Rejim Yaparken Süt İçin

E

EU3

Ziyaretçi
Özellikle kadınlarda genç yaşlarda zayıflama amacıyla yapılan sağlıksız diyetler, ilerleyen yaşlarda başta osteoporoz olmak üzere bir çok hastalığa neden olabiliyor. Bu nedenle, sağlıklı bir zayıflama programının yeterli miktarda süt ve süt ürünü içermesi gerekiyor.
Diyetisyen Aysen Arıcan, güçlü bir kemik yapısı için gereken kalsiyumun en iyi kaynağının süt ve süt ürünleri olduğunu belirterek, zayıflama programlarında yağı alınmış veya yağ oranı azaltılmış sütlerin içilebileceğine dikkat çekiyor. Yağ oranı azaltılmış veya yağı alınmış sütlerin kalsiyum miktarı azalmadığı için, sağlıklı diyetlerin önemli bir unsurunu oluşturuyor. Genç yaşlarda zayıflamak için uygulanan sağlıksız diyetler, yaşlılıkta özellikle kadınlar açısından osteoporoz, bir başka deyişle kemik erimesi hastalığı riskini artırıyor. Bu nedenle tek tür besin tüketimine dayanan, yeteri kadar süt ve süt ürünleri içermeyen diyetlerin uygulanmaması gerekiyor. Süt ve süt ürünleri, bedenin ihtiyaç duyduğu kalsiyumu vücuda kazandırıyor.

Az Yağlı veya Yağsız Süt Tercih Edebilirsiniz

Sütün biyoyararlılığı en yüksek kalsiyum kaynağı olduğunu belirten Diyetisyen Aysen Arıcan, özellikle diyet uygulanırken süt tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini kaydetti. Yağ oranı azaltılmış veya yağı alınmış sütlerde kalsiyum miktarının azalmadığını, diyet sırasında rahatlıkla bu sütlerin tüketilebileceğini sözlerine ekleyen Arıcan, şöyle konuştu: “Kalsiyum için en iyi kaynak süt ve süt ürünleridir. 1 su bardağı sütte ortalama 240 mg kalsiyum bulunuyor. Günlük tüketilecek 2 bardak süt 480 mg kalsiyum sağlıyor. Diğer kalsiyum kaynağı olan süt ürünlerinin de tüketimiyle günlük gereksinim böylece tamamlanabiliyor. ınce bağırsaklardan kalsiyumun toplam yüzde 20-40’ı emilebiliyor. Yapılan bazı çalışmalar, sütün yüksek oranda emildiğini ortaya koyuyor. Zayıflama programı uygularken yağ oranı azaltılmış veya yağı alınmış süt içilebilir, böylece yeteri kadar kalsiyum alımı sağlanabilir. Yağ oranı azaltılmış veya yağı alınmış sütlerde kalsiyum miktarı azalmıyor. Böylelikle, kemiklerden kalsiyum çekilmesi önlenebiliyor.”


Günlük Minimum 600 mg Kalsiyum Almak Obeziteyi Önlüyor

Yeni yapılan bir araştırmada günlük 600 mg ın altında kalsiyum alan bireylerin Beden Kitle ındekslerinin daha yüksek olduğu, obezitenin neden olduğu hastalıkların görülme sıklığının arttığı tespit edilmiştir. Diyette tüketilen süt ve ürünlerinin, enerjisi planlanarak ve yağ oranı azaltılarak tüketilen 3 bardak süt tüketiminin kilo kontrolünü sağlamada etkin olduğu belirtilmiştir.


