Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Rana NYC

Konusu 'Markalar&Mağazalar ve Koleksiyonları' forumundadır ve Elif tarafından 13 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  13 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.925
  Beğeni:
  18.576
  Ödül Puanları:
  488
  Yalnızca yaşadığımız yerle sınırlı düşündüğümüzde, etrafta pek te birşey olmuyor hissine kapılırız? Ben de bazen kapılıyorum. Ama dünya aslında gerçekten büyük, ve içinde her an bir sürü yeni oluşum gerçekleşiyor. Sizlere ülkemiz topraklarından yola çıkıp, dünyanın çeşitli yerlerindeki çalışmalarıyla isim yapan yeteneklerden bahsetmek istiyorum.
  Aynı zamanda modatürkiye'de yazarlık da yapan RANA SOLAKER, bu isimlerden ilki. İstanbul doğumlu tasarımcı, İstasyon Sanat Merkezinde moda eğitimi aldıktan sonra önde gelen Türk firmalarında stilist olarak çalışmış. 1997 yılından beri New York’ta yaşıyor. Çocukluğundan bu yana modacı olmak isteyen Rana Solaker, kendi için yaratmak ile başka isimler adına yaratmak arasında büyük bir fark olduğunu fark etmiş. Bu sebepten moda ile olan birebir ilişkisine dört sene ara vererek kendi için yaratacak aşamaya gelinceye kadar, 2001 yılında psikoloji okumaya başlamış. Psikoloji ve moda ilk başta birbirinden tamamen farklı dallar olarak gözükseler de; aldığı psikoloji eğitiminin moda kariyerinde yararlı olacağını düşüncesiyle hareket eden tasarımcı, ‘amacın ürünü satmak olduğunda “insan psikolojisinin nasıl işlediğini bilmek” ister istemez bir avantaj getiriyor’ diyor Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Kendi başına herhangi bir sponsor olmaksızın yaratabileceği en uygun ürün t-shirt olduğu için işe t-shirtlerle başlamış. Koleksiyonunun adı Angels of New York ve yapım aşaması 2005 Mart ayında başlamış. 2005 Haziran ayında City University of New York’a bağlı Hunter College’dan Cum Laude (yüksek onur) derecesiyle psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra tamamen koleksiyonu üzerine yoğunlaşmış.
  Rana Solaker bu koleksiyonu hazırlarken New York sokaklarından ilham almış. New York’un çok kendine özgü bir dokusu var. New York’ta yaşamadan önce New York’u 70’li 80’li yılların filmlerinde tanıyıp sevmesinden dolayı olsa gerek koleksiyonunun özü 70’li yılların sonuna ve 80’li yılların başlarına dayanıyor. Angels of New York dünyanın bir çok ülkesindeki insanlarda görülen New York tutkusuna göndermelerle dolu. Çoğu insan New York’ta yaşamak istiyor. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
  En azından New York’u görmek, bu hiç uyumayan şehrin havasını solumak istiyor. O yüzden meşhur I Love New York t-shirtlerinin Fransız versiyonu olan ‘J’aime New York’ t-shirtünü yaratmış. New York’a başka bir göndermeyi de ‘True New Yorker’ t-shirtü ile yapmış. New York’ta bir laf vardır: Bir insanın kendini gerçek New York’lu olarak tanımlayabilmesi için o insanın New York’ta en az yedi sene yaşamış olması gerekir. Rana da diyor ki benim ‘True New Yorker’ t-shirtümü giyen herkes gerçek bir New Yorkludur
  New York’ta bir kuru temizlemeciye gittiğinizde size, temizlettiğiniz giysinizi ‘We Love our Customers’(müşterilerimizi seviyoruz) yazılı bir askı ile geri verirler. Buram buram New York kokan bu sloganı da t-shirtlerinden birinde kullanmış Solaker. Angels of New York koleksiyonunda özellikle Amerikan kültüründe rastlanan ünlülere olan aşırı hayranlık ve herkesin ünlü olma isteğine de göndermeler yaptığı ‘I Wanna be a Star’ gibi t-shirtler de bulunuyor. T-shirtlerin üstündeki bütün resimler tasarımcının orjinal çizimlerimden oluşuyor. Bir ara İtalyan markası Gibo’da çalışan modacı Julie Verhoeven’in başını çektiği elle çizilen orjinal illustrasyon akımı var artık moda dünyasında.
  Rana’da de t-shirtlerinde bu akımı yansıtmaya çalışıyor. Başkasının çizdiği hazır bir imajı alıp kumaşın üstüne basmak oldukça kolay bir iş. Zor olan zihninin penceresinden gelen bir imajı kağıda dökmek ve daha sonra bunun kumaşa basılması.
  T-shirtler Rana Solaker için sadece bir başlangıç. Asıl amacı tasarım dünyasında emin adımlarla ilerleyip kendi ismiyle ünlü bir marka yaratmak. Koleksiyonu sadece iki ay önce piyasaya sunmasına rağmen t-shirtleri SoHo’nun çeşitli butiklerinde satılıyor. Yakında New York’taki çeşitli moda fuarlarına da katılacak olan Rana’nın felsefesi ‘Hayat yeterince ciddi ve bazen de sıkıcı. Ben t-shirtlerimle bu ciddiyeti biraz olsun kırmaya çalışıyorum.
  KAYNAK:BENGİ AKŞEHİRLİOĞLU
  MODATURKIYE.COM