Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Selülitten Nasıl Korunulur?

Konusu 'Selülit; nedenleri ve çözümleri' forumundadır ve rabiayuksel tarafından 24 Kasım 2006 başlatılmıştır.

  24 Kasım 2006
  Konu Sahibi : rabiayuksel
 1. rabiayuksel

  rabiayuksel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2006
  Mesajlar:
  90
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Selülitten nasıl kurtulunur

  SELÜLİTTEN NASIL KORUNULUR?

  -Kilonuzu koruyun. Günde 1500 kalori alın.
  -Çok hareket edin, örneğin jogging yapın, bisiklete binin, yüzün, jimnastik yapın.
  -Ayrıca vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir.
  -Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav yiyin.
  -Tuz, şeker, alkol, sigara, koyu çay, kahve, çikolata, kızartma ve undan uzak durun.
  -erinin kanla beslenmesini teşvik edin. Örneğin masaj eldiveni ile kendi kendinize yapacağınız masajla, bir sıcak, bir soğuk duşu sorunlu yerlere tutun. Saunaya gidin.

  SELÜLİT BİR HASTALIK MIDIR?

  Evet, selülit bir hastalık olup tıptaki adı Hidrolipodistrofidir.

  SELÜLİT TEŞHİSİNİ KENDİMİZ KOYABİLİR MİYİZ?

  Evet. Cilt iki parmak arasında kıstırıldığında, cildin dış tabakasında girinti ve çıkıntılar meydana gelir ki tıpta buna portakal kabuğu görünümü denir.

  SELÜLİT KADINLARDA HANGİ BÖLGELERE YERLEŞİR?

  Uyluğun üst kısmı, dizin ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklara genelde süvari pantolonu şeklinde yerleşir.

  SELÜLİT REJİMLE GEÇER Mİ?

  Hayır, selülit tüm zayıflama rejimlerine karşı direnç gösterir. Özel bir tedavi gerektirir, kendi kendine geçmez.

  SELÜLİT NELERDEN OLUŞUR?

  Selülit üç elemandan oluşur: 1-Dayanıklı hale gelmiş bölmeli bir konjonktif doku. 2-Su molekülleri ve tuz molekülleri. 3-Konjonktif doku içine hapsolmuş yağ hücreleri birikintileri. Bu bölgesel yağ birikimi, cildin hareketliliğinin azalması ve kalınlığının artmasıyla kendini gösterir. Elle dokunulduğunda cilt pütürlü, sertleşmiş ve muntazam olmayan bir görüntü verir.

  SELÜLİT AĞRILI MIDIR?

  Evet, selülit ağrılı olabilir. Ağrının şiddeti selülitin sinir liflerinin üzerine yapmış olduğu basınç derecesiyle orantılı olarak değişir.

  ZAYIF KADINLARDA SELÜLİT OLUR MU?

  Evet, selülit zayıf hatta sıska kadınlarda bile görülebilir.

  SELÜLİTİN NEDENLERİ NEDİR?

  Hormonal nedenler: Hiper folikülin, yani kadınlarda yumurtalardan salgılanan folikülin hormonunun artışı. Bu hormon, dokularda su tutma özelliği nedeniyle selülite zemin hazırlar.

  Soya çekim: Anne selülitli ise çocuğunda da selülit görülebilir.

  Dolaşım bozukluğu (damar yetmezliği): Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Yani selülit damar yollarında oluşur ve damarları sarar, sıkar. Bu durum kan dolaşımını daha da zorlaştırır ve varisler meydana gelir. Bu da damar yetmezliği, selülit, varis, daha ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır.

  SELÜLİTİN OLUŞMASINDA DİĞER NEDENLER NELERDİR?

  Kabızlık, hipotiroid, doğum kontrol hapı kullanımı, karaciğerin kötü fonksiyonu ve sinirsel düzensizlik.

  KAÇ AŞAMADA GELİŞİR?

