Rollerblade ( Kaykay )

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
3.287
Emoji Skoru
142
TARİHÇE:

Rollerblade'in tarihi 250 yıl öncesine dayanıyor. Hem de taa Belçika'ya. İlginç ama gerçek. Merlin ismindeki genç, bir çift buz patenini alır ve altına teker ilave eder. Güzel fikir ancak Merlin bu ayakkabılara bir fren sistemi geliştiremez. Ve denemeler sırasında ciddi şekilde sakatlanır.

1840'larda rollerskating Almanya'da çok büyük bir çıkış yakalar ve 1900'lü yılların başlarında Amerika'ya gelir. O zamanların rollerblade lerinin 4 ila 6 tekerleği ve önde bir freni vardı.
1980 yıllarında rollerblade şimdiki şeklini almaya başlar. Minnesota'dan iki genç "rollerblade"i yeniden şekillendirip hokeye uygun hale getirir. Arka kısmına bir fren ilave ederler ve buzda yaptıkları işi bu sefer yazın tekerler üzerinde yapmaya başlarlar.

Sporun popülerlik kazanmasıyla Oxygen, Rollerblade ve K2 inline skate modellerini çıkarırlar. Tabi ki kıyafetleri ile beraber. Bu arada Roller Hokey Kuzey Amerika'da hızla gelişmeye başlar.

Şimdi ise rollerblade çok yaygın ve half-pipe yarışlarından, parklarda fitness amacıyla kullanıma kadar birçok insanı tutkuyla kendine bağlamış durumda.

MALZEME:

Rollerblade kullanılış amacına ve tiplerine göre farklı özellikler gösterir.

Hokey: Buzda kullanılan ayakkabının aynısı olup, sadece altına tekerlek adapte edilmiştir. Amaç, hızlı hareket ve manevra olduğundan tekerlekler buna göre dizayn edilir.
Freestyle: Buz pateniyle yapılabilen tüm hareketleri, bu patenle de yapabilirsiniz. Ayrıca ani duruşlar için fren mekanizması da bulunmakta.
Hız: Uzmanlık gerektiren bir stildir. Genelde 5 tekerlekli olup, fren sistemi bulunmaz. Rulmanda standart abec 5 veya 7 olabilir.

Fitness: Cross-training için geliştirilmiştir. Büyük tekerlekleri olup, hafif materyalden yapılır. Uzun mesafeler için birebirdir.
Agresif: Extreme kullanımlar için üretilip, rampa ve korkuluklardan kaymak için altında metal aparatlar bulunur. Ufak ve sert tekerlekler, hereketlerde kolaylık sağlar.

Tekerlek
Boyut: Tekerleğin çapı önemlidir. Çünkü çap büyüdükçe hız da artar. Tekerlek çapları genellikle 44-88mm arasında değişmekte..
Sertlik: Tekerlekler plastik bir maddeden yapılmış olup sertlikleri değişkenlik gösterebiliyor. Yumuşak olanlar dış mekanlarda sarsıntıyı daha çok emiyor ama ömrü kısa oluyor. Durometer sertlik ölçüsünün adı. İç mekanda kullanacaksanız daha sert teker seçmenizde fayda var (85A gibi). Dışarda kullanacaksanız daha yumuşak olanları seçin (74A gibi)
Rulman : Tekerleğin içine yani jantına takılan ufak bilyelerdir.
Normal : Abec =1 Hızlı: Abec=3-5 Çok Hızlı: Abec=7-13

Botlar
Botlar ayağınızı tutar. Çoğu 2 kısımdan oluşur bir kısım ayağınızı sarar diğer kısım bileğinizi. Her iki parça da plastikten yapılmış olup hem koruyucu hem de esnektir. Çoğunda içerde hava dolaşımı sağlayacak
bir sistem bulunur.
Agresif tarzın botları normalden daha serttir. Hatta kayak ayakkabılarına bile benzer. Sert hareketler ve çarpmalarda extra koruma sağlar.

Frenler
Çoğu "rollerblade" ci botun topuğuna iliştirilmiş frenleri kullanarak yavaşlar ya da durur. Lastik kısmı topuk yere doğru eğildiğinde yerle temas ederek hızı azaltır. Frenler bir ayaktan diğerine transfer edilebiliyor olmalı (solaklar için). Bir de kesinlikle freni önde olan rollerblade'leri satın almayın. Hokey ya da yarış için tasarlanmış bazı modellerde fren yoktur, şaşırmayın.

