Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Siz işveren olsaydınız kendinizi işe alır mıydınız

Konusu 'İş ve Kariyer' forumundadır ve Elif tarafından 4 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  4 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.924
  Beğeni:
  18.569
  Ödül Puanları:
  488
  -) Daha önceki işinizde veya işlerinizde ne kadar süre veya sürelerde çalıştınız? İşverenlerin adayla ilgili ilk merak ettikleri konu budur. Daha önceki işlerde kısa sürelerde mi, yoksa uzun sürelerde mi çalıştınız? Bu sorunun cevabı adayın iş istikrarıyla ilgili çok önemli ipuçları vermektedir. Sanırım siz işveren olsaydınız daha önceki işlerinde kısa süreli çalışmalar yapmış bir kişiyi işe almazdınız. İşverenler daha önceki işlerinde istikrarlı olmayan kişileri işe almaktan uzak dururlar. Muhtemelen aynı durum sizin işyerinizde de tekrarlanacaktır.

  2-) İşverenlerin öğrenmek istedikleri diğer bir konu da, adayın iş geçmişindeki gelir, sorumluluk ve ilerleme grafiğinin düzenli bir gelişme gösterip göstermediğidir. Adayın bu parametrelerinin çok inişli ve çıkışlı olması istikrarsızlığın diğer bir göstergesidir.

  3-) Yine adayın iş geçmişinde benzer ve birbiriyle ilgili konularda çalışıp, çalışmadığı veya birbirinden farklı işlerde çalışıp, çalışmadığı da işveren için önemli bir ipucudur. İşverenler genellikle tercihleri olan ve belli bir konuda kendisini yetiştirmiş olan adayları seçerler. Her işi yapan ve daldan dala atlayan adayların hemen hemen hiç şansı yok gibidir.

  4-) İşverenlerin öğrenmek istediği diğer bir konu da adayın başlayıp sonuçlandırdığı iş veya projelerin ne olduğudur. Bir işe başlamak ve o işi sonuçlandırmak, sonuna kadar götürmek önemli bir özelliktir. Başladığınız işi yarıda bırakmamak ve bitirmek gibi bir alışkanlığınız varsa şanslısınız demektir. Örneğin liseyi bitirdikten sonra çeşitli sebeplerden üniversiteye gidememiş bir aday, üniversiteye başlamış ve yarıda bırakmış olan bir adaya göre daha şanslıdır. Çünkü üniversite eğitimini yarıda bırakmış olan kişinin geçmişinde başladığı bir işi bitirmeme gibi bir gösterge vardır.

  5-) Daha önceki işverenlerinizden alacağınız tavsiye mektupları çok önemlidir. Daha önceki yöneticinizin veya patronunuzun sizinle ilgili görüşü nedir? Sizi kötü, vasat, orta, iyi, çok iyi veya çok başarılı kategorilerinden hangisinde değerlendirmektedir? Eski yöneticinizin değerlendirmesi "çok iyi" veya "çok başarılı" değilse yine şansınız yok demektir.

  6-) İşverenlerin dikkat ettiği diğer bir konu da kendi kendinize bakış açınızdır. Kendinizi geleceğinizi kontrol altına alabilecek ve yönetebilecek bir konumda görenlerden mi, yoksa kontrolün kendinde olmadığını, çevrenin ve şartların etkisiyle yönlendiğinizi düşünenlerden misiniz? Özellikle eğitiminizi ve gelişmenizi planlayarak yönetenlerden misiniz? Kontrolün sizin elinizde olmadığını hissedenlerdenseniz iş bulmanız da zor olacaktır.  7-) İşverenlerin bilmek istediği diğer bir husus da adayın kredi özgeçmişidir. Her ne kadar ülkemizde bu konuyla ilgili bir bilgi merkezi yoksa da, son zamanlarda bazı şirketler adayların kredi kartı ödemeleri ve finansal özgeçmişleri ile ilgili bilgi edinmeye de çalışmaktadır. Kredi kartı veya kredi ödemelerinin düzgün yapılıp, yapılmadığı kişinin sorumluluk alma ve güvenilirliği konusunda ipuçları vermektedir.

  Bu maddeler işverenlerin adaylarda aradığı veya en azından araması gereken özellikleri kısaca özetlemektedir. Her şirket yeni bir elemanın eğitimine ve yetişmesine yatırım yapmadan, şirketin geleceğini onun üreteceği ürün ve hizmetlerin kalitesine bırakmadan önce adayın bu özelliklerini kontrol etmektedir.

  Evet, şimdi başa dönelim ve kendinizi bu özellikleri kontrol eden bir işveren olarak değerlendirip, kendi kendinizi işe alıp, almayacağınıza karar verin. Şöyle bir an geri çekilip kendi kendinizi objektif olarak değerlendirin. Ne dersiniz? Siz işveren olsaydınız kendinizi işe alır mıydınız?
   
 2. 24 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. roxett

  roxett Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.286
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  108
  işe almak ne kelime müdürü bile yaparım kendimi :)
   
 4. 26 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 5. tatlicadiarzu

  tatlicadiarzu O Bir Dadas Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.100
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  aynen canım:smilewinkgrin: :smilewinkgrin:
   
 6. 31 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 7. nickyokidareet

  nickyokidareet Ziyaretçi

  benden iyisini mi bulacağım..:razz:
   
 8. 23 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 9. kasabakal

  kasabakal Ziyaretçi

  ben olsam beni kaçırmazdım :)
   
 10. 5 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 11. kırmızışarap

  kırmızışarap Ziyaretçi

  Heralde alırdım benden iyisini mi bulacaklar:)))))))))))
   
 12. 5 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 13. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.003
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  :tomato: beni kocam bile işe almıyor beee:mymeka:
   
 14. 5 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 15. melis

  melis Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mart 2007
  Mesajlar:
  30
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben çok fazla iş değiştirdiğim için bunu düşünmezdim bilee...
   
 16. 5 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 17. didemsu

  didemsu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  179
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  genel müdür yapardım kendimiiii:1yes2:
  şaka bi yana ben alırdım.bulmuşum böyle hamal çalıştırmazmıyım:çok üzgünüm: :çok üzgünüm: :çok üzgünüm: :mymeka:
   
 18. 5 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 19. **SU**

  **SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  643
  Beğeni:
  8
  Ödül Puanları:
  86
  ben şu işimden çok çok memnunum 10 yıldır aynı yerdeyim.Patronum.Genel müdürüm çok çok iyi insanlar.Valla onlara sormak lazım beni bırakırlarmıydı ???kendimi işe alabilmek için.Çünkü uzun süreli çalışan arkadaşlarda bilirler ki; eğer işini seviyoesan müdürlerini patronunu seviyorsan maddiyat hiç önemli değildir.Maddiyattan tartışılamayacak kadar güzel olan sevgi,saygı,değer ve güven duygusudur.O yüzden ne ben işimi bırakırım nede sanırım onlar beni bırakır.