Sizce sahiplenmeli miyim?

nanim

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2019
24
10
Merhaba hanımlar. Ben hayvanları çok seviyorum hele ki kedileri. Hepsini alıp koynuma yatmak istiyorum. Ama daha önce hiç sahiplenmedim. Sadece bekarken bahçemizdeki sokak kedilerine bakıyordum o kadar. Kuş,tavşan,balık,kaplumbağa gibi hayvanlar besledim. Ama kediyi hep çevrem "tüy döker,kokar,her yeri tırmalar eşyaların mahvolur" diyor. Bende ya bakamazsam diye korkuyorum. Şimdi eşimle bir tedavi sürecine giriyoruz. Yeni evliyim 1 sene oldu. Ailem istanbulda burada da hiç arkadaşım yok. Hem bana arkadaş olur, stresimi alır diyorum. Bir yandan da çevreden duyduklarim kafama takılıyor. Ayrıca toza tüye de alerjim var. Bahar gelince özellikle en ağır zamanı oluyor alerjimin. Eşime tamam desem hemen araştıracak sahiplenicez. Ama iyi karar vermek sonrasında yavrucagizla ilgilenememek istemiyorum...
Siz ilk nasıl sahiplendiniz? Çok zorlandınız mi? Kokusu,tüy dökmesi,tirmalamasi cok oluyor mu?

CiRiLLA

RİVAVİRA
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2014
12.921
34.537
Alerji toza tüye var demissiniz bu durumunuz varsa hiç almayin kediyi boşuna derim ben.

tüy döker,kokar,her yeri tırmalar eşyaların mahvolur" diyor

Bilgi için yazayim. Tüy döker evet hergun de tarasan illla ki dokuluyor.
Kediler kokmaz asla, tuvaleti kokar neden kokar?
Kaliteli mama verilmiyordur, tuvalet kumu kaliteli degildir, duzenli kum degisikligi, temizlemesi, yikamasi yapilmiyordur o zaman kokar.

Heryeri tirmalar, bazilari tirmalamiyormuş ama benim ki mesela heryeri yoluyor. Koltuk kenarlarimin iplikleri cikti tiftik tiftik, perdelerimi de yoldu biraz :) kedi yolacak nasilsa diye ucuz almistim zaten 😂

Eve süs esyasi bile koymuyorum kirilacak cunku yere atiyor gibi...
Bir nevi evde yaramaz cocuk var gibi dusunebilirsin.

Tedavi goruyorum demissin cocuk vs dusunuyorsan kediyi iyi dusun cunku hamile kaldiginda herkes kediyi at baskisi yapacak, tuyu bogazina kacar baskisi yapacak. Cocuktan kediyle ilgilenmeye firsat bulamayabilirsin vs. Yani sirf canin sikiliyor diye alma

panic_attack

ignorance is bliss.
Kayıtlı Üye
6 Ekim 2008
2.204
9.002
Alerjisine rağmen hapşura kaşına inatla kedisinden ayrılmayıp iyileşen arkadaşım var. Ben kundaktan beri kedilerle yaşıyorum. Eşim de kedi delisi. Evimizde 3 kediyle yaşıyoruz. Tatil veya acil durum seyahatları söz konusu olunca plan program onlara göre yapılıyor. Eve kedi sevmeyenler adım atamıyor büyük rahatlık :) 6 ayda 1 kas gevşetici ile tıraş ettiriyoruz. Üzülüyorum ama özellikle yazın rahat ediyorlar. Tıraştan dolayı aşırı tüy dökümü olmuyor ama kedisiz ev gibi de olmuyor tabi. Ömür boyu sahip çıkacaksanız, ne olursa olsun, kim ne derse desin vazgeçmeyecekseniz, evlat gözüyle bakacaksınız sahiplenin en muhtaç olanlarından bi sokak kedisi. En oyuncu en uyumlu en akıllı en kedi cins olmayan kedidir :) Mümkünse iki tane sahiplenin hatta. Siz evde yokken canı sıkılmaz bağırmaz ağlamaz. Ha bir kedi ha iki kedi zaten. Maması suyu tuvaleti varken kedi kadar kolay ve zevkle bakılan başka bir canlı yok bence. Ha bi de lütfen camlara balkonlara sineklik taktırın ki kuş böcek peşinde düşmesinler.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 19-02-2020

Hamileliğimin 14. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 185 gün kaldı.

