Saç derimi yolmam/iyileşmesi için öneri?

Periannem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2014
359
805
Herkese merhaba,saç derimi yolmaya başlamam ortaokulda lise sınavlarına hazırlanırken başladı ve her stresli oluşumda,sınavlara hazırlanırken,bir şeye üzüldüğümde saç derimi yoluyorum.Yolduktan sonraki gün kabuk bağlıyor, kabuğu yolmak daha da haz veriyor.Bu, bu şekilde devam ediyor.Her zaman değil dediğim gibi stresli olduğum haftalar yılda birkaç kere bu dönemi geçiriyorum.

Fakat bugün artık banyo yapamaz hale geldim.Saç derim feci şekilde acıyor ama şimdi bile elim kafama gidiyor.Saçımı
topluyorum dışarda elim gitmesin diye ama eve helince topluyken saç derimi yolduğum için saçlarım da yolunmaya başladı.Bu durumu yaşayan varsa akıl bekliyorum.
Şampuan değişikliliği,krem veya saç derimin çabuk iyileşmesi için bir önerisi olan var mı?

Jalopi

başlangıç: 72.4 güncel: hedef: 60
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2016
2.887
3.978
Buyuk ihtimal sebroik dermatit var sizde. Durduk yere yolsaniz da yara olmaz kabuk baglamaz. Dermatiti olanlar bu şekil kafalariyla.ugrasir.

Vichy dercos yesil renk kutulu sampuani oneriyorum. Bende de var bana bir tek bu iyi geliyor . Kimine medical sampuanlar da iyi geliyor. Once bir cildiyeye gidin isterseniz

Periannem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2014
359
805
Dermatoloğa veya psikoloğa gitseniz?
Psikoloğa gidecek kadar olduğunu düşünmüyordum dediğim gibi önemli sınavlar öncesi oluşan bir durumdu.Banyodan sonra artık ellim oraya gitmesin, unutayım diye elim hep dolu.Ertesi günlerde de durduramazsam psikoloğa gidebilirim belki ama biraz çekiniyorum çok büyük bir sorun değil bana göre.
Dermotogsa evet iyi fikir.Belki yağ, vitamin vs önerebilir.Teşekkür ederim.

PrideAndPrejudice

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2019
746
5.241
Psikoloğa gidecek kadar olduğunu düşünmüyordum dediğim gibi önemli sınavlar öncesi oluşan bir durumdu.Banyodan sonra artık ellim oraya gitmesin, unutayım diye elim hep dolu.Ertesi günlerde de durduramazsam psikoloğa gidebilirim belki ama biraz çekiniyorum çok büyük bir sorun değil bana göre.
Dermotogsa evet iyi fikir.Belki yağ, vitamin vs önerebilir.Teşekkür ederim.
Rica ederim. Banyo yapamaz hale geldiğinize ve saçlarınız yolunmaya başladığına göre hemen yarın gitseniz iyi edersiniz. İltihap riski yüksek olabilir. Sakın şampuan veya krem kullanmayın yakar, alerjik reaksiyona yol açar,..

Periannem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2014
359
805
Buyuk ihtimal sebroik dermatit var sizde. Durduk yere yolsaniz da yara olmaz kabuk baglamaz. Dermatiti olanlar bu şekil kafalariyla.ugrasir.

Vichy dercos yesil renk kutulu sampuani oneriyorum. Bende de var bana bir tek bu iyi geliyor . Kimine medical sampuanlar da iyi geliyor. Once bir cildiyeye gidin isterseniz

Şu an bir aydınlanma yaşadım sayenizde.Normalde kuruya yakın bir saç derim var, saç derimi her yolduğumda saçlarım çok cabuk yağlanıyor bunu elim hep saçlarımda olduğuna yormuştum.Stres acaba saç derimi yağlandırıp sonra da benim derimi yolmam bir döngü mü oluşturuyor? Yukarıdaki bir yorumda açik yara olduğunu bir şey sürülmemesi gerektiği yazılmış.Evet bir şey yapmayıp uygun bir şampuan arayacağım.Teşekkürler.

cenera

allahım ailemi koru..
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2011
1.485
756
Bende yapıyorum çok sıkıntılıysam biliyorum o duyguydu oradaki çıkıntıyı almadan rahatlamıyorsun allahdan benim tek nokta heryer değil sadece bir nokta üzerinde çalışıyorum çok acıyınca asla yapmaması diyorum sonra aynı.. Saç yağlanmasovs aynı

Aytenliasik

Adamına göre muameleyi sever
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2017
500
424
Aynı şekilde son bir senedir küçük kardeşim böyle . Yogun bir depresyon ve sıkıntının ardından oldu. Sürekli eli kafasında bildiğin açık yara oluyor kafası cildiye yağlı egzama dedi. İlaç ve sampuan verdi bakalım ne olacak sonuç . Daha yeni başlıyoruz bizde.

Periannem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2014
359
805
Saç derini nasıl yoluyorsun anlamadım? Deri öyle çekilince kopmaz ki. Anca kanatana kadar kazıman lazım.
Nasil anlatsam bilemedim, nasil başladığını bilmiyorum ama cidden deriler elime geliyor.O derileri alinca kabul bagliyor donra o kabuğu tekrar yoluyorum.Anlatinca iğrenç geldi ama durum böyle maalesef.

Periannem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2014
359
805
Aynı şekilde son bir senedir küçük kardeşim böyle . Yogun bir depresyon ve sıkıntının ardından oldu. Sürekli eli kafasında bildiğin açık yara oluyor kafası cildiye yağlı egzama dedi. İlaç ve sampuan verdi bakalım ne olacak sonuç . Daha yeni başlıyoruz bizde.
Ben 12 13 yaşlarımdayken başlamıştım, sonra her streslendigimde patlak vermeye başladı. Dişardan biri uyarmadığı taktirde yolmaya devam ediyorum.Kardeşinizin elini her saçında görüşünüzde uyarmanız fayda sağlar.

Aytenliasik

Adamına göre muameleyi sever
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2017
500
424
Ben 12 13 yaşlarımdayken başlamıştım, sonra her streslendigimde patlak vermeye başladı. Dişardan biri uyarmadığı taktirde yolmaya devam ediyorum.Kardeşinizin elini her saçında görüşünüzde uyarmanız fayda sağlar.

Aynen bizde her gördüğümüz de uyarıyoruz o an bırakıyor ama sürekli devam ediyor yani. Sen daha iyi anlarsın . Bakalım ins fayda edicek ilaçlar . Sizde ihmal etmeyin cildiyeye görünün mutlaka

Periannem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2014
359
805
Burada paylasmak işinize yaramaz. Bir psikologla paylasmaniz gerekiyor
Evet strese bağlı ama psikologluk olduğunu düşünmemiştim.Sonuçta her zaman yaşadığım bir sorun değil.Daha az stres, fazla kafaya takmama önerilebilir.Psikologtan öte dermotologa gitmem gerek sanırım.Teşekkürler.

BlancKahkul

Allah var, Allah yâr..
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2014
3.295
4.169
Evet strese bağlı ama psikologluk olduğunu düşünmemiştim.Sonuçta her zaman yaşadığım bir sorun değil.Daha az stres, fazla kafaya takmama önerilebilir.Psikologtan öte dermotologa gitmem gerek sanırım.Teşekkürler.
Psikolog size stres yönetimi konusunda önerilerde bulunabilir. Dermologa gitmeniz gecici cozum. İyileşir saç deriniz ama tekrar yara yaparsiniz. Mesela benim annemde dişlerini sıkıyordu uyurken dış doktoru psikologa yonlendirmisti. Daha iyi sonuç aldik

Minticik

Üye
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2018
83
56
42
Hem stresliyken yapıyorum diyorsun hem de Psikolokluk bir durum yok diyorsun aslında cevabını kendin veriyorsun farkında değilsin. Hem psikoloğa hem de dermatoloğa gitmelisin ama psikolojik olarak çözmezsen dermatoloğunki geçici çözüm olur ha bi de ciddi olmadığını söylemişsin bence durum vahim gözüküyor daha da ilerlerse ne yapacaksın mikrop kapıp başka türlüşeyler olursa Allah korusun. Başka alternatiflerde düşün başınanda ya bandana gibi birşey bulundur ki elinin oraya gitmesini engelle yada kapalı biriysen ev de de kapalı durmaya çalış belki faydası olur. Allah şifa versin ama bu durumu bence ÖNEMSE naçizane :KK25:

himawari

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2019
1.432
2.066
sebroik dermatit olma ihtimali yüksek zaten bu hastalık genelde kötü beslenme ve strese bağlı olarak bazen patlak veriyor bazen hafifliyor ama asla geçmiyor.çaresi doktorun önereceği bir şampuan ve şampuanla birlikte bazen kortizol içeren bir losyonda veriyorlar.sebamed kepek için olan bana iyi geliyor.psikologla ne alıp veremediğiniz var bilmiyorum ama önce cildiye sonra bir psikologa gitmekten zarar gelmez.stresli olduğum zamanlar kafam bu sorun yüzünden aşırı kaşınırdı ve bende kaşıdığım için kabuk oluşurdu.sizde kaşıntı olmadan bir kaşıma durumu var mı buna dikkat edin.eğer varsa psikolojik olma ihtimali çok yüksek.bu hastalık yayılabiliyor ihmal etmeyin benim saçımda başlayıp kaşıma oradanda burnuma kadar ilerledi.onun içinde doktorun verdiği ayrı bir krem kullanıyorum.