Sıcak su ile banyo kısırlık yapıyor

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Aralık 2015
Mesajlar
6.652
Emoji Skoru
8.333
ABD'de yapılan bir araştırma, sucak suda yapılan küvet sefasının erkekleri kısırlaştırabileceğini ortaya koydu. Üç yıl süren araştırmada erkeklerin sperm sayılarında büyük bir kayıp gözlemlendi.

Amerikalı bilim adamlarının araştırmasına göre, sıcak su dolu küvette ya da sıcak duşta haftada 30 dakikadan fazla zaman geçiren erkeklerin sperm sayısı kayda değer ölçüde azalıyor. San Francisco'da üç yıl süren araştırmasının sonunda bu sonuca varan Prof. Paul Turek, İngiliz The Sun gazetesinde yer alan açıklamasında, "Artık hastalara, sıcak duş, küvet sefası gibi dinlendirici faaliyetlerin erkek üretkenliği için gerçek bir risk faktörü olduğunu kanıtlamak için delillerimiz var" dedi.

Tedavi şansı var
Bu alışkanlıklarından vazgeçen erkeklerde sperm sayısının yeniden normale döndüğünü de belirten Turek, 3-6 ay içinde erkeklerin yüzde 45'inde sperm sayısının normale döndüğünü bildirdi.

Turek, birçok kültürde sıcak suyla ilgili olumsuz düşünceler olduğunu da hatırlatarak, Japonya'da yüzyıllar boyunca çocuğu olmayan erkeklerin işlerini sıcak su dolu küvetten yürütmelerinin kanunen yasak olduğunu söyledi.

Neler kısırlık yapar?

Kabakulak: Özellikle ileri yaşlarda geçirilen kabakulak önemli bir etken. Çünkü testis ve üretim kanallarında iltihaba neden olabiliyor. Kabakulak geçirmiş erkeklerin yüzde 25'i kısırdır.
Stres: Aşırı stres, ağır spor egzersizleri sperm sayısını ve kalitesini düşürüp kısırlığa neden olabiliyor.
Dar Pantolon: Spermler yüksek ısı nedeniyle ölebilir. Zaten bu nedenle vücudun dışında bulunan testislerde spermleri serin tutmak için bir çeşit soğutucu görevi yapar. Erkeklerin dar pantolon ve iç çamaşırları da yine vücut ısısını artırdığı için spermleri olumsuz etkiler.
Alkol: Uyuşturucu madde bağımlılığı, aşırı alkol, sigara, radyasyona maruz kalmak, yağsız diyet yapmak, depresyon ve tansiyon ilaçları sperm kalitesini bozup, sperm üretimini etkileyebilir.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
doğru bir konu canım,sıcak sakıncalıymış,

Link Silinmiştir.
Spermi öldüren meslekler

Beyler, mesleğinizi seçerken üreme sağlığınız konusunda da karar verdiğinizi unutmayın

Uzmanlar uyarıyor: Sıcak hamam ve sauna merakı olanlarda, dar blue jean ve slip giyen erkekler ile uzun yol şoförleri, döner ustaları, fırında çalışanlar ve maden işçilerinin sperm sayısında ciddi problemler oluyor.

Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, bazı meslek grubundaki erkeklerin kısırlık riski taşıdığını söyledi. Üreme çağındaki kadınların her adet döneminde düzenli cinsel ilişkiye girerek gebe kalma şansının yüzde 20, 35 yaşın altındaki kadınların 6 ay içinde gebe kalma şansının ise yüzde 80 civarında olduğunu vurgulayan Çamlıbel, çiftlerin bir yıl korunmasız düzenli ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamamaları halinde kısırlık tedavisi görmeleri gerektiğini anlattı. Çamlıbel, tüm kadınlara ‘Eşinize, ‘Çocuk istiyorsan sigaranı balkonda iç’ deyin’ uyarısında bulundu.

Sıcak sudan uzak durun
Prof. Dr. Teksen Çamlıbel şunları söyledi: ‘Sperm sıcağı sevmiyor, o yüzden tabiat onu vücudumuzun dışına almış. Vücut hararetimiz 37 derece, ama spermlerin 34 derecede olması lazım. Sperm ve testisi çok ısıtmamalı. Hamam, sıcak su, sauna merakı, çok dar blue jean ve dar slipler giymek, o bölgeyi ıslak ve sıcak tutmak kısırlığa yol açıyor. Ayrıca bazı mesleklerde, özellikle uzun yol şoförleri, döner ustaları, fırında çalışanlar, maden işçisi gibi çok sıcak bölgelerde kalanlarda, sperm sayısında ciddi problemler oluyor. Onun için bu tarz mesleklerde çalışan kişilere, o mesleklerden uzaklaşmaları, erkeklere çok sıkı ve dar giysiler yerine, bol şortlar ve bol pantalonlar giymelerini öneriyoruz.’
 

coll

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Nisan 2007
Mesajlar
52
Emoji Skoru
0
Yaş
31
bizim lisede psikolji hocamız vardı bize derdiki kızlar soguk suyla banyo yapmasın.. erkeklerde sıcak suyla.. zararlıymış..!
 
Yukarı Alt