Saklanan Kanlara dikkat...

dalya05

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Ağustos 2008
Mesajlar
272
Emoji Skoru
2
Kan bankalarında saklanan ve her yıl milyonlarca insana verilen kanlardaki, dokulara oksijen gitmesini sağlayan hayati bir kimyasalın azaldığı bildirildi.
AA - "Proceedings of the National Academy of Sciences" adlı derginin internet sitesinde yayınlanan 2 ayrı araştırma raporunda, kan depolanmaya başlar başlamaz, kan damarlarının açık tutulmasına yardımcı olan nitrik oksit maddesinin bozulmaya başladığı belirtildi.

Araştırmalardan birinin başkanlığı yapan Duke Üniversitesinden Dr. Jonathan Stamler, nitrik oksitin, dokulara alyuvarların oksijen götürmesine olanak sağlamak için damarları açtığını belirterek, "Alyuvarlar tarafından ne kadar oksijenin taşındığı önemli değil, nitrik oksit olmadan oksijen dokulara ulaşamaz. Sonuç kalp krizi ve hatta ölüm olabilir" dedi.

Dr. Timothy McMahon liderliğindeki ikinci araştırmada da saklanan kanın zaman içinde geçirdiği değişiklikler incelendi. McMahon, "Nitrik oksitin ilk 3 saatte azalmaya başladığına dair göstergeler belirledik" dedi.

Araştırmacılar, bozulmanın herhangi bir noktasında nitrit oksit takviyesiyle, alyuvarların yeniden damarları açma yeteneğine ulaştıklarını ve dokulara oksijen gidebildiğini bildirdiler.
 
Yukarı Alt