Diz ve dirsek koruyucuları, hafif ve hareketleri kısıtlamayan bir kask, korumalı bileklikler olmazsa olmaz malzemelerden.

NEREDE YAPILIR?

Rollerblade yapabilmek için ihtiyacınız olan pürüzsüz ve düz bir alan. Bu bakımdan Avrupa ve Amerika'daki yolar ve kaldırımlar rollerblade yapmaya çok müsait (İstanbul'un yollarını düşünecek olursanız ). Tabi bir de bunun yanında kapalı alanlar mevcut. Ülkemiz maalesef bu konuda henüz çok geride. Ancak yine de rollerblade ve kaykay meraklısı gençler özellikle düz zemini olan parklarda bu sporları yapıyorlar. İzmir, Ankara ve Mersin'de açık parklar bulunuyor ama İstanbul'da ne yazık ki yok. Street tarzı kayıyorsanız Beşiktaş Parkını bir deneyin. Düz yolları seviyorsanız, Caddebostan Fenerbahçe arasında 2.5 km'lik bir yol bulunuyor. En iyi yerler ise, bu sporun anavatanı diyebileceğimiz Amerika'da.

Yolunuz Amerikaya düşerse işte size en iyi beş roller blade parkı:

Central Park, New York City
Rock Creek Park, Washington, DC
The Lakes, Minneapolis, MN
Fairmount Park, Philadelphia, PA
Lakefront Path, Chicago, IL

Central Park, New York 10 Km uzunluğundaki pistlerde bir yandan rollerblade ile kaymak bir yandan da gökdelenleri seyretmek müthiş bir keyif olsa gerek. Motorlu araçlara haftaiçi saat 10 ile 15 arası kapalı, haftasonu ise tümgün. 1,000,000 (bir milyon patencinin olduğu bu şehirde Central Park hepsine hitap eden bir yer).
Rock Creek Park, Washington DC Başkentteki bu alanda 2 seçenek var; biri 3,5 km lik Beach Drive, haftasonları trafiğe tamamen kapatılıyor . Diğeri ise uzun süre roller blade yapmak steyenler için 16km lik parkuru ile Capital Crescent Trail.
The Lakes, Minneapolis, MN Inline skate'in doğduğu yer olarak bilinen Minneapoliste'te gölün çevresini dolaşan 16km. lik bir parkur mevcut. Tabi bu arada göl ve gölün çevresindeki tesislerde voleybol oynamak , windsurf yapmak ve yüzmek de mümkün.

FAYDALI BİLGİLER:

Rollerblade yaparken güvenlik en önemli unsur:

• Her ne olursa olsun güvenlik ekipmanlarını takın (kask, dizlik, dirseklik, bileklik)

• Kuru ve temiz yerlerde kayın

• Hava karardıktan sonra kaymayın, zorunluysanız parlak kıyafetler giyin

• Trafiği yoğun olan yerlerden kaçının

• Trafikte kayıyorsanız kulaklık yada benzeri şeyleri takmayın, tehlikeleri duyamayabilirsiniz.

• Kontrollü düşmeyi öğrenin

• Hızınızı her zaman kontrol edebileceğiniz seviyeye kadar arttırın.

• Trafiğin aksi yönünde kaymayın

• Eğer yeniyseniz, bilen birisi ile kayın. Hem çabuk öğrenirsiniz hem de daha zevkli.

• Denge kurmada, kollar büyük önem taşır. Acemi gibi görünmekten korkmayın. Olabildiğince kolları kullanmaya çalışın. Düz kayışlarda kolların hareketi, büyük kolaylık sağlar. Dönüşlerde ise tek kolun kullanımı gerekmektedir.

• Asla, artık çok iyiyim diyerek dikkati elden bırakmayın. Adı üstünde extreme spor.
 

miaselinam

<3 03.07.2010 <3
Kayıtlı Üye
Katılım
18 Mart 2008
Mesajlar
1.814
Emoji Skoru
289
ben yapıyorum yaklasık on yıl oldu. ve gercekten hala ilk günkü gibi büyük bir zevkle yapıyorum . cok sık olmasada fırsat bulunca takıyorum patenleri birde müzik ver elini sahil. harika bir spor ayrıca düzenli yapılırsa bacakları sıkılastırıyor.
 

Yukarı Alt