Sadece Müziğin Değil Modanın da Süperstarı O! Her Dönemin Stil İkonu Olan Ajda Pekkan'ın Tarzını İnc

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
33.125
25.226
56
Geçtiğimiz ay 72 yaşına basan Süperstarımız Ajda, her dönemin stil ikonu olmayı başaran bir isim oldu. Yalnızca müziğiyle değil, zamanın ötesindeki kendine özgü stiliyle de her zaman adından söz ettirebildi.

O halde hem zamanın ötesinde olup hem de modayı yerinden sallayan divamız Ajda Pekkan'ın tarzını hep birlikte inceleyelim...Modayla zaten yakın ilişkisi olan Ajda Pekkan, güzelliğini şahane stiliyle taçlandırarak stil ikonu unvanını 60'larda da 70'lerde de hakkıyla taşıdı; bugün de hakkıyla taşıyor.
60'lar modasını hakkıyla üzerinde taşıyan Ajda, zevkli elbise seçimleriyle her zaman göz kamaştırdı. İçinde oldukça rahat göründüğü bu kıyafetiyle zarafetinden zerre bir şey kaybetmemiş. Bandanasıyla da kendi tarzını ortaya koymuş elbette ki...
Moda dünyası sanırım 60'lar modasının zarafetini bir daha hiçbir dönemde yakalayamayacak. Geniş allı pullu, çiçekli boncuklu ilkbaharı müjdeleyen şapkaları hafif hafif geri dönse de 60'lardaki hoşluğu, güzelliği daha başka. Ajda da tabii ki şapka modasının müdavimlerinden. Genellikle tercihini çiçekli şapkalardan yana kullansa da femme fatale görüntüsünden kaçamadığı da oluyormuş belli ki!


1972'de BMW marka arabasıyla düşman çatlatıyor.Yüksek bel uzun etek ve göbeğini açıkta bırakan gömleği ile Ajda yine zamanının ötesinde bir stille karşımızda. Bu kombin, son birkaç senedir de tutkunu olduğumuz bir stil.Bandana veya şapka tutkusundan da anlayacağınız üzere saç aksesuarları da Ajda'nın vazgeçilmezlerinden oldu.Ajda'yı gözlüksüz görmek neredeyse imkansız biliyorsunuz. Bu da onu gözlük konusunda profesyonelleştirmiş sanıyoruz ki. Yüz hatlarına yakışacak gözlük modellerini her zaman çok iyi yakaladı.


Bugün bile modası tüm hızıyla süren İspanyol paça yüksel bel pantolonlar 1970'lerde Ajda'nın stilinde önemli parçalardan biri oldu.


1972'den bir fotoğraf görüyorsunuz. Ajda'nın klasik stilini simgeleyen bu kombini gözümüzü gönlümüzü doyuruyor adeta. Toz pembe İspanyol paça pantolonunu beyaz gömleği ve botlarıyla kombinlemiş... Klas bir seçim!20'li yaşlarında neyse 70'lerinde de o!Kimi zaman birbirine zıt renkler kullansa da asla rüküş olmuyor zira parçaları doğru kullanabilmek onun işi! Moda ikonu olmak böyle bir şey, ne diyelim.


1988'de gördüğümüz bu elbisesi ve sadelikle harmanlanmış harika kombiniyle süperstarlığın kitabını yazıyor...


Çağının ötesinde demiştik... Ajda, kot parçaları kendi imzası parçalarla kombinleyerek spor şıklığı yakalamakta hiç zorluk çekmiyor...Gerek tek parça kotlarını gerek takım kotlarını kendi stiline uygun bir şekilde giyinmeyi her zaman çok iyi bildi. Dönemin parçaları da şimdiden bakınca muhteşem görünmüyorlar mı?Mavi çok yakışıyor demiştik Ajda'ya. Kendisi de bunun farkında olmalı ki Eurovision'da da tercihini maviden yana kullanmıştı. Belden pul işlemeli kemerli olan bu dökümlü elbise Ajda'nın zerafetini katmerlemiş.1991 yılında yayınlanan klibi Eline, Gözüne, Dizine Dursun ile karşımıza 80'lerden hafifçe sıyrılmış bir Ajda çıktı. Bakıra boyattığı saçları, parlak deri pantolonu omuzlarını açıkta bırakan bluzuyla inanılmaz görünüyor.Bir daha dönmemek üzere sarıya boyattığı saçları ve biraz da 60'ları andıran zarif 90'lar modası Ajda'nın stil ikonu olduğunu bir kez daha hatırlatıyordu cümle aleme...

Sporla koruduğu fiziğine ne giyse yakıştırıyor. Ama en önemlisi modanın nabzını tutuyor Ajda...Modacı Zeynep Kartal Özçelik'in kendisi için hazırladığı özel koleksiyonundan bir parçayı bizzat Ajda Pekkan podyuma çıkarak kendisi sundu... Genç modellere taş çıkartacak profesyonelliğiyle tüm dünyaya da yeteneğini göstermiş oldu!Seviyoruz seni be canımız Ajda'mız!

onedio.com