1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Sogan mucizesi

Konusu 'Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri' forumundadır ve RaPuNtZeL tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : RaPuNtZeL
 1. RaPuNtZeL

  RaPuNtZeL Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Soğan (Kuru) (Allium cepa)

  Çok yıllık, otsu bir bitkidir. Soğan dibi yuvarlak ve uzundur, kabuğu san-kahverengi, kırmızımsı ve mor, kökü tüylüdür. Sapı düz, 30-80 cm. yüksekliğinde, etli ve içi boştur. 4-9 adet boru biçiminde, sivri uçlu yaprağı vardır. Çiçekleri beyaz renkli olup, yeşil iplikleri vardır.


  Çiçeği şemsiyeyi anımsatır. Meyvesi küre biçiminde, kutu gibi, tohumu siyah, küme şeklindedir. Ülkemizin bütün bölgelerinde yetişir. Mayıs-Ağustos aylarında çiçek açar; Temmuz-Eylül' de olgunlaşır.

  Hammaddesi, soğan köküdür.


  Kimyasal Terkibi:
  Eteryaglan (%0,005-0,15) sikloa11iin metilalliin, kempferol, kversetin, aminoasitler, fitohormonlar, BI vitamini (%60 ml kadar), askorbik asit (%33mg kadar) mevcuttur.


  Etkisi:
  ıştah açıcıdır; hafıza zayıflığına, mikroplara karşı etkisi vardır. Hafıza zayıflığına etkisi, bileşiminde bulunan eter yağlarından kaynaklanmaktadır.

  50gr. soğan şifası, kanın san suyunda kolesterin ile fibrin ojenin ölçüsünü azaltır.

  Soğan şırası, iştah açar; bağırsak:-mide salgılarına fonksiyonunu arttırır, yemek hazmedilmesinde etkilidir.

  Soğanın idrar ve safra söktürücü özellikleri de vardır. C ve B'i vitaminlerinin eksikliğinde kullanılır. Fitopsizli bitkidir. Halk hekimliğinde, soğani şeker hastalığına, parazitlere karşı kullanırlar.

  Arı soktuğunda veya deri yırtılmasında, soğandan iyi ilaç yoktur. Ayrıca iltihaplı yaraların tedavisinde, nezlede uygulanır. Hafıza zayıflığını önlemede ve tedavide, aynı miktardaki soğan şirasi ile balı karıştırarak, bu karışımdan günde 3-4 kez, 1 çay kaşığı verirler.

  ıltihaplı yaranın (çiban vb.) olgunlasmasını hızlandırmak için, soğanı ezerek, üzerine biraz süt ekleyip veya pişirilmiş soğanı yaranın üzerine sarılarak uygulanır.

  Ekleyen: RaPuNtZeL
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 11 Mart 2009