Scuba ( Dalış )

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
3.287
Emoji Skoru
141
TARİHÇE:

İnsanın sualtı macerası çok eskilere dayanır. Eski yunan dalgıçlarının gece olunca, Pers donanması gemilerinin çapalarına daldığı ve ipleri keserek zaferde büyük rol oynadıkları anlatılır. Ayrıca Büyük İskender'in cam bir çanın içinde dalarak sualtını izlemeyi çok sevdiği rivayet edilir. İlginçtir, modern tarih kitaplarında dalma çanının ilk suya indirilişi 1530 tarihi. Dalgıçlar, Büyük İskender gibi çanın içinde suya sarkıtılır, kısa süre çanın dışına çıkıp geri dönerlerdi. Tabi hava bitmesi gibi bir sorun nedeniyle, dalışlar çok kısa sürdü. 1650 de Von Guericke ilk etkili hava pompalama sistemini geliştirdi. Böylece dalma süresi arttı. 1823 de Charles Anthony Deane itfaiyeciler için, hava pompalanabilen bir başlık geliştirdi. Biz buna nargile sistemi diyoruz. Sonraki yıllarda bu sualtına adapte edildi ve 100 yıl boyunca yeni başlık sistemleri, lastik kıyafetler geliştirilir. 1930’lu yıllarda Guy Gilpatric’in ilk modern maskeyi geliştirmesi, palet ve şnorkelin de bu tarihlerde günümüz şekillerini alması sualtına ilgiyi arttırır.

1933’de Yves Le Prieur bu üçlüye taşınabilir hava tankını ekledi. Yani tüpü. Sadece bir tek eksik kalmıştı. 1943 yılında Jacques-Yves Cousteau ve Emile Gagnan "aqua lung"ın (su ciğeri) patentini alması ile oda takıma katıldı. Regülatörün tüple birleşmesi bugünkü scubayı doğurdu.

Scubanın spor olarak gelişmesi ile birçok dalış çeşidi doğdu. Gece dalışı, foto dalışı, batık, mağara, irtifa, teknik, buz altı, nitrox dalışları. Bu kadar gelişen bir sporun öğrenilmesinde belli bir kalite ve standardizasyon gerekliydi. Bu yüzden uluslararası organizasyonlar kuruldu, PADI, CMAS gibi.

PADI (Professional Association of Diving Instructors) sertifikaları:
- open water diver,
- advanced open water diver,
- rescue diver,
- divemaster,
- instructor olarak ayrılır.

CMAS (Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques) sertifikaları ise yıldız sistemidir. 1 yıldız, 2 yıldız, 3 yıldız, 1 yıldız eğitmen, 2 yıldız eğitmen, 3 yıldız eğitmen.

Yani kimler dalabilir diyorsanız: Tanınmış uluslararası bir organizasyondan alınmış sertifikaya sahip her sağlıklı insan dalabilir. Senin gibi. Tabi, T.C. Başbakanlık Genlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sualtısporları, Cankurtarma, Sukayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu çatısı altında. Link Silinmiştir.

Başlangıç eğitiminin ana hatları:
a. teçhizatın tanımı, kullanılması, yardımcı malzemenin özellikleri
b. temel el işaretleri
c. basınç hacim ilişkileri
d. scuba prensibi, kullanımı
e. temel fizyoloji
f. dalış tabloları
g. teçhizatın bakımı
h. kurtarma ve acil durum çalışması
i.dalış pratiği.

Çok gibi durduğuna bakmayın. Başlamasıyla bitmesi bir olur. Bir bakmışsınız kulağınıza kaçan deniz suyunu çıkarmaya uğraşıyorsunuzdur. Ayrıca bu eğitimlerde dalış planlaması, lider ve buddy kavramları da öğrenilir. Özellikle buddy kavramı ilginçtir. Buddy dalış grubundaki eşinizdir ve onsuz dalamaz, su altında bir kol boyundan fazla uzaklaşamazsınız. Yalnızlık çekenlere duyurulur.

MALZEME:

Bunlara ABC malzeme diyoruz.

