Şarjla çalışan motosikletler yola çıkıyor / 17 nisan

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Aralık 2015
Mesajlar
6.652
Emoji Skoru
8.333
Türkiye pazarına geçtiğimiz yıl temmuz ayında giren elektrikli motosikletlerin trafiğe çıkabilmesi için çalışmalar sürüyor.

Ürünü Türkiye'ye getiren Biselect Firması Genel Müdürü Yusuf Kenan Çalık, ürünle ilgili mevzuat eksiklikleri bulunduğunu, bunların aşılması için hem Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile hem de Emniyet Genel Müdürlüğü ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Çalık, yakıt istemeyen ve son derece çevreci olan bu ürünün Türkiye için uygun olduğunu belirterek, "Ürünü ilk biz Türkiye'ye getirdik. En kısa sürede gerekli mevzuatları yerine getirip ürünümüzün karayollarında ve trafikte de kullanılmasını sağlayacağız." dedi. Elektrikle şarj edilerek kullanılan ürünlerin 'bisiklet' olarak ithal edildiği; ancak Türkiye'ye ithalat sürecinde motosiklet konumunda kabul edilerek kendilerinden yüzde 22 ÖTV, yüzde 18 KDV ve yüzde 6 Gümrük Vergisi alındığını hatırlatan Çalık, "Sanayi Bakanlığı, 250 watt ve 250 kilometreye kadar hız yapan ürünleri 'Tip Onay Belgesi'nden muaf tutuyor. Biz, vatandaşlarımızın bu ürünleri karayollarında kullanmasını istiyoruz. Bu amaçla 500, bin, bin 500 ve 2 bin watt gücündeki elektrikli ürünleri de Türkiye piyasasına sunmayı hedefliyoruz." diye konuştu. Çalık, küresel ısınma sorununun had safhaya ulaştığı bugünlerde elektrikle şarj edilen ürünün hem ekonomik olması hem de çevreci olmasının büyük önem taşıdığına işaret eetti.
 

sedakanmaz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Nisan 2008
Mesajlar
74
Emoji Skoru
0
bende var bir tane akülü bisiklet.şehir içinde harika gerçekten diğerlerine göre ufak ve çok daka pratik. yaklaşık 2 aydır kullanıyorum ve çok memnunum. benim gibi tatil beldesinde yaşayanlar için çok ideal bir araç. işin en güzel kısmı. ehliyet ruhsat ve plaka gibi dertlerinin olmaması motoru olmadığı için bisiklet muamelesi görüyor yetkililer tarafından bu yüzden kimse durdurupta senin ehliyetin yok kullanamazsın diyemiyor. küçük yerde yaşayanlar ve günde 20- 25 kilometre yol yapan tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum.
 

dhilek

shizen & senritsu
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Ağustos 2007
Mesajlar
1.781
Emoji Skoru
9
bu yaz bizede geldi yurtdışından. 25-30 km hız yapıyor. kornasından tut aynaları falan küçük bi motorsiklet. akşamdan şarja takıyoruz, valla yazlık yerde hakikaten kolaylık. .....
 

penbeli

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
18 Mayıs 2007
Mesajlar
226
Emoji Skoru
0
fakattt benimde bir arkadaşımda var bu şarjlı motorlardan.ilk birkaç ay sonra sorun çıktı şuan çalışmıyor.serviside sorununu çözemedi..yinede alırken düşünmek gerek derim..
 
Yukarı Alt