Saç bitinin ilginç tarihi

roxett

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
52
Yüzyıllardır belirgin bir şekilde insanlarda sorun teşkil eden ve asalak canlılar olarak bilinen bitler, trajikomik bir tarihe sahip.

Dünyanın her köşesinde yaygın olan bitlerin, milyonlarca yıldır varolduğu biliniyor. Bitlerin geçmişinin insanlık tarihi kadar eskiye dayandığı tahmin edilirken, insanlarda yaşayan bitlerin bugüne kalan en eski örneklerinin 4 bin yıllık mumyalarda olduğu saptandı. İnsanlık tarihinde de önemli bir yere sahip olan bitler, zaman zaman bir ilin belediye başkanını belirlerken, kimi zaman da prens ve leydilerin görgü dersleri arasında yer aldı.

Bitlerle ilgili derlenen ilgi çekici bilgiler arasında dikkat çekenler şöyle sıralanıyor:

"- Bit, hem temiz saçta hem de kirli saçta olabilir. Kan emerek beslendiği için saçta kepek veya kir tabakası olmadığında daha kolay kafa derisini aşıp kan emebilir. Bu yüzden temiz saçta yaşaması daha kolaydır.

- İnsanlık tarihinde bit, pire ve uyuz zengin ve yoksul ayırmaksızın sorun oluşturmuştur. Öyle ki 'toplum içinde kaşınmanın veya kaşınmaya neden olan haşerelerin yakalanması ve toplum içinde öldürülmesinin' ayıp olduğu prenseslerin temel görgü eğitimindeydi.

- Ortaçağda bitlere 'yoksulluğun incileri' dendiğinden, Canterbury Başpiskoposu Aziz Thomas öldüğünde üzerinde bit kaynaştığı için çok yüksek mertebeden bir aziz olarak tarihe geçti.

- İnsanlık birçok hastalığın bitlerle bulaştığını çok geç öğrendi.

- Bit yoluyla geçen bit tifüsü Trablusgarp Harbi, Balkan Harbi ve 1. Dünya Savaşı'nda Türk ordularına büyük zorluklar yaşatmıştı.

- Ortaçağ'da İsveç'in Hurdenburg kentinde belediye başkanı seçimlerinde adaylar bir masanın etrafına oturur, sakallarını masaya değdirirler, ortaya konan bitin yöneldiği sakalın sahibi aday, o yıl belediye başkanı seçilirdi.

- Orta çağda prenses ve leydilere topluluk içinde kaşınma ve kaşınmaya neden olan haşerelerin yakalanmasının ve öldürülmesinin ayıp olduğu öğretilirdi."

1kumtanesi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
6
roxett .!.:
- Ortaçağda bitlere 'yoksulluğun incileri' dendiğinden, Canterbury Başpiskoposu Aziz Thomas öldüğünde üzerinde bit kaynaştığı için çok yüksek mertebeden bir aziz olarak tarihe geçti.
Buna çok güldüm .:laugh:

roxett

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
52
Ortaçağ'da İsveç'in Hurdenburg kentinde belediye başkanı seçimlerinde adaylar bir masanın etrafına oturur, sakallarını masaya değdirirler, ortaya konan bitin yöneldiği sakalın sahibi aday, o yıl belediye başkanı seçilirdi.

:laugh:

kuzum

Bu konida hassasum
Pro Üye
Emoji Skoru
267
Hangimiz bitlenmedik ki. Bitli Cadı, bitli cadııı:laugh: :laugh:

Aksi

mebbus garisi yekdane
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
3
Ortaçağda bitlere 'yoksulluğun incileri' dendiğinden, Canterbury Başpiskoposu Aziz Thomas öldüğünde üzerinde bit kaynaştığı için çok yüksek mertebeden bir aziz olarak tarihe geçti.
Ortaçağ'da ısveç'in Hurdenburg kentinde belediye başkanı seçimlerinde adaylar bir masanın etrafına oturur, sakallarını masaya değdirirler, ortaya konan bitin yöneldiği sakalın sahibi aday, o yıl belediye başkanı seçilirdi

bu ikisi ilginmis delikafadulden, anammm beni kasinti tuttu.

nazz81

artık mutluyum
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
111
ayıplarını nede güzel örtüyolarmış

Panter

p&ppanter pıncırı sewii:)
Pro Üye
Emoji Skoru
4
kasıntım tutttu
bitlendim mi nezemuszemus

irna

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
3
sene 1969,ben henüz ilk okula yeni başladığım yıllarda

babamın öğrenmenlik yaptığı bir köyde

bitten söz acıldığında,annemin tepkisine kızarak,köylü kadınların, yenge
--- pire itte,bit yiğitte bulunuu,bit devlettür.sen nediyon.
derlerdi
bu durumda annem aynen böyle :1shok::akannehir

gulbeseker

HAYATIMIN TADLARI...BÜYÜYORLAR
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
10
- Ortaçağ'da ısveç'in Hurdenburg kentinde belediye başkanı seçimlerinde adaylar bir masanın etrafına oturur, sakallarını masaya değdirirler, ortaya konan bitin yöneldiği sakalın sahibi aday, o yıl belediye başkanı seçilirdi.

benim favorim bu şıktı...
en çok bunu tuttum...

olgu35

ölümden başkası yalan
Pro Üye
Emoji Skoru
5
ilginç bir paylaşımdı. teşekkürler
başım kaşındı valla fisfisfis

Yukarı Alt