Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Sağlıklı vücut ağırlığı(beden kitle indexinizi hesaplayın)

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve set_me_free tarafından 18 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  18 Eylül 2006
  Konu Sahibi : set_me_free
 1. set_me_free

  set_me_free Ziyaretçi

  Vücut Ağırlığına Karşı Vücut Yağı

  Kaç kilosunuz? Ve ağırlığınızı vücut ağırlığı çizelgesi ile nasıl kıyaslarsınız? Ağırlık çizelgesi size sağlıklı vücut ağırlığına göre kıyaslandığında sizin ağırlığınız hakkında bir fikir verebilir.


  Vücut ağırlığınızı ve aynı zamanda vücut ağırlığına bağlı sağlık sorunlarınızı saptamanın diğer bir yolu ise beden kitle indeksinizi (BKI) kontrol etmektir. BKI bireysel farklılıklar için esnek bir göstergedir. BKI ve sağlık yönünden önemini saptamak üzere ilerleyen sayfalarda yer alan "Tehlikeli mi? Beden Kitle İndeksinizi Kontrol Edin" konusuna bakın.


  Ağırlığın değerlendirilmesinde çizelgede ağırlığınızın bulunduğu yerden çok, vücut bileşiminiz - vücut ağırlığınızın ne kadarı yağdır- bunun değerlendirilmesi daha önemli etmenlerdir. Vücut yağının yeri ve miktarı vücut ağırlığından daha iyi sağlık riski göstergesidir. Örneğin, kişinin vücut ağırlığı önerilen değerlere uygun olabilir, ancak vücut yağ miktarı da fazla bulunabilir. Sürekli diyet uygulama ve hareketsizlik, sağlıksız vücut yağı miktarına ile sonuçlanabilir. Tam tersi ise, kas dokusu fazla bir birey çizelgeye göre fazla kilolu olarak değerlendirilebilir, fakat şişman olmayabilir. Bunun nedeni kas dokusunun yağdan ağır olmasıdır.


  Vücut ağırlığınızın ne kadarı vücut yağı (sıklıkla vücut yağ yüzdesi olarak söz edilir) olarak değerlendirilir? Su altı ölçümleri gibi pahalı testler dışında kesin bir ölçüm yapmak zordur. Sağlık çalışanları vücudun birçok bölümünden örneğin kol, karın ve uylukta ki yağ katmanını ölçmek üzere deri kıvrım kalınlığı kaliperi ile ölçüm yapabilir. Kaliper olmadan da basit bir kavrama testi ile fikir sahibi olabilirsiniz. Nasıl yapıldığını öğrenmek üzere "Kavrama Testi"ne bakın.


  Unutmayın, tartı aleti ile vücudunuzda ne miktarda yağ olduğunu ve ağırlığınızın nasıl dağılım gösterdiği saptanamaz. En önemlisi de, tartı aleti sizin kendinizi nasıl bulduğunuzu belirtemez.


  Tehlikeli mi? Beden Kitle İndeksinizi Kontrol Edin

  Beden kitle indeksi (BKI) vücut ağırlığının ve vücut ağırlığına bağlı sağlık sorunları riskinizin olup olmadığını değerlendirmek üzere kullanılan diğer bir yöntemdir.


  Sadece vücut ağırlığına bakmak yerine, BKI vücut yağ miktarı hakkında bilgi verir. Vücut yağ yüzdesi fazla olan bireylerin BKI de fazladır. Kas dokusu yerine vücut yağının fazla olması, kalp hastalığı ve diabet gibi sağlık sorunları için önemli risk oluşturur.


  Diğer ölçümler gibi, bir rehber olarak BKI’ ni kullanın ve size uygun sağlıklı vücut ağırlığı için hekim ve diyetisyeninize başvurun.


  İşte beden kitle indeksinizi nasıl hesaplayabilirsiniz:

  1. Vücut ağırlığınızı kilogram olarak saptayın Örneğin: 60 kilogram

  2. Boy uzunluğunuzu ölçün (metre olarak) Örneğin: 1.65 metre

  3. Beden kitle indeksinizi hesaplayın

  BKI = ağırlığınız (kg) ÷ boyunuz (m2)

  Örneğin: 60 kg ÷ (1.65 m x 1.65 m)=22.03 BKI

  4. BKI’ nizi ağırlığınıza bağlı sağlık sorunları yönünden değerlendirin.

  BKI Ağırlığa Bağlı Sağlık Sorunları Riski

  20-25 Çok düşük risk

  26-30 Düşük risk

  31-35 Orta risk

  36-40 Yüksek risk

  40+ Çok yüksek risk  Örneğin, BKI 22 olarak bulunduğunda vücut ağırlığına bağlı sağlık sorunları riskinin düşük olduğu düşünülür.

  BKI’nin kadınlarda 27.3 ve üzeri, erkeklerde 27.8 veya üzerinde olması Sağlık İstatistikleri Ulusal Merkezi (National Center for Health Statistics) tarafından kilolu (hafif şişman) olarak tanımlanmaktadır. Kadınlarda 32.3 ve üzeri, erkeklerde ise 32.1 ve üzeri aşırı kilolu (şişmanlık) olarak tanımlanmıştır.
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.