Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Şiddet...

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Mune tarafından 21 Aralık 2006 başlatılmıştır.

  21 Aralık 2006
  Konu Sahibi : Mune
 1. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  38.579
  Beğeni:
  100.935
  Ödül Puanları:
  663
  Aile içinde ve dışında kadınlara yönelik şiddet davranışları, “örtük” kalan önemli bir sorundur. Bu sorunun psikolojik ve sosyal yansımaları toplumun her kesimini ilgilendirmekte ve etkilemektedir. Bir çok kadın yaşadığı şiddeti “normal” sayarak destek aramamaktadır. Bu kişilerin büyük kısmı psikosomatik şikayetler için ya da yaşadıkları sıkıntı günlük yaşamlarını aksatmaya başladığında destek aramaktadırlar.

  ŞİDDETİN TANIMI

  Şiddet sözcüğü genel olarak akla ilk olarak fiziksel şiddeti getirmektedir. Oysa şiddet farklı kaynaklarda, bireylerin yaralanmasına, sindirilmesine, öfkelendirilmesine veya duygusal baskı altına alınmasına yol açan fiziki veya herhangi bir şekildeki hareket, davranış veya muamele olarak tanımlanmaktadır. Kadına yönelik şiddet ise, duygusal, sözel, ekonomik, cinsel ve fiziksel olarak başlıklara ayrılmaktadır. Duygusal şiddet, duyguların ve duygusal ihtiyaçların, karşı tarafa baskı uygulayabilmek için tutarlı bir şekilde istismar edilmesi, bir yaptırım ve tehdit aracı olarak kullanılmasıdır. Sevgi, şefkat, ilgi, onay, destek gibi duygu ve duygusal ihtiyaçların göz ardı edilmesi, küçümsenmesi, inkar edilmesi bunlara örnektir.

  Sözel şiddet, söz ve hareketlerin düzenli bir şekilde korkutma, sindirme, cezalandırma ve kontrol etme aracı olarak kullanılmasıdır. Kişinin değer verdiği konularda sistematik olarak çok ağır hakaret ve sözler söylemek, güven sarsmak, küçük düşürücü adlar takmak, sık sık olumsuz şekilde eleştirmek ve alay etmek örnekler arasında sayılabilir.
  Ekonomik şiddet, ekonomik kaynakların ve paranın, kadın üzerinde bir yaptırım, tehdit ve kontrol aracı olarak sistematik bir şekilde kullanılmasıdır. Kadının çalışmasına ya da işinde ilerlemesine engel olmak; maaşına, gelirine veya mal varlıklarına el koymak; çalışmayı reddedip kadının gelirini harcamak; gelirini içkiye kumara yatırmak, ailenin geçimini sadece kadının kazandıklarıyla sürdürmeyi istemek ekonomik şiddet örnekleridir.
  Cinsel şiddet, kadının isteği veya onayı dışındaki her türlü istek, talep ve davranışta bulunmak; cinselliğin bir tehdit, sindirme ve kontrol aracı olarak kullanılmasıdır. Ensest, evlilik içi tecavüz, cinsel şiddetin yaygın yaşanan türleri olarak bilinmektedir. Bunun dışındaki cinsel şiddet örnekleri, aşırı kıskançlık ve şüphecilik göstermek, kadının cinsel istek ve ihtiyaçlarını önemsememek, dikkate almamak veya alay etmek, “frijit” gibi isimler takmak, cinselliği cezalandırma yöntemi olarak kullanmak, tacizde bulunmak, tecavüz etmek, özellikle cinsel bölgelere aletle işkence etmek gibi sadist davranışlarda bulunmak, fuhuşa zorlamak, duygusal veya fiziksel şiddet kullanarak cinsel ilişkiye zorlamak sayılmaktadır.
  Fiziksel şiddet, kaba kuvvetin, bir tehdit, sindirme ve yaptırım aracı olarak kullanılmasıdır. Bilinen örneklerin dışında bıçak, silah gibi aletlerle tehdit etmek veya saldırmak; sigara söndürmek, yakmak, bağlayarak dövmek gibi işkence türleri sayılabilmektedir.

