• İstediğin her konuda başarılı olabilirsin! Saklama Kendini…
  Detayları incelemek için tıkla!
 • Bil Kazan Yarışması 21 Eylüle kadar uzatıldı ve sorumuz yenilendi
  Soruyu bilen şanslı 20 üyemize Sesu Tüy Dökücü Krem hediye ediyoruz.
  Katılmak için TIKLAYIN!...
 • 3. Hafta Pınar Labneli Tarif Yarışması başladı.
  Pınar Labne lezzetlerı yarışıyor. Her hafta birinciye süpriz hediyeler.
  Lezzetli yarışmaya katılmak için HEMEN TIKLA !..

Sezaryenden Sonra Cinsel İlişki Ne Zaman Yaşanabilir?

SedaAna

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2015
6
0
30
Sezaryen doğum, anne adaylarının son dönemlerde özellikle tercih ettikleri bir doğum şeklidir. Kimi zaman zorunlu hallerde sezaryen doğum tavsiye edilebiliyor iken, kimi zaman ise bu doğum şekli annelerin inisiyatiflerine bırakılabilmektedir. Ancak bayanlar, en çok sezaryen doğum sonrasında ne zaman ilişkiye girilir konusunu merak ediyorlar. Yani, sezaryenden sonra cinsel ilişki ne zaman yaşanabilir sorusu ortaya çıkıyor.

Sezaryen Ameliyatının Ardından Cinsellik Ne Zaman Başlayabilir?

Sezaryenden sonra cinsel ilişki, bazı unsurlara bağlı olarak gelişebiliyor. Özellikle lohusalıkta, cinsel ilişkinin başlaması için belirlenen ideal süre, 4 – 6 hafta kadar olabiliyor. Bu süreye ise, lohusalık dönemi deniyor.

Lohusalık döneminde, annenin bütün vücudu toparlanıyor. Zaman içinde doğum öncesindeki formunu almaya başlayan anne vücudu, sezaryenden sonra cinsel ilişki yaşanması için gereken süreyi tamamlamaya devam ediyor. Doğumun ardından kanama ve akıntı, bu sürenin sonunda bitiyor.

Lohusalık dönemi sonunda, annenin kendini hem fiziksel olarak, hem de psikolojik olarak bebek bakım süreci için alıştırıyor olması, kuşkusuz ki bu süreci de etkiliyor. Burada önemli olan nokta ise, her kadının bünyesi farklı olduğu için, bazı çiftlerde sezaryenden sonra cinsel ilişki daha kısa sürede gerçekleştirilebilirken, bazı çiftlerde ise süre uzayabiliyor.

Sezaryenden Sonra Cinsel İlişki İçin İdeal Süre Nedir?

Çiftlerin cinsel ilişkiye girmeleri, sezaryen doğum sonrasında belli bir zamanın geçmesine bağlı olmaktadır. Sezaryenden sonra cinsel ilişki için ideal olarak geçmesi gereken zaman, 4 ila 6 hafta arasındadır. Ancak, bu süreden daha kısa zamanlarda da cinsel ilişki yaşayan çiftler görülebilmektedir. Bu durumun ameliyat noktasına ve dikişlere bir zararı bulunmamaktadır.

Sezaryenden Sonra Cinsel İlişki Konusunda İsteksizlik Olur Mu?
Yeni doğum yapan anneler, özellikle ilk 1 aylık süreçte, gerek yorgunluk ve ağrılardan, gerek ise bebek ile ilgilenmekten dolayı cinsel isteksizlik duyabilirler. Ancak bu durum son derece doğaldır. Sezaryenden sonra cinsel ilişki için isteksizlik durumu ilk zamanlar yaşansa bile, bu durum geçicidir ve vücut toparlandıkça, doğum öncesindeki cinsel arzu ve istek yeniden canlanacaktır.

Tüm bunların yanı sıra, sezaryenden sonra cinsel ilişki için gereken 4-6 haftalık süreç içinde, kanama, lekelenme, akıntı gibi durumlar azalarak bitecek, vajina normal hale gelecek ve cinsel ilişki için daha elverişli bir durum oluşacaktır. Bu zaman geldiğinde, çiftler cinsel ilişkilerinden daha çok zevk alacaklardır.
 
Son düzenleyen: Moderatör: