Sigara çocuk sahibi olmayı etkiler mi ?

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Emoji Skoru
39.510
Uzun süreli ve yüksek sayıda sigara kullanımının üreme sistemi ve hormon aktivitesini olumsuz etkilediği düşünülmektedir.

Etkinin özellikle yumurtalıklar düzeyinde olabileceği ve sigaranın adet düzensizliği,infertilite ve erken menopoz gibi önemli sonuçlara yol açabileği bilinmelidir.

Gebelik oluştuğunda da fetusda gelişme geriliği ve düşük doğum ağırlığına yol açabilir.

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
17
Çocuğu olmayan çiftlerin umudu tüp bebek gibi suni döllenme yöntemlerinde. Ancak eşi sigara içen kadınlar suni döllenmede daha zor hamile kalıyor...

Alman bilim adamları, çocukları olmadığı için aşılama ve tüp bebek gibi suni döllenme yöntemlerine başvuran kadınların, eşleri sigara içtiği takdirde daha zor hamile kaldığını açıkladılar.

Internetdeki Lifeline dergisindeki habere göne, Münster Üniversitesi Hastanesinde görevli bilim adamları, 139unun eşinin sigara içtiği, 301 kadın üzerinde araştırma yaptı.
Araştırma sonucunda, eşleri sigara içen kadınların sadece 5te 1 inin hamile kaldığı, eşleri sigara içmeyen kadınlarınsa 3te 1 inde başarı sağlandığı ortaya çıktı.
Milliyet gazetesi / Bebek bekliyorum arsivinden.

F

freeflame

Ziyaretçi
tamam ama tek sebebi sigaraya bağlamamak lazım. sabah kalkar kalkmaz elini sigara paketine atan ve günde biri 2 diğer ikisi 1 paket sigara içen 3 yakın arkadaşım evlenir evlenmez hamile kaldılar ve sağlıklı çocukları var. ayıptır söylemesi hatta biri evlenmeden hamile kald bu yüzden apar topar nikah yaptıydık.herkes erken doğum yaptı sanıyor.
bizde ne eşimde ne bende sigara alkol yok . ama bebek de yok:sm_confused:
unutmadan illa ki :eek:klava:"sigaraya hayır!!!":eek:klava:

melisesra

maşallah benim oğluma
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
7
sıgaranın spermlerı etkıledıgını soylemıstı doktorum

rosemem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
0
kızlar tüp bebek yaptıranlarda sigarayı bayan mı içerse daha etki ediyo erkekmi içerse başarı oranı düşüyo

ddm

yok başka yolu.....
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
5
kızlar tüp bebek yaptıranlarda sigarayı bayan mı içerse daha etki ediyo erkekmi içerse başarı oranı düşüyo
a.s.ERKEKTE SPERM SAYISINI ETKİLİYOR BAYANDA DA YUMURTA KALİTESİNİ...

gulcicek61_67

...Hayat Güzeldir...
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
2
arkadaşlar bende sigara kullanıyorum eşimde. tüp bebek yaptırdım ama bırakamadım. içiyorum hala ama eskisi gibi değil yavaş yavaş azaltıp bırakıcam. dr. benim sigara kullandığımı biliyo. eşime dedi bırak diye bana demedi. sadece ne kadar içiyosun dedi. bende 10 taneyi geçmiyor dedim o kadar.
bana aniden kesme dedi bırakmak istersen. zira vücut nikotine alışkın ya kesersem bi anda vücut metobalizmasını bozuyormuş....

AnlamadanDinlemeden

HayaT BeNimLe GüSeL :))
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
21
Hamile kalınca bıraktım ben..Eşimde yanımda içemiyo..Ohhhhhhh Dünya varmış ..Temiz hava bol oksijen.

cucu-pete

Sana Emanetiz Rabbim...
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
15
ya kesinlikle kelimenin tam anlamiyla zikkim!!!yumurtaliklarin islevini bozuyor,erken menepoza sokuyor,yumurtlamayi engelliyor,sperm kalitesi ve hizini düsürüyor...daha ne olsun...ama yokkk benim aptalligim,hala iciyorum hala iciyorum...gelin birakalim kizlar yaaa

gulcicek61_67

...Hayat Güzeldir...
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
2
ya kızlar bu arada ben günde 5 taneye düşürdüm ohhhhh .gitgide bırakıyom ne mutlu bana.hatta dün 3 tane içtim. hadi bırakalım kızlar.

Yukarı Alt