  ŞİDDETİN KADINLAR ÜZERİNDEKİ PSİKOLOJİK ETKİLERİ

  Kadınların yaşadıkları şiddetin, kadınlar üzerinde derin etkiler bıraktığı bilinmektedir. Bu etkiler arasında, şiddet yaşanırken kadının şiddet üzerinde kontrol sağlayamaması ve bunun yarattığı çaresizlik duygusu, şiddeti mümkün olduğunca geciktirebilmek için tetikleyici olabilecek olayları engellemeye ve kontrol etmeye çalışmak, hayatta kalmaya yönelik taktikler geliştirmek, yaşadığı günü en az şiddetle geçirmeye çalışmaktan dolayı, olaylara, geleceğe uzun vadeli ve geniş açıdan bakabilme becerisini yitirmek sayılabilir. Kadınların yaşadıkları belirtiler arasında, travmatik stres tepkileri, depresyon ve diğer anksiyete rahatsızlıklarını da kapsayan belirtiler şunlardır:
  a. yoğun, korku ve panik ve buna bağlı çaresizlik, güvensizlik ve ümitsizlik
  b. kabuslar, tetikte uyumak, uykusuzluk
  c. aşırı yeme
  d. mide ve baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma gibi somatik ve psikosomatik şikayetler
  e. ölüm isteği, intihar düşünceleri ve girişimleri
  f. suçluluk duygusu
  g. utanç
  h. öfke
  i. patolojik ümit (şiddetin bir gün biteceğine dair)
  j. düşük özgüven, değersizlik ve yetersizlik duygusu
  k. insanlara güvensizlik, yakın ilişkilerde zorluk
  l. dissosiyatif belirtiler
  m. toplum ve çevreden soyutlanma ya da sosyal izolasyon

  Alıntıdır
   
 2. 21 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Mune
 3. Laale

  Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  23.115
  Beğeni:
  46.892
  Ödül Puanları:
  663
  En çok içimi yakan madde bu oldu;

  i. patolojik ümit (şiddetin bir gün biteceğine dair)

  senağlama
   
 4. 22 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Mune
 5. BenLiLa

  BenLiLa Guru Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.204
  Beğeni:
  22
  Ödül Puanları:
  348
  çok şükür ne aileden yana ne eşten yana böyle korkunç bir şey yaşamadım Allahta yaşatmasın...
  şu anda ben bunları yazarken bile kimbilir kaç kadın şiddete maruz kalıyor:KK43:
  Rabbim yardımcıları olsun...
   
 6. 22 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Mune
 7. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  38.579
  Beğeni:
  100.935
  Ödül Puanları:
  663
  Çok şükür bende şiddete maruz kalan biri değilim ama şiddet gören çok insana rastladım,kimisi o kadar utanıyorki vücudundaki darp izlerini düştüm,çarptım diye anlatıyorlar:1no2:

  Hele biri vardıki onu hiç unutmam,aile tanıdığımızdı ve ben küçüktüm adam karısına
  sinirlendi ve bizlerin gözü önünde bir yumruk attı,kadının dişleri kırılmıştı,çok korkmuştumsenağlama

  O günden sonra o adamdan nefret ettim,en acısı hastaneye gittiler ve kadın şikayet edemedi:çok üzgünüm:
   
 8. 25 Mart 2008
  Konu Sahibi : Mune
 9. TATOSH

  TATOSH Huzurumm eşim,yavrum♥️ Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.890
  Beğeni:
  163
  Ödül Puanları:
  353
  benim çok yakın arkadaşım hamileliğinde dahi eşi onu çok döverdi...hatta ekmek parası bile vermez kadıncağız ondan bundan ekmek alırdı....çok acılar çekti....
  en sonunda dayanamadı kaçıp gitti..şimdi nerde olduğu hakkında bilğimiz yok...ne yaptığı hakkındada hiç bir bilgi yok...yani kayıp kendisi...:senağlama:
  rabbim yardımcısı olsun..
  kadına kalkan bütün eller kırılsın....: :eek:klava:
   