  Selülit üç aşamada gelişir. Birinci aşaması dolaşım bozukluğudur, damarlardan çıkan su dokulara dolar. Dokular acılı ve duyarlıdırlar. Ödemli denilen bu devrede başarılı bir şekilde tedavi yapılabilir. Bu devrede tedavi yöntemi mezoterapidir. İkinci aşamada, ödem daha da fazlalaşır. Bu aşamada selüliti buradan atmak oldukça güç olmasına karşın, tıpta mezoterapi ile başarılı bir tedavi mümkündür. Üçüncü aşamada, bu dokularda biriken yağ, su ve tuz molekülleri organizma tarafından kullanılamaz ve selülit yerleşir.

  SELÜLİTTE NASIL BİR BESLENME REJİMİ UYGULANMALIDIR?

  Rejimin, su açısından zengin, tuz açısından zayıf olması gerekir. Selülit tedavisinde tuzu asgari düzeye indirmek gerekir. Balık, kabuklu deniz ürünleri, kümes hayvanı ve yumurta yenilerek protein açısından zengin bir beslenme uygulanır. Proteinler ödemi önler ve iştah artırır. Şekerlemeler, hamur işleri, bakliyat kaldırılmalıp, alkolden uzak durulması gerekir. Zira alkol kanda yağa dönüşür ve vücutta birikir.

  SELÜLİT HANGİ YÖNTEMLERLE TEŞHİS EDİLİR?

  Termografi: Vücutta kan dolaşımının normal olduğu bölgelerde vücut ısısı da normal olur. Dolaşım bozukluğu olan yerlerde kanlanma azalacağı için, bu bölgeler vücudun normal ısısından daha soğuk olur. Selülitin oluşma nedenlerinden biri dolaşım bozukluğu olup termografi ile dolaşım bozukluğunun ve selülitin yeri de teşhis edilir.

  Ekografi: Bir çeşit ultrason cihazı olup uygulandığı yerin, ayrıntılı olarak görünümünü sağlar. Selülite uygulanma amacı deri kalınlığının ve yağ tabakasının kalınlığının ölçümüdür.

  Manyetik rezonans: Vücudun 3 boyutlu incelenmesi imkanını sunar. Bu sayede cilt kalınlığı, yağ tabakası ve oluşabilecek ikincil, üçüncül (tümör, yapısal bozukluklar) nedenlerin varlığının ya da yokluğunun tespitini sağlar.

  SELÜLİTTE UYGULANAN MEZOTERAPİ YÖNTEMLERİNDE HEDEFLENEN AMAÇ NEDİR?

  Tedavinin asıl amacı selüliti oluşturan süreci tersine çevirmek ve yağ hücreleri düzeyinde lipolizi tekrar harekete geçirmektir. Yani, birikimi ortadan kaldırmak, lenf ve kan dolaşımını rahatlatmak, lipoliz mekanizmasını tekrar harekete geçirmektir.

  LİPOLİZ NEDİR?

  Yağ hücrelerinin boşluğunda depolanan yağların kimyasal olarak parçalanması ve eritilmesi, enerji olarak vücuda verilmesi olayı olarak tanımlanır.

  KİŞİ SELÜLİTLİ Mİ DOĞAR?

  Hayır, kişi selülitli doğmaz. Ne bebek, ne de çocuklarda selülit olur. Selülit gerçek olarak erişkinlik döneminde ortaya çıkar. Ancak selülitte kalıtım önemli rol oynar. Kalıtımın kesin surette etkili olabilmesi için, hem anne hem de babada yağ fazlalığına ilişkin sorunların bulunması gerekir. Bu durumda kişinin, ilk ergenlik belirtilerinden itibaren ve daha sonra da yaşamının değişik evrelerinde, örneğin gebelik ve menopoz gibi hormonal açıdan çok önemli zamanlarda da izlenmesi gerekir.

  HAMİLELİK SELÜLİTE UYGUN ORTAMI HAZIRLAR MI?

  Vakaların çoğunda hamilelik gerçekten selülitin belirmesine neden olur. Çünkü doğumdan önce ve doğumdan sonra meydana gelen hormonal değişimler, gerçek bir dengesizliğe neden olur. Doğumdan sonra selülit biraz azalsa da bir miktar selülit birikimi kalır.

  MENOPOZ DÖNEMİ ŞİŞMANLAMA DÖNEMİ MİDİR?

  Menopoz döneminde özellikle kiloda fazlalığa doğru belirli bir eğilim olur. Ayrıca hormonal dengesizlik, vücudun su tutması ve selülit görülür. Psikolojik açıdan, kadın cinselliğindeki değişim ve buna eklenen çeşitli olaylar kadınlarda depresyona doğru bir eğilim yaratabilir. Kadınlar da kendilerini avutmak için genellikle kontrolsüz ve hatta oburluğa varan bir yeme alışkanlığının içine düşer ve kilo alırlar.

  SPOR SELÜLİTİ TEDAVİ EDER Mİ?

  Hayır. Sert sporlar, vücudun belirli bir kısmını çalıştıran ve düzensiz yapılan sporlar hiçbir işe yaramaz. Selülite karşı en etkili spor tempolu yürüş ve yüzmedir. Fakat tıbbi olarak, bütün sporlar içinde en iyisi jimnastiktir. Bunun bir avantajı da herkes tarafından istenildiği yerde, istenilen zamanda ve şekilde uygulanabilmesidir.

  SELÜLİT ÇOK OLDUĞUNDA TEDAVİSİ DAHA MI ZORDUR?

  Hayır. Tedavi daha uzun sürer, ama daha güç olmaz. Yöntem her zaman aynı olup esas zor olan, hastaya kendini sevmeyi öğretmek, harekete geçirmek ve mücadele bilinci kazandırmaktır.

  ERKEKLERDE NİYE SELÜLİT OLMAZ?

  Erkeklerde selülit olmamasının en önemli nedeni onlarda başka hormonların, özellikle de yağlı hücre oluşumunda hiçbir etkisi olmayan erkeklik hormonunun bulunmasıdır.

  SELÜLİT BÜYÜME ÇAĞINDA TEDAVİ EDİLMELİ MİDİR?

  Selülit, genellikle büyüme çağında ortaya çıkar. Psikolojik bir sorundan kaynaklanan bir oburluğun sonucu olmadığı halde 14-15 yaşlarında selülit oluşması, hormonal bir düzensizliğin işaretidir. Genç kızlarda selülit oluştuğunda, düşük kalorili bir rejim izlenebilir, spor ve jimnastik yapılabilir ve çok gerekirse mezoterapi uygulanabilir.

  ŞİŞMANLIK İLE SELÜLİT ARASINDA NE FARK VARDIR?

  Bu ikisini kesinlikle karıştırmamak gerekir. Eğer kişi şişmansa mutlaka selüliti de olur. Ama selülitin cildin derin dokularını bile etkileyen, temelde hormonal kökenli özel bir bozukluk olduğunu bilmek gerekir. Bu bozukluk, son derece zayıf kadınlarda bile görülebilir. Fazla kiloların tüm vücuda yayılmasına karşın selülit, bacak, baldır, kol gibi belirli bölgelerde görülür.

  SIK SIK KİLO ALIP VERMEKTEN NİYE KAÇINMALIYIZ?

  Bazı kimseler sürekli kendilerini kısıtlamaktansa, çok kötü bir görünüş alıncaya kadar yiyip şişmanlar, sonra da bu kilolarını çok hızlı bir şekilde vermeye çalışırlar. Bu sistemin sakıncaları çok fazladır. Bu tür rejimler organizma için zararlı, metabolizma içinse korkunçtur. Ayrıca sık kilo alıp verme, mekanik faktörler nedeniyle cildin kendini bırakmasına neden olur, deride çatlaklar meydana gelir.

  GÜNDE 3 LİTRE SU İÇİLMELİ Mİ?

  Toksinleri ve zararlı maddeleri vücuttan atmak için, günde ortalama 1.5 litre su içmek gerekir. Ancak bu, herkes aynı miktarda su içecek demek değildir. Çünkü her insanın gereksinim duyduğu miktar değişir. Genel olarak içilecek sıvı miktarı kiloyla da ilişkilidir. 100 kiloluk bir kişi fazla zorlanmadan bir günde 3 litre su içebilir. Oysa 40 kiloluk biri için bu miktar fazla gelebilir. Ayrıca, vücutları su tutan kadınlar, içmeye başlar başlamaz şişkinlik meydana gelir. Bu durumda selülitten önce bu rahatsızlığın tedavisi ele alınmalıdır.[/COLOR]
   
 2. 8 Ocak 2007
  Konu Sahibi : rabiayuksel
 3. zekzek20

  zekzek20 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  duş alırken sürekli kese yaparsanız biraz azalma oluyor birde bol bol su içmek lazım:
   
 4. 8 Ocak 2007
  Konu Sahibi : rabiayuksel
 5. tutuklu

  tutuklu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  387
  Beğeni:
  8
  Ödül Puanları:
  86
  1 duş alırken kese
  2 bol hareket
  3 bol su
  4 bol masaj
  5 bol peeling
  6 az kahve,nescafe,kola
  7 bol sebze meyve
  8 genetik
   
 6. 2 Şubat 2007
  Konu Sahibi : rabiayuksel
 7. BenCano

  BenCano ~HürGeneral~ Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.257
  Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  148
  yok yok yapışınca gitmıyo bunlarr
   
 8. 4 Şubat 2007
  Konu Sahibi : rabiayuksel
 9. filizim

  filizim Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.712
  Beğeni:
  14
  Ödül Puanları:
  348
  tutuklu kesinlikle katılıyorum sana...her banyoda kese,bastıra bastıra.....ve zeytinyağlı sabun kullanma ve nemlendirme........ Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 10. 19 Mart 2007
  Konu Sahibi : rabiayuksel
 11. flztanir

  flztanir Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  37
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Duş Aldikdan Sonra çikmadan Bir Avuç Tuz Ile Selülitli Bölgeye Masaj Yapmakda Iyi Geliyomuşş Iş Arkadaşim Denemiş Ve Işe Yariyomuş
   
 12. 19 Mart 2007
  Konu Sahibi : rabiayuksel
 13. S_KAYATEPE

  S_KAYATEPE Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2007
  Mesajlar:
  138
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  PEMBEÇİÇEK ONLAR İÇİNDE SOĞUK DUŞ FAYDALI.BANYONU YAPTIKTAN SONRA DUŞ BAŞLIĞINI DAİRESEL HAREKETLER YAPARAK SORUNLU BÖLGEYE TUT.BÖYLECE O BÖLGEDEKİ DAMARLAR DAHA HIZLI OLUCAK.BUNU TÜM VUCUDUNA UYGULARSAN ÇOK DİRİ BİR VUCÜDA SAHİP OLURSUN.:1yes2:
   
 14. 4 Nisan 2007
  Konu Sahibi : rabiayuksel
 15. derin__

  derin__ Ziyaretçi

  kızlar gerçekten bu selülit neden bayanlarda var sanki.herşey bayanlarda nefret ediyorum
   
 16. 8 Nisan 2007
  Konu Sahibi : rabiayuksel
 17. pikolata

  pikolata taze evli Üye

  Katılım:
  16 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.467
  Beğeni:
  48
  Ödül Puanları:
  348
  Gerçekten de öyle...Selülit,çatlak,adet,doğum ne ararsan bayanlarda...Bir de erkeklerden daha önce kırışıyor cildimiz:çok üzgünüm:
   
 18. 8 Nisan 2007
  Konu Sahibi : rabiayuksel
 19. bubu09

  bubu09 Guru Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2006
  Mesajlar:
  99
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  286
  çatlaklara fındık yağı iyi geliyormuş özellikle göbek bölgesine
  göbişini eritmek isteyenlere diye bir başlık vardı orada görebilirsin
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.