Önümüzdeki 3 gün içinde bebeğinizin dalağı, karaciğer tarafından denetlenen eski kan hücrelerinin kaldırılması ve antikor üretimi gibi fonksyioları üstlenecek. Hamilelik hormonları bağırsak kaslarını gevşettiği ve sindiriminizin daha yavaş ve az verimli olduğu için kabızlık yaşamanız muhtemeldir. Bebeğinizin cildi çok ince olduğu ve damarları deri üzerinde gözüktüğü için bebeğinizin vücudu lanugo adı verilen inci tüyle kaplanır. Bebeğinizin tırnakları iyice oluştu ve bebeğiniz kollarını ve bacaklarını hareket ettiriyor. Bugünlerde ultrasonda bebeğinizi baş parmağını emerken görebilirsiniz. Uyurken yastığınızı yükseltmeniz reflü ve mide ekşimesi sorununuza yardımcı olabilir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 45 gr. - Yaklaşık boyu : 74 mm. (Baştan Popoya)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

nanim

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2019
24
10
Alerji toza tüye var demissiniz bu durumunuz varsa hiç almayin kediyi boşuna derim ben.

tüy döker,kokar,her yeri tırmalar eşyaların mahvolur" diyor

Bilgi için yazayim. Tüy döker evet hergun de tarasan illla ki dokuluyor.
Kediler kokmaz asla, tuvaleti kokar neden kokar?
Kaliteli mama verilmiyordur, tuvalet kumu kaliteli degildir, duzenli kum degisikligi, temizlemesi, yikamasi yapilmiyordur o zaman kokar.

Heryeri tirmalar, bazilari tirmalamiyormuş ama benim ki mesela heryeri yoluyor. Koltuk kenarlarimin iplikleri cikti tiftik tiftik, perdelerimi de yoldu biraz :) kedi yolacak nasilsa diye ucuz almistim zaten 😂

Eve süs esyasi bile koymuyorum kirilacak cunku yere atiyor gibi...
Bir nevi evde yaramaz cocuk var gibi dusunebilirsin.

Tedavi goruyorum demissin cocuk vs dusunuyorsan kediyi iyi dusun cunku hamile kaldiginda herkes kediyi at baskisi yapacak, tuyu bogazina kacar baskisi yapacak. Cocuktan kediyle ilgilenmeye firsat bulamayabilirsin vs. Yani sirf canin sikiliyor diye alma
Cevap için çok teşekkürler. Mesajlarınızı okuyunca kendime güvenemedim :) çocuğumun olması çok düşük bir ihtimal, Allahtan umut kesilmez tabii ama. Bu süreçte çok yipranacagimi düşünüyorum. Bu yüzden kedi alayım o benim çocuğum olsun diyorum.
Aslında söyle kedisi olan birinde görsem sürekli gozlemlesem o zaman kesin kararımı veririm. :)
Biraz daha düşünmeliyim galiba :l

CiRiLLA

RİVAVİRA
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2014
12.921
34.537
Cevap için çok teşekkürler. Mesajlarınızı okuyunca kendime güvenemedim :) çocuğumun olması çok düşük bir ihtimal, Allahtan umut kesilmez tabii ama. Bu süreçte çok yipranacagimi düşünüyorum. Bu yüzden kedi alayım o benim çocuğum olsun diyorum.
Aslında söyle kedisi olan birinde görsem sürekli gozlemlesem o zaman kesin kararımı veririm. :)
Biraz daha düşünmeliyim galiba :l
Dusuk bir ihtimal bile olsa o ihtimal aklinizda olsun. O dusuk ihtimal gerceklestiginde kedi alistigi buyudugu evinden gitmek zorunda kalacaksa bunu ihtimallere birakmayin.

Kediler asagi yukari 15 yil yasarlar, bu 15 yil ona bakabileceksiniz dusunun. Alerjim cikti, tasiniyoruz, cocugum dogdu, hasta oldum boyle bariz sebeblerle hayvan evden gidecekse yapmayin yazik.

panic_attack

ignorance is bliss.
Kayıtlı Üye
6 Ekim 2008
2.204
9.002
Benim kedilerim koltuklara elleşmiyor çünkü koltukları onları tahrik edecek türden mesela keten gibi pütürlü yüzeyli bi kumaştan almadık. Daha düz yumuşak tay tüyü, süet gibi kumaşlara tırnak geçiremiyorlar. Yatak odası başlığının bir kısmı deri bir kısmı keten mesela. Baza kenarları da pütürlü bi kumaş. Oralar perişan durumda ama umrumuzda değil. Sırf eşyalar zarar görüyo diye kedisiz bir hayat düşünemiyoruz. Tırmalama ağacı olsa bile onlar yasakları seviyorlar. Yapacak bi şey yok.
Bi de otomatik kedi tuvaleti kediciler için hayat kurtaran bir alet aklınızda olsun.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 19-02-2020

Hamileliğimin 14. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 185 gün kaldı.

