1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

SEXE alerjiniz olabilir!!!!!!!

Konusu 'Cinsellik +18' forumundadır ve SodaLemon tarafından 19 Mart 2007 başlatılmıştır.

  19 Mart 2007
  Konu Sahibi : SodaLemon
 1. SodaLemon

  SodaLemon Guru Üye

  Katılım:
  8 Aralık 2006
  Mesajlar:
  384
  Beğenildi:
  41
  Ödül Puanları:
  288
  Kadınların yüzde 5'i, cinsel ilişkinin ardından 'balayı alerjisi' sorunu yaşıyor.

  Kadınların yüzde 5'i, cinsel ilişkinin ardından 'balayı alerjisi' sorunu yaşıyor. Vücuda yayılma riski olan seks alerjisinin tedavisi mümkün Alerji uzmanları, "Balayı alerjisi, ilişkinin ilk günlerini kâbusa çevirebilir." diyor.

  Kadınlarda cinsel ilişkinin ardından ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar genital bölgede şişkinlik, kaşınma, kabarma şeklinde görülüyor.

  New York Presbiteryan Hastanesi'nden alerji uzmanı Dr. David Resnick, balayı alerjisinin nadir de olsa ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğunu ve semptomların genelde ilişkiden 30 dakika sonra görülmeye başladığını açıklıyor. Alerji, genital bölgede kaşınma, yanma, şişme gibi semptomlarla ortaya çıkıyor.

  Aşırı vakalarda, vücudun başka yerlerinde kurdeşen ve kabarma görülüyor ve nefes alma zorlaşabiliyor.
  Cincinnati Üniversitesi'nde sperm alerjisiyle ilgili bilgi edinmek isteyen 1073 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, 130'unun alerjisi olduğu ortaya çıktı. Bazı kadınlarda, reaksiyon sadece bir partnerle oluşurken, diğerleri bütün partnerlerine alerjik.

  Tedavisi mümkün Alerji, kimi durumlarda spermin kendisine değil, spermin içinde erkeğin yediği ya da içtiği bir şeye, aldığı bir ilaçtaki kimyasallara karşı ortaya çıkıyor. Fakat bu, sperm alerjisinden de nadir görünen bir durum.

  Philadelphia'daki Alerji Kongresi'nde konuşan Resnick, sperm alerjisi olan kadınların neredeyse yarısının deri alerjisi, saman nezlesi gibi başka alerjileri de olduğunu vurguladı. Sperm alerjisi olan kadınların çoğu 20 ile 30 yaşları arasında ve yüzde 41'i alerjiyi ilk cinsel ilişkilerinde yaşıyor.

  Balayı alerjisini tedavi etmek mümkün. Kadının bağışıklık sisteminde, meniye karşı duyarlılığını azaltmak için, doktorlar ya kadının vajinasına her 20 dakikada sulandırılmış meni uygulayarak birkaç saat içinde yavaş yavaş konsantrasyonu artırıyor ya da birkaç hafta süresinde az miktarlarda meni içeren alerji aşıları yapılıyor. Bazı vakalardaysa, kadınlar tedavi olmadan alerjiyi atlatıyor.

  Tüm vücudu da etkiyebilir

  İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın verdiği bilgiye göre, balayı alerjisinin en önemli nedeninin kadınların, erkeklerdeki proteinlere alerjik olması.

  Balayı alerjisinin vajinayı etkileyen reaksiyonlardan, tüm vücudu etkileyenlere kadar farklı boyutlarda ortaya çıkabildiğini açıklayan Küçükusta, rahatsızlığa Türkiye'de çok sık rastlanmadığını söylüyor: "Balayı alerjisine doğum kontrol hapı, kondomdaki lateks gibi maddeler, eşlerin kullandığı parfümler, erkeğin aldığı bir ilaçtaki kimyasal maddeler de yol açabilir. Bir araştırmaya göreyse kadınların yüzde 5'inde görülüyor."