1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Sevgiyi öldüren evlilik değil

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Serap_06 tarafından 3 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  3 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Serap_06
 1. Serap_06

  Serap_06 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  28
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Evlilik çok yönlü bir kurum ve ana maddesi sevgi. İşte eşler arasında sevgiyi azaltan faktörler...


  Evlilik çok yönlü bir kurum ve ana maddesi sevgi. İki kişi çeşitli şartların sağlanmasıyla evlenmeye karar verdiğinde sevgiye götüren ilk elektriklenme diye tarif edilen çekim başta olmuşsa, birbirlerine sevgi duyuyor ve iyi anlaşıyorlarsa her şey bir başka güzel gelişir.

  Eşler arasında sevgiyi azaltan faktörler

  Karşı tarafı kaybetme endişesinin azalması ve sahiplenme duygusu kişinin sevdiği kişiyi kendisine bağlamak için duyduğu kaygıyı ve buna bağlı gösterilen çabayı azaltır. İlişkiler monotonlaşabilir.

  İlk heyecan ve aşk, beşeri kusurları görmeyi engeller. Evlilikte olumsuz özellikler bir bir çıkınca bu da sevginin azalmasına yol açar.

  Aile üyelerinin, çevredeki kişilerin olumsuz yorumları eşler arasındaki sevginin azalmasına veya daha az hissedilmesine sebep olur.

  Çeşitli stres kaynakları, ekonomik zorluklar, sağlık sorunları, aşırı yorgunluk gibi nedenler kişilerin beden kimyalarının değişmesine yol açarak sevgi duygusunu canlandıran hormonların daha az üretilmesine yol açar.

  Eşlerin sorumlulukları, hormonal değişimler ruh ve beden sağlıgıyla duygu ve davranışları da olumsuz şekilde etkiler.

  Yapılan tartışmalar veya tartışma olmaması için uzaklaşmalar eşlerin sevgiyi duymalarını ve ifadesini engeller.

  Cinsel yaşamın; iş yoğunluğu, televizyon ve bilgisayara düşkünlük vb. sebeplerle azalması da eşlerin sevgiyi daha az duymalarında etkilidir.

  Birbirinize vakit ayırın
  Eşler birbirine yeterince vakit ayırmalı, mümkünse kısa süreli de olsa birlikte tatile çıkmalı, birkaç saatliğine de olsa baş başa zaman geçirmeli, sohbet etmeye, söylenmeden, birbirini suçlamadan konuşmaya önem vermelidir. Sevgi; hediye, güzel söz, emekle ve zevkle hazırlanmış bir yemek, tatlı, birlikte geçirilen zaman ve yapılan işler gibi farklı şekillerde ifade edilmeli ve bunu yaparken karşı cinsin beklentilerine de önem verilmelidir.