Önümüzdeki 3 gün içinde bebeğinizin dalağı, karaciğer tarafından denetlenen eski kan hücrelerinin kaldırılması ve antikor üretimi gibi fonksyioları üstlenecek. Hamilelik hormonları bağırsak kaslarını gevşettiği ve sindiriminizin daha yavaş ve az verimli olduğu için kabızlık yaşamanız muhtemeldir. Bebeğinizin cildi çok ince olduğu ve damarları deri üzerinde gözüktüğü için bebeğinizin vücudu lanugo adı verilen inci tüyle kaplanır. Bebeğinizin tırnakları iyice oluştu ve bebeğiniz kollarını ve bacaklarını hareket ettiriyor. Bugünlerde ultrasonda bebeğinizi baş parmağını emerken görebilirsiniz. Uyurken yastığınızı yükseltmeniz reflü ve mide ekşimesi sorununuza yardımcı olabilir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 45 gr. - Yaklaşık boyu : 74 mm. (Baştan Popoya)

nanim

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2019
24
10
Alerjisine rağmen hapşura kaşına inatla kedisinden ayrılmayıp iyileşen arkadaşım var. Ben kundaktan beri kedilerle yaşıyorum. Eşim de kedi delisi. Evimizde 3 kediyle yaşıyoruz. Tatil veya acil durum seyahatları söz konusu olunca plan program onlara göre yapılıyor. Eve kedi sevmeyenler adım atamıyor büyük rahatlık :) 6 ayda 1 kas gevşetici ile tıraş ettiriyoruz. Üzülüyorum ama özellikle yazın rahat ediyorlar. Tıraştan dolayı aşırı tüy dökümü olmuyor ama kedisiz ev gibi de olmuyor tabi. Ömür boyu sahip çıkacaksanız, ne olursa olsun, kim ne derse desin vazgeçmeyecekseniz, evlat gözüyle bakacaksınız sahiplenin en muhtaç olanlarından bi sokak kedisi. En oyuncu en uyumlu en akıllı en kedi cins olmayan kedidir :) Mümkünse iki tane sahiplenin hatta. Siz evde yokken canı sıkılmaz bağırmaz ağlamaz. Ha bir kedi ha iki kedi zaten. Maması suyu tuvaleti varken kedi kadar kolay ve zevkle bakılan başka bir canlı yok bence. Ha bi de lütfen camlara balkonlara sineklik taktırın ki kuş böcek peşinde düşmesinler.
Cevap icin tesekkurler. Aman evde benim bir kedim olsun da hiç tatile gitmem :) küçüklüğümden beri hayalimdir. Babaannemde çok severdi dışarda öper koklardı ama temizlik takıntısı yüzünden eve almazdı:) şimdi de bütün mahallenin kedilerine bakıyor. :)
Korkuyorum layıkıyla bakamamaktan yoksa sahiplenmesi çok kolay.
En iyisi ben en kisa zamanda barınağa gideyim orada biraz seveyim ve kararımı vereyim. :)

