#1076
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.099
12
Pamukcum öncelikle hayırlısı olsun,umarım en kısa zamanda tedavin sonuçlanır ve alırsın bebişini kucagına.Moral bu tarz tedavilerde cok önemli ve belirleyici lütfen gözardı etme.Rahim filmi konusunda ise lütfen bir endişen olmasın.Bebişe bir adım daha yaklastıracaksa 15 dk lık minicik bir sızının ne önemi var ki,ben kendimi hep bunu düşünerek motive ettim.
Sevgilerimle...
 


egecan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Mart 2007
167
1
44
pamuk arkadaşım genel yada lokal anestezi uyguluyorlarmış fakat bundan benim haberim olmadı çünkü ne olduğunu bilmeden gittim.
 

mehay

CANIM OGLUM
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2007
15.992
42
canim heralde benim rahim filmiyle ilgili yazdigimi gormemissin aynen senin gibi oldum canim kan revan icinde kaldim cikistada bayildim eve zor gittim sanirim bizim rahmimiz dar oldugu icin oldu butun bunlar canim allahtan tupler acik ciktida teselli olmustum:1no2: :1no2:
 

pamuk26

Yabangülü
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
153
2
Pamukcum öncelikle hayırlısı olsun,umarım en kısa zamanda tedavin sonuçlanır ve alırsın bebişini kucagına.Moral bu tarz tedavilerde cok önemli ve belirleyici lütfen gözardı etme.Rahim filmi konusunda ise lütfen bir endişen olmasın.Bebişe bir adım daha yaklastıracaksa 15 dk lık minicik bir sızının ne önemi var ki,ben kendimi hep bunu düşünerek motive ettim.
Sevgilerimle...
Haklısın canım saol..Allah isteyen herkese nasip etsin..Kafama çok takıyorum olmuyor diye eğer bu rahim filmi seninde dediğin gibi beni bir adım daha yakınlaştıracaksa herşeye razıyım..herşeyin hayırlısı..
 


gulen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2006
223
5
35
kızlar bende çektirdim anestezi uygulandı.ama sonrasındada ne bir ağrı ne bir acı hiç olmadı.üstelik 2 kere çekildi.bir taraf tıkalıymış ama açıldı.
 

pamuk26

Yabangülü
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
153
2
Haftaya bugün rahim filmi çektiricem çok korkuyorum..İnşallah iyi sonuç alırım..Doktoruma anestesi yapılabilirmi diye sordum ve sen içini rahat tut düşünme dedi..ama ben yinede korkuyorumm..senağlama