 10. 25 Mart 2008
  Konu Sahibi : Mune
 11. nazar boncuxgxum

  nazar boncuxgxum Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2008
  Mesajlar:
  519
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  ben kocamdan şiddetin hertürlüsünü gördüm saolsun en büyük hobisiydi kendisinn sözlü şiddet tabi ailesininde en sonunda fiziksel şiddtdede denedi beni we kaybetti o elleri cayır cayhır yansın o adamın dilleride bağlansıda konuşamsın işallah nefret ediorm şiddetin hertürlüsnden
   
 12. 25 Mart 2008
  Konu Sahibi : Mune
 13. gulsehri

  gulsehri Guru Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  759
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  306
  Siddetin her turlusu affedilir gibi degil aslinda ama fiziksel siddetde olayin vardigi son nokta oluyor,allahim hic kimseye yasatmasin,esim bir kac defa denemeye kalkti ama basaramadi,umarim bir daha asla denemez,boyle birseyi yaparsa ne yapacagimi bende bilemiyorum ama herhalde onunla yasamaya devam etmezdim...
   
 14. 25 Mart 2008
  Konu Sahibi : Mune
 15. cixandconcon

  cixandconcon Ziyaretçi

  ben evli değilimde..

  benim tanıdığım bir abla var eşi tarafından tartaklanıyor sürekli çok üzülüyorum üstelik evi kadın geçindiriyor adam çalışmıyor bütün gün çalış didin çocuk okut, anasını babasını bak bide sopa ye

  abla diyorum sende çaksana iki tane

  diyor ben vurursam daha beter dayak yerim diyor ondan vurmuyorum

  bende olsun sende vur iki tane çenesine bari hıncını alırsın diyorum gülüyor :enbuyukkk:
   
 16. 26 Mart 2008
  Konu Sahibi : Mune
 17. kurmis

  kurmis Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.179
  Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  148
  Eğitim düzeyiyle yakından alakası olan bir durum bu.eğitim düzeyi derken üniversite okumuşluğu kastetmiyorum.Kültür düzeyi,ailesinden gördükleri,kafa yapısı..Eşini döven bir adama dikkat edin,daha bir çok ilkel davranışa da imza atıyordur.

  Televizyonlarda göüryoruz,adam karısını ve kızını eşşek sudan gelene kadar sürekli dövdüğü halde pişkin bir şekilde tv.ye çıkabiliyorsa,bundan zerre utanmıyor demektir. daha o insana ne diyebilirsin,ne anlatabilrsin..

  Sinirine hakim olamayan,karşısındakini dinlemek veya ikna etmek yerine dayak kolay yolunbu seçen,kendi insan olmadığı gibi karşısındakini de kendi gibi zanneden şiddet yanlıları... Elleriniz kırılsın!!
   
 18. 26 Mart 2008
  Konu Sahibi : Mune
 19. nazar boncuxgxum

  nazar boncuxgxum Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2008
  Mesajlar:
  519
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  bu çok doğru kültür düzeyi we babadan görme benim eski kayınpeder kaynanamı çok döwmüş waktinde halende döwüodu 3 aylık ewliliğim süresince 2 kere gördüm döwdüğünü ben eşimde babasından öle görmüş onlara göre çok normal dayak kayınwalidemde hiç ses çıkarmamış susmuş galiba öwünüodu bile benim kocam erkek beni döwüo die eşim beni döwünce ben tepki gösterdim suçlu ben oldum ne warmış bi kere döwdü die bence hiç bir kadın kabullenmemeli şiddeti