Sağlıklı Zayıflamak ıçin Diğer Altın Kurallar

· Besinleri iyi tanıyın: ıyi bir etiket okuyucusu olun, tükettiğiniz besinlerin ambalajının üzerindeki kalori, besin değeri tablosunu inceleyin.
· Çeşitlilik ve denge yaratın.
· Ölçülü olun.
· Yediklerinizi kaydedin. Gün sonunda kayıtlarınızı değerlendirin, farkına varmadan yediğiniz küçük atıştırmalıkların ne kadar fazla kalori içerdiğini gözleyin ve bunları zamanla azaltın.
· Fiziksel aktivitenizi arttırın. Fiziksel aktivite kalori harcatması bir yana gençlikte kemik kütlesini artırır, yaşlılıkta ise kemik kaybını önler. Her yaş döneminde haftada en az 3- 4 kez 45- 60 dakika yürüyüş gereklidir.
· Aç kalmayın. Açlık metabolizmanın yavaşlamasına ve vücutta su oranının azalmasıyla, yağ oranının artmasına neden olur.
· Günde 2-3 lt su için. ınsan vücudunun %60-70 i sudur. Kilo vermek ve metabolizmanın hızlanması için su içmek çok önemlidir.
· Süt-yoğurt tüketimini ihmal etmeyin. Yapılan araştırmalar diyetle yeterli kalsiyum alındığında yağ yakımının arttığını ve yağlanmanın engellendiğini ortaya koyuyor hem kemik ve eklem sağlığınız hem de kilo kontrolünüz için yağı alınmış süt ve ürünlerini diyetinizden eksik etmeyin.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
G

göçmen

Ziyaretçi
süt içtiğiniz zamanlar canınız tatlı istemez..bi deneyin
 

Elsin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Mart 2008
Mesajlar
15
Emoji Skoru
0
kesınlıkle yagsız sutlerı tavsıye etmıyorum:1no2: arkadaslar yagsız sut nasıl olabılırkı?Herseyın lıght olanı zararlı benım fıkrım ben her gece bır bardak ıcıyorum yaglı sut ama o zamanda oglen yogurt yemıyorum a.s
 

fatima38

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Mart 2008
Mesajlar
2.819
Emoji Skoru
803
Yaş
41
Bende akşamları yatmadan 1 bardak süt içiyorum. (yeni başladım bu arada)
Gerçekten tatlı yeme krizlerim yok helede bu durumdayken. Ve de zayıfladığımı hissediyorum.
 

mert

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Ağustos 2006
Mesajlar
1.610
Emoji Skoru
9
ben hemen her gece minimum bir bardak süt içiyordum.
benim bünyeme fazla geldi. aldığım kiloları ona borçluyum.
kzdım ben de kendime..çocukmuyum ben neyime benim gece sütü diye ..şimdfi bir süreliğine bıraktım.
 

edna1905

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
10 Kasım 2007
Mesajlar
99
Emoji Skoru
1
Ya ben gece yatarken süt içmenin hiçbir zararını görmüyorum aksine sağlıklı bir beslenmede mutlaka olması gerekir sütün şutarafagitti
 

bengusu

herşey güzel olacak...
Kayıtlı Üye
Katılım
15 Mayıs 2007
Mesajlar
1.700
Emoji Skoru
2
Yaş
42
ben diyetteyken diyetisyenim bana her gün 1 bardak yağsız yani light süt içmemi söyledi,ara öğün olarak saat 17.00 1 bardak yağsız süt ve yanında yarım paket light bisküvi yiyordum ve akşamları yatmadan önce 1 kase light yoğurt yiyordum,faydasını çok gördüm,yağı alınmış süt ve süt ürünlerini tüketin bence,ilk zamanlar tadı kötü gelebilir ama zamanla alışıyorsunuz,ben hala light peynir ve yoğurt yerim,yağsız süt içerim a.s.
 

hayal gxoxzlxux

yanlız mutlu kafası rahat
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Mart 2008
Mesajlar
4.152
Emoji Skoru
1
Yaş
34
bende akşam yatmadan 10 dakika önce süt içiyorum bi bardak,aç yatmayın kilo veremezsiniz diyo bazı diyetisyenler bende ya süt içiyorum ya yoğurt yiyorum 2 kaşık bilmiyorum işe yararmı,sağlık olsun ba...
 
Yukarı Alt