1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Solaryum Hakkında Merak Ettikleriniz

Konusu 'Güneş kremleri, bronzlaşma' forumundadır ve Bextra tarafından 31 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  31 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Bextra
 1. Bextra

  Bextra Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2007
  Mesajlar:
  32
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  11
  GÜNEŞ IŞINLARI ve SOLARYUM IŞINLARI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

  Güneş ışığı stratosfer ile atmosferden geçerek dünyaya ulaşır. Ozon tabakası en zararlı UV ışınlarını filtre eder. UV-C ve bazı UV-B filtre edilirken UV-A ışınları aynı kalır. Güneş ışığının etkisi mevsimlerine göre günden güne değişir.

  Solaryum cihazları insanlar tarafından yapıldığı için ışınlar insan sağlığına en uygun şekilde kombine , filtre edilmiştir ve ten tipine göre ayarlanabilir. Solaryum cihazları güneşin aşırı ve zararlı ışınlarına maruz kalmaksızıngüneşin yararlı etkilerinden faydalanmak isteyenler için kuvvetli bir alternatiftir.


  İNSANLARIN TEN RENGİNİ BELİRLEYEN NEDİR?

  Herkez doğduğu zaman genetik olarak ten rengine sahip olur. Afro - Carabian 'da doğan bebekler doğduklarında beyaz tenlidirler. ta ki güneş ışını çıkana kadar tenleri beyaz kalır. Sonra zencileşirler.


  SOLARYUMLA GÜNEŞ BROZLUĞU ARASINDA FARK VAR MIDIR?

  Solaryum, kumsalda bronzlaşmayla eşit derecede doğal bronzlaşmayı sağlar. Tek fark ten tipine uygun makine ve kullanım süresi belirlenerek solaryum cihazlarında kişiye özel bronzlaşma planları uygulanır. Dolayısıyla güneşte oluşabilecek aşırı kızarma, soyulma, su toplama gibi durumlar solaryumda söz konusu değildir. Solaryum ile güneş bronzluğunun kalıcılık süreleri aynıdır. Bronzluğun kalıcılık süresini uzatmak ancak cildi iyi nemlendirme ile olur.

  SOLARYUMA GİRMEDEN ÖNCE VE SONRA DUŞ YAPILIRMI?

  Solaryuma girmeden önce yapılan duş ve solaryuma özel pealing jelleri kullanımı bronzlaşma öncesi iyi bir hazırlıktır. Solaryumdan sonra duş yapmakta tavsiye edilir.

  DÖVMELER İÇİN ZARARLI MIDIR?

  Alerjik reaksiyonlar oluşabiliceği için dövmeli bölgelerin korunması gerekir.

  İLAÇ KULLANANLAR SOLARYUMA GİREBİLİR Mİ?

  Bazı ilaçlar deriyi UV ışınlarına karşı hassaslaştırırlar. Bu ilaçlar fotototiks etkiye sahip olan içeriğe sahiptirler. Bu yüzden solaryuma girmeden önce ilaç kullanımı söz konusuysa , ilacın prospektüsünü okumak ve şüpheli durumlarda doktora danışmak gerekir. Herhangi bir etki 48 saat içinde belirir.

  SOLARYUM HAMİLELİKTE ZARARLI MIDIR?

  Kadınlarda hamilelik sırasında choloasma adında pigmentleri aktif hale getiren bir hormon üretimi olur. O yüzden bazı hamile kadınlar diğer kadınlara göre güneş ışınlarına farklıtepki verirler. Deri hassaslaşabilir. O yüzden kontrollü olarak ışınlarla temas etmek en doğrusudur. UV şınlarının ana karnındaki bebeğe bir etkisi yoktur.

  SOLARYUM IŞINLARININ BAYANLARIN EN BÜYÜK DERDİ OSTEOPOROZA KARŞI ETKİSİ NEDİR?

  Osteoporoz kemik erimesidir. Doktor kontrolü altında hormon kaybı ilaçlar ile dengelenebilir. Fakat buna ek olarak kanın yeterli oranda D vitamini ile beslenmesi gerekir. D vitamini ilaç olarak yada güneş ışınlarından alınabilir. UV ışınları bu sırada özellikle tercih edilmelidir. Çünkü D vitamini tabletlerinin dozajına zararlı reaksiyonlara yol açmamak için dikkat etmek gereken UV ışınlarında aşırı üretim söz konusu değildir. Modern solaryumlar vücudun D vitamini üretebilmesine yeten %1-2 oranında kontrollü UV-B ışınları yaymaktadır.

  GÜNEŞ IŞINLARININ METABOLİZMAMIZ ÜZERİNDE NE GİBİ ETKİLERİ VAR ?

  Güneş ışınları, vücuttaki melatonin seviyesini ayarlıyor. Böylece zamanında uyuyup zamanında uyanabiliyoruz. Kış depresyonuna karşı ilaç etkisi gösteriyor. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak oksijen alımını kolaylaştırıyor. Ciltte foto kimyasal bir reaksiyon sonucu kolesterol moleküllerinin oluşmasını sağlıyor. Bu moleküller de böbreklere ulaşıp orