Saç Dökülmesinin 7 Nedeni

on_line

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Temmuz 2007
Mesajlar
11
Emoji Skoru
0
Saç Dökülmesinin 7 Nedeni

Kadınlar ile erkeklerde görülen saç dökülmelerin nedenleri farklıdır. Kadınlardaki çoğu saç dökülmesi yani erkek tipi dökülmelerin daha kolay tedavi edilebilir.
İşte saç dökülmesine neden olabilen bazı faktörler..

Demir eksikliği: Kansızlığa bağlı, demir eksikliğine bağlı anemi saç dökülmesine neden olabilir. Ancak kendi kendinize demir içeren vitaminler almayın çünkü fazla demir de bazı hastalıklara neden olabilir. İlk olarak kan sayımı yaptırarak demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenin.

Tiroid: Aşırı çalışan ya da çalışmayan tiroid saç dökülmelerine neden olabillir.

Östrojen seviyesinin düşük olması: Çoğu kadın menopozdan sonra veya bu sırada saç dökülmesi sorunu yaşayabilir.

Gebelik öncesi hormon değişiklikleri: Anne adayları ilk 6 ay boyunca yaşadıkları hormonal değişimlerin sonucu saç dökülmesi sorunu yaşayabilir ancak hormonları normale döndüğünde saçlar yeniden çıkabilir.

Telogen effluvium: Uzun bir dönem içinde saçta yaygın olarak görülen incelme ve dökülmedir. Hamilelik, hastalıklar ya da stres gibi faktörler etkili olabilir.

İlaçlar ya da tedavi: Çocu ilaç ya da tedavi saç dökülmesine neden olabilir. Eğer bu tür bir durumla karşılaştıysanız doktorunuzla konuşarak tedavinizin gözden geçirilmesini isteyebilirsiniz.

Yüksek seviyede A vitamini ya da Selenyum: Eğer ihtiyacınızdan fazla A vitamini ya da selenyum aldıysanız bu tür bir son uçla karşılaşabilirsiniz.Sigara saç dökülmesine neden oluyor
Erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda sigara içmenin de saç dökülmesini artırabileceği belirlendi. Kadınblar üzerinde bu yönde henüz bir çalışma olmamasına rağmen, sigaranın bu tür sonuçlar doğurabileceği açık.

Saçlarınız dökülüyorsa ne yapmalısınız?

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken saç dökülmenizin ne zaman başladığı, sebeplerinin ne olabileceğini belirlemek ve saçlarınızı tamamen kaybetmeden önce uzmandan yardım almak. Öncelikle kan tahlili yaptırarak demir, tiroid, östrojen (kadınlar için) hormonu seviyenizi ölçtürmeniz yerinde olacaktır. Doktorunuz bunlarda eksiklik görmediyse o zaman sorun genetik olabilir.

Saç dökülmesi için önerilen ilaçlar ve tedavi

Rogaine (minoxidil içeren ilaç):

Doğrudan deriye uygulanıyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu sebeple saç kökleri daha iyi besleniyor, bol oksijen alan saç hücreleri güçleniyor ve daha kalın saçlara sahip olmanızı sağlıyor. Hamile ya da emziren annelerin kullanmaması öneriliyor.

Propecia (finasteride içeren ilaç):

İyi huylu prostat büyümesini tedavi etmek için hazırlanmış bir ilaç. Zaman içerisinde Finasteridin yan etkisi olarak saç fölikillerinin yok olmasına da neden olan bir androjen olan DHT' ye (dehidrotesteron) dönüşmesini engellediği keşfedilmiş ve 1997 yılında saç dökülmesine karşı kullanılmak üzere FDA tarafından onaylanıp Propecia adı altında satışa sunulmuş. (Hamileler ya da anne olmayı planlayanların kesinlikle almaması gerekiyor. Yapılan araştırmalarda tüm kadınlar üzerinde başarılı olmadığı görülmüş)
 

dirim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Ağustos 2008
Mesajlar
11.986
Emoji Skoru
1.097
canım güzel bir açıklama olmuş,teşekkür ederim
 

E

eytere

Ziyaretçi
saçlarım kuru diye saç kremi kullanıyorum ama diplerine sürmüyorum bunun etkisi olabilir mi ? ( ayrıca schwarzkopf marka bir krem , saç dökülmesine neden olsa piyasaya sürmezlerdi sanırım)

saçımı da boyatıyorum ama kuafor sadece kötü boyaların saçı döktüğünü söylüyor doğru mudur?
 

trdelight

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
27 Nisan 2009
Mesajlar
8
Emoji Skoru
0
kızlar, saç dökülmesinin tıbbi bir sebebi yoksa eğer, tek nedeni kullandığınız kozmetik şampuan, krem, vs. dir. benim size tavsiyem bebek şampuanı kullanın, bakın görün hiç saç dökülmesi olmayacak. kozmetik şampuanların ve kremlerin hemen hepsinin içeriğinde silikon var buda saç köklerini kaplayıp hava almasını engelliyor ve saçı döküyor.
 

liliput_85

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
20 Mart 2009
Mesajlar
44
Emoji Skoru
0
arkadaşlar son 2 haftadır çok saçlarım dökülüyor. mevsimsel değişime bağlıyorum.her yıl olur bende...
ama korkmaya başladım.yıkamaya taramaya korkuyorum. tutam tutam saç geliyor. bu mevsimde saç dökülmesi yaşayan varmı acaba???
 

Yukarı Alt