• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Sağlık Uzun Saçların Sırrı...

DestinaX

Pure Love T <3 D
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2009
1.254
185
Saçlar kadının tamamlayıcısıdır. Daha güzel görünmenin sırrı, bakımlı, sağlıklı ve çekici saçlarda gizlidir

Sağlıklı saç, güzel saçtır. Ancak saçlarımızı tehdit eden bu kadar çok dış etken varken onların sağlığını dolayısıyla güzelliğini korumak da pek kolay değil. Bakın uzmanlar sağlıkla ışıldayan saçlar için neler öneriyor:

Yıpratmadan yıkama ve kurulama

Islak saçlar çok hassastır, dikkatli davranılmak isterler.

1. Normal saçlar: Şampuanı dairesel hareketlerle saça yedirin, akabinde iyice durulayın. Eğer şampuan artığı kalırsa, saçlarınız matlaşır ve kurur. Kural şu: Şampuanlamak için harcadığınız sürenin üç misli süreyi durulamak için kullanın. Saçlarınızın durulandıktan sonra biraz sertleşmiş ve teller birbirinden ayrılırken gıcırdar gibi olması gerekiyor.

2. Çok kuru saçlar: Şampuanı sadece ellerinizle ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz.

3. İkisi bir arada ürünler: Bu ürünler hem yıkar hem de bakım yapar. Pratiktir ama her gün kullanmaya uygun değildirler. Çünkü bu ürünlerin çoğunda silikon yağı vardır. Önce saçları yumuşak yaparlar fakat uzun vadede saç tellerinin yüzeyinde birikerek saçı ağırlaştırırlar. Haftada sadece 1 kez kullanın.

4. Daima nazik olun: Islak saçlar, hafifçe şişmişlerdir. Dolayısıyla çok çabuk kırılabilirler. Taramak için ayrık dişli mümkünse kauçuk veya ahşaptan el yapımı bir tarak kullanın (üstünde yazar). Ucuz plastik tarakları tercih etmeyin.

5. Ilık suyla durulayın: Kaşmir kazağınızı da sıcak suyla yıkayamazsınız. Saçlarımız da aynı derecede hassas olduklarından, çok sıcak suyu sevmezler. Ilık su, saçların zarar görmemesi için idealdir. Hatta başarabilenler saçlarını soğuk suyla yıkamalıdır. Soğuk su, saçlara mükemmel parlaklık verir.

6. En iyi fön stratejisi: Saçları yıkadıktan sonra dikkatle ayırın. Isıtılmış bir havlu ile önden kurutun. Fön makinesini en düşük seviyeye getirip, saçları çok karıştırmadan tam kuruyana kadar fönleyin. Sonra fönü daha yüksek ısıya getirip yuvarlak fırça ile şekillendirme işine girişin. Fön makinesini saçınızdan en az 15 santim uzak tutun.

7. Stresli misiniz? Saçınızı yıkarken başınıza masaj yaparsanız, mutluluk hormonlarının salgılanmasını aktive edersiniz. Nasıl mı? Parmak uçlarıyla daireler çizerek şakaklardan saç diplerine doğru masaj yapın. Oradan tekrar kulaklara doğru inin ve yeniden saç diplerine gidin. Sonra ensenize gidin. Bunları yaparken derin derin nefes alıp verin.

8. Uçlara özel bir teknik: Saç modelinden dolayı uçların aynı şekilde gelmesi gerekiyorsa, neredeyse kurumuş olan üst saçları yarım yuvarlak fırça ile önce içe, sonra da hemen dışa doğru fönleyin.

9. Ön yargıları unutun: Yağlı saçların her gün yıkandıkları zaman daha çabuk yağlandıkları ile ilgili masalları unutun. Eğer kendinizi daha bakımlı hissedecekseniz, her gün duş alabilirsiniz. Önemli olan, yumuşak bir şampuan kullanmanız. Şampuanı saçınızda bekletmeyin ve hemen yıkayın.


Aklınızda Bulunsun Saçınızı açarken sakın çok zorlamayın. Islak saçınızı çok dikkatle tarayın. Yumuşak ve hafif davranın.


Akıllı bakım
İnce mi, asi mi? Kürleri en etkin nasıl kullanacaksınız?

10. Saç kremi: Kremi özellikle saçın aşağı sarkan kısımlarına ve uçlarına sürün. Saç diplerindeki ilk 3 santime gelmemesini sağlayın. Bu şekilde dipler sağlam kalır ve oradaki yeni çıkmış saçların ek bir bakıma ihtiyacı yoktur.

11. Çok ince saçlar: İnce telli saçlar, yağlı ürünleri kaldıramazlar. En iyisi nemli (veya kuru) saçlara nemlendirici sprey sıkmaktır. Sprey, statik elektrik oluşmasını ve saç tellerinin &#8220;uçuşmasını&#8221; engeller.

12. Tatil: Tatildeyken saçlarınız şekle girmiyorsa, bu durum bulunduğunuz yerdeki suyun ihtiva ettiği mineral oranından kaynaklanıyor olabilir. Çözüm için saçlarınızı yıkadıktan sonra içme suyu ile durulayın.

13. Koruma ve tamir: Omega 6 yağ asitleri gibi lipit ve seramid içeren ürünler, saçların kırılmasını önler. Çünkü bu maddeler, saç lifleri içindeki çatlakları doldururlar ve fönden gelen sıcağa karşı saçı korurlar. :KK71:

Saç kürleri yumuşacık yapar. Ama hangisini kullanmalı?

14. İnce saçlara kür uygulamak: Yoğun kür ince telli saçları aşırı derecede yorabilir. Fakat
yine de ara sıra böyle bir ekstra bakım uygulayabilirsiniz. Çözümü: kürü saça, yıkamadan önce yedirin ve 10 dakika beklettikten sonra bildiğiniz şekilde saçınızı şampuanlayın.

15. Saç maskeleri: Maskeler, özellikle sıcak ortamlarda saça daha iyi nüfuz ederler. En ideali kür maskesini, havluyla nemini aldığınız saçınıza, buklelere sürerek yedirin. Sonra saçlarınızı sıcak fön ile ısıtın ve başınızı alüminyum bir folyo ile sarın, üstüne de ısıtılmış bir havlu dolayın. En az yarım saat etki etmesini bekleyin. Çok etkili bir başka yöntem de buharlı ortamda saç maskesi uygulamaktır (yine aynı şekilde havlu altında).

16. Sarı, kızıl ya da kahve: Boyanın ömrünü özel bakım ürünleri ile uzatabilirsiniz. Yıkama esnasında, bakım kürlerinde ya da şekillendirici ürünlerde bulunan maddeler sayesinde saçlardaki renk pigmentleri tazelenir.

17. Çok çabuk kür uygulamak için: Saçınız uzunsa ve kürler çok vakit alıyorsa artık dert değil! İnci proteini içeren çabuk kürleri uyguladıktan sonra saçınızı yıkamanıza gerek yok. Saçlarınızı ipek gibi ve parlak yapıyorlar.

18. Doğuştan güçlü ve kalın telli saçlar: Bu tip saçlar adeta rüya gibidir. Fakat şekil almak istemezler ve asidirler. Doğru strateji ile onları hükmünüz altına alabilirsiniz: a) Her gün yıkamayın, haftada 1-2 kez yıkamak yeterli. b) Her yıkamadan sonra saç kremi sürün ve her dört yıkamada bir maske uygulayın. Alıntıdır.
 
Son düzenleme:

Yukarı Alt