Syhoya

Aşıkla maşukk
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2018
918
2.264
Merhaba hanımlar. Ben hayvanları çok seviyorum hele ki kedileri. Hepsini alıp koynuma yatmak istiyorum. Ama daha önce hiç sahiplenmedim. Sadece bekarken bahçemizdeki sokak kedilerine bakıyordum o kadar. Kuş,tavşan,balık,kaplumbağa gibi hayvanlar besledim. Ama kediyi hep çevrem "tüy döker,kokar,her yeri tırmalar eşyaların mahvolur" diyor. Bende ya bakamazsam diye korkuyorum. Şimdi eşimle bir tedavi sürecine giriyoruz. Yeni evliyim 1 sene oldu. Ailem istanbulda burada da hiç arkadaşım yok. Hem bana arkadaş olur, stresimi alır diyorum. Bir yandan da çevreden duyduklarim kafama takılıyor. Ayrıca toza tüye de alerjim var. Bahar gelince özellikle en ağır zamanı oluyor alerjimin. Eşime tamam desem hemen araştıracak sahiplenicez. Ama iyi karar vermek sonrasında yavrucagizla ilgilenememek istemiyorum...
Siz ilk nasıl sahiplendiniz? Çok zorlandınız mi? Kokusu,tüy dökmesi,tirmalamasi cok oluyor mu?
Eger gercekten severseniz evin ortasina yapsa gozunuz gormuyor bebeginiz gibi oluyor ama gercekten sevmek lazim. Bende 3 sene once kedimi sokaktan sahiplendim. Kedi,kopege gore hem bakimi daha kolay hemde cok daha temiz hayvanlar. Ama kil tuy kesinlikle oluyor onun asla kacari yok. Sirf bu yuzden hergn ev supuruyorum. Koltuk vs zarar verebilir bebeklik zamani buda bi ihtimal tirnaklarindan dolayi. Ama dedgim gbi beni bunlar asla rahatsiz etmiyor. Sizi rahatsiz edermi ona gore karar verin. Bir cani sahiplenip 3-5 ay sonra vermek ona yapabileceginiz en buyuk kotuluk. Bu arada alerjiniz varsa tekrar dusunun ama buda benim icin bir sebep degil. Bebek dusunuyorsaniz kedi isini erteleyin cunku cevre baskisi cok fena oluyor ve cogu insan malesef bundan etkileniyor. 3 senedir agzmin icinde yasiyor hayvan bende toxoplazma cikmadi ama kedie dokunmamis bile olan arkadasimda cikti. Yani 15 yil sizinle olacak ona gore hareket edin..

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 16-03-2020

Hamileliğimin 10. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 211 gün kaldı.

Bebeğinizin kafası artık yuvarlak ama oransız bir büyüklükte. Bebeğinizin kafası neredeyse toplam uzunluğunun yarsı kadar. Bebeğinizin kafa dersini oluşturacak dokular bebeğinizin kafa tacı etrafına toplanmaya başladı. Bebeğinizin boynuda kurulmaya başladı. Bebeğiniz artık açıkca bir bebeğe benziyor. Ultrason fotoğraflarını saklamayı unutmayın :)

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 6 gr. - Yaklaşık boyu : 23 mm. (Baştan Popoya)

himawari

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2019
24
33
ben sahipleneli çok olmadı ama şuanda çok memnunum.kedinin tuvaleti kaliteli kum+kapalı geniş tuvalet kabı+kaliteli mama kullanırsanız kokmuyor.tabiki en az 2 günde bir temizlemek lazım.eşyalara çok zarar vermedi henüz sadece perdelere arada takıyor kafayı bende umursamıyorum yani eşyaları yenileriz zamanı gelince çok önemli değil benim için.tüyü henüz dökülmüyor ama tanıdıklarımdan biliyorum ileride tüyleri dökülecektir.o kadarda olur şuanda kuşlarım daha çok kirletiyor evi.kedi daha kolay gibi.bebek olmadan almayın derim sorun çıkabilir ileride.kısa tüylü kedi alırsanız daha kolay olur.kedinin kendisi kokmuyor en çok kokan şey bence maması.

2kedi_1deli

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2013
735
358
Ben asiri alerjik biriyim nefes acici ve haplarla geciriyorum gunumu ama kedilerimden vazgecmem.. 20 haftalik hamileyim kediler hic bir yere gitmiycek cocuk onlarla beraber buyuycek zaten saglik acisindan hic bir sakincasi yok.. ne olursa olsun birakmiycaksanz sahiplenin ama lutfen bir sokak cani olsun.. instagramdan sahiplendirme yapan tanidiklar var yonlendiririm.. ama bir gun yok cocuk oldu yok alerjim azdi yok cocugun alerjisi cikti yok tuy yok kum yok masraf diye aticaksaniz gunahina girmeyin

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 04-01-2020

Hamileliğimin 21. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 139 gün kaldı.

Önümüzdeki üç gün içinde, bebeğinizin bacağı nihai vücut oranına ulaşmış olacak. Bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvı her üç saatte bir sisteminiz tarafından tamamen değişiyor. Bol sıvı içmeniz bu değişime destek olacak ve dokularınızın daha işlevsel çalışmasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin boyu yaklaşık 16 cm.den fazla ve ağırlığı yaklaşık olarak 300-350 gr. arasında.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 400 gr. - Yaklaşık boyu : 25.6 cm. (Baştan Popoya)

Yukarı Alt