1)Maske: Yüze temas eden kısımları silikon olmalı. Silikon diğerlerine göre daha yumuşak ve rahattır. Camı tavlanmış(tempered) bir model seçin ki, basınca direnç gösterebilsin. Ayrıca gözlük, numaralı cama elverişli mi onu sorun. İlerlemiş yaşlarda, gözlüksüz dalıyormuş hissine kapılmayalım.
2)Palet: İki çeşşittir: klasik ve patikli. Önemli olan dalgıcı çok yormaması ve makul bir itiş gücü sağlaması.
3)Şnorkel: Ne çok uzun olsun ne de çok kısa.
Malzeme alırken seçim biraz zor. Kullanan birisinin tecrübelerinden yararlanmak en iyisi.

Dalış Ekipmanı:

1)Regülatör. Görevi: dalgıca havayı istenilen basınç ve miktarda vermektir.
2)Tüpler. Tüpün tüm özellikleri (üretici firma,imal tarihi, test edilmiş olduğu) üzerinde mutlaka yazmalı

3)Elbise. Islak(wet suit), kuru(dry suit) ve lycra çeşitleri mevcut. Minimum 10 dereceye kadar wet suit giyilebilir. Bunun altındaki ısıda, kuru giysi kullanılmalı (kuru giysi ayrı bir eğitim gerektirir). Tropikal sularda çıplak dalabilirsiniz. Ben korkarım, çıplak dalmam diyenler ise lycra kullanabilir. Not:. Türkiye suları için 5 milimlik bir wet suit yeterlidir.
4)BC. Bc’ye havayla şişebilen bir yelek diyebiliriz. Şişirilerek yüzeyde kalma, acil çıkış gerektiren durumlar ve sualtında yüzerliliği sağlamak için gerekli.
Ağırlık kemeri(adı üstünde), basınç geyci(tüpteki hava basıncını yani miktarını gösterir), derinlik geyci(hava atmaya yarar: ‘baaaak kaça daldım&#8217:KK66:, pusula(kuzeyi gösterir), bıçak(çok afilli durur) şaka bir yana her dalışta bulundurulması şart ekipmanlardır.

MALZEME SEÇİMİ ve BAKIMI:

1)Maskenin yüzünüze uygunluğunu nasıl anlarsınız? Gözlüğün arka lastiğini takmadan, yüzünüze yerleştirip bastırın. Elinizi çektiğinizde düşmüyor ve rahatsa o maske sizindir.

2)Patikli, neopren lastik bir botun üzerine giyilir. Her ne kadar tekneden dalışlarda farkettirmese de, sert tabanlı bir patik,kaya ve sahilden girişlerde büyük rahatlık sağlar. Daha pahalıdır ona göre.

3)Elbise seçerken: Derin bir nefes al. Ayaklarına doğru uzan.’offf ölüyorum’ demiyorsan ve rengin sabit kaldıysa uygundur. Elbise vücuda ikinci bir deri gibi oturmalı fakat kan dolaşımını engelleyecek kadar da sıkı olmamalı.

4)Regülatör teknik bir malzeme olduğundan, düzenli aralıklarla yetkili kişiye valf kontrolü yaptırılmalı.

5)Her dalıştan sonra hepsini tatlı suyla iyice yıka, serin ve kuru bir yerde muhafaza et.

NEREDE YAPILIR?

Ne şanslıyızki 3 tarafı denizlerle çevrili cennet ülkemizin hemen her köşesinde giderek sayısı artan dalış merkezleri ve sizi oralara götürmeye can atan bir sürü dalış okulu ve kurs var. İşte sizler için Türkiye'de ve Dünya'da popüler olan ya da olmayan en keyifli dalış alternatifleri.

Türkiye’de ilk beş:

Kaş. Merkezin hemen güneyinde iki mağara dalışı yapıp, daha da güneyde 25 metredeki Likya Batığı'na gözatabilirsiniz. Biraz daha profesyoneller için Flying Fish bölgesindeki Uçak Batığı(60 metrede) görmeye değer..

