Sivilceler Nasıl Oluşur? Yazı

semacankara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Eylül 2008
Mesajlar
2
Emoji Skoru
0
Yaş
39
Merhaba arkadaşlar , dün yeni kayıt oldum , ilk paylaşımımı yapmak istedim. Yararlandığım bir yazı olmuştu bir zamanlar. Umarım sizde faydasını görürsünüz.

Sivilceler nasıl oluşur , sivilcelerden kurtulmanın yolları​

Derimizde kıllar tüyler içeriye doğru eldiven parmağı gibi çukurlaşmış deliklerden çıkar. Yağ bezelerinin de bulunduğu bu çukurlara ise kesecik denir. Bunlar derinin en zayıf noktalarıdır, sık sık iltihaplanır. Kanallar mikroplarla yağlarla hücrelerle tıkanır. Bu da yağ bezelerinin iltihaplanmasına genel olarak sivilce (akne) denir.

Sivilcelerin çoğunlukla gençlerde görülen şekline ergenlik sivilcesi denir. Gözenekler siyah nokta ile kapanmıştır. Bu kabarcık sıkılınca içinden iltihap çıkar. Sivilce en çok yüzde, burunda, yanaklarda, çenede, sırtta, göğüste, omuzlarda çıkar.

Sivilcelerin oluşunda başlıca sebep yağ bezlerinin fazla yağ salgısında bulunmasıdır. Ayrıca hormonların besin metabolizması bozukluklarının etkisi büyüktür. Onun için tuzsuz, yağlı, baharatlı, acılı, ağır yemeklerden uzak durulmalıdır. Tedavide ,temizliğin, antiseptiklerin, cildi dezenfekte etmenin ve antibiyotik ilaçların yeri büyüktür. Ara sıra müshil alarak bağırsakları temizlemenin de büyük faydası vardır.

Sivilceler yerli bir iltihaptır. Sivilcenin sıkılmaması gerekir, aksi halde koruyucu hücre duvarı yıkılarak mikropların kana karışmasına yol açar. Çok kurcalanan sıkılan koparılan ve dezenfekte edilmeyen bir sivilceden mikropların kana ,dolayısıyla diğer taraflara yayılması tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Çoğunlukla da,sivilce herhangi bir sebepten olursa olsun hemen bir güzellik uzmanına gidip duruma en uygun tedavi seçilmelidir.

Kaynak : http://makyaj-ve-guzellik.bloggum.com/yazi/sivilceler-nasil-olusur.html


Yorumlarınızı bekliyorum , umarım işinizi görür:eek:
 
Son düzenleme:

NightWish

TEAM CULLEN
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Mayıs 2008
Mesajlar
589
Emoji Skoru
1
tuzsuz, yağsız, baharatsız, acısız, ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.
denilmiş..
yani tuzlu yağlı baharatlı acı yemeklermi yemeliyizzz =S ilginç...bence tam tersi..
 

TMYy

*T&M*
Pro Üye
Katılım
15 Haziran 2008
Mesajlar
5.347
Emoji Skoru
4
Sivilcelerin oluşunda başlıca sebep yağ bezlerinin fazla yağ salgısında bulunmasıdır. Ayrıca hormonların besin metabolizması bozukluklarının etkisi büyüktür. Onun için tuzsuz, yağsız, baharatsız, acısız, ağır yemeklerden uzak durulmalıdır. .
banada doktorum yağlı tuzlu ve acı yemeklerden uzak dur demişti. yanlışmı yazdın acaba??:uhm:
 

semacankara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Eylül 2008
Mesajlar
2
Emoji Skoru
0
Yaş
39
Arkadaşlar sanırım alıntı yaptığım site yanlış yazmış , ben düzenledim. Kusura bakmayın:)
 
Yukarı Alt