Bodrum. Yeni başlayanlar ve az dalışı olanlar için pek çok dalış bölgesi mevcut. Orak Adası, Büyük Resif, Poyraz Burnu (özellikle çaylaklara), Kargı Adası, gece dalışlarıyla ünlü Fener Burnu gibi pek çok alternatif tavsiye edilir.

Fethiye. Suyu çok berrak. Türk Hamamı denen yeri mutlaka bir deneyin. Şahin Burnu, orfozlarıyla ve akya sürüleriyle tanınan Sarıyarlar tavsiye edilir...

Dalyan-Sarıgerme. Bozburun, Caretta'ların doğumhanesi. Onlardan biriyle karşılaşabileceğiniz yegane yer. Biraz şansla neden olmasın? Sarıgerme de mağaraları ile ön plana çıkıyor.

Çanakkale-Kabatepe. 119 metre boyundaki Majestik Zırhlısı cephanesiyle burda yatıyor. Bir top mermisi almanın kime zararı dokunur ki? Sakın ha! 25 metredeki "Lundy", Anzak filikaları, "Goliad" batığı, hepsi bu bölgede.

Dünya’da ilk beş:

Kızıldeniz. Akvaryuma dalmaktan bir farkı yok. Mısır'da Sharm El Sheikh ve Hurghada çok ünlü. Biraz da macera olsun diyorsanız Sudan. Etiyopya, yeni yeni keşfediliyor.

Seyşeller-MALDİVLER. Hint Okyanusun'da,, binlerce adadan birini seçin ve dalın.

Cayman Adaları-KARAYİPLER. Cayman Adaları ve Bahamalar'daki kafessiz köpekbalığı dalışları ayrı bir güzel.

Similan Adaları-TAYLAND. Yeni canlı türleri keşfedilebilecek bir yer. Bulun bir tane de Türk isimli balığımız olsun.

Büyük Beyaz Kafes Dalışı-GÜNEY AFRİKA, AVUSTRALYA. 6 metrelik bir köpekbalığı.

FAYDALI BİLGİLER:

 Uzun vadede, her dalgıcın, kendisini ve malzemelerini sigortalatması gerekli: Link Silinmiştir.. Türkiye'de de var. Araştırın...

 Dalış yapacağınız bölgenin, birkaç günlük hava durumuna mutlaka gözatın. Link Silinmiştir.

 Dalış organizasyonunuz ve dalış yapacağınız yer hakkında iyi araştırma yapın. Dalış Brifingi çok önemlidir, dikkatli dinleyin.

 Tekne ekipmanlarından, oksijen ve ilkyardım setinin bulunduğundan emin olun.

 Dalış liderinin, seviye kartını görün. Utanmayın. Utandırın.

 Türkiye'de bütün turlar cüzi fiyat eklemeleri ile dalış malzemesi kiralamakta. Yurtdışında ise birkaç kiralamaya abc malzemeyi edinirsiniz haberiniz olsun.

 Son olarak su için yaratılmadığımızı aklınızdan çıkarmayın. Dikkatli çılgınlık en iyisidir.

DALIŞ ÖNCESİ

a. Kendinizi formsuz hissediyorsanız dalış yapmayın.
b. Dalıştan 12 saat öncesinden itibaren uykunuzu iyi alın,asla içki içmeyin,ilaç kullanmayın,efor sarf edici hareketlerden kaçının.
c. Dalış öncesi hafif yemek yiyin, gazlı içecek ve yiyeceklerden kaçının.

DALIŞ ESNASINDA

a. Tek başınıza dalmayın ve su üstünde size yardım edebilecek destek bulundurun.
b. Çıkış hızınız dakikada 9-10 metreden daha hızlı olmasın. Yüzeye yaklaştıkça, hızınızı daha da düşürün.
c. Çıkışta nefes tutmayın.

HER DALIŞTAN SONRA

a. Dalıştan sonra uygun giyinerek ısı kaybınızı önleyin.
b. Yorucu işlerden kaçının.
c. Bir dalış sonrası, mümkünse en az 24 saat uçağa binmeyin. Acilse eğitmeninize danışın.
 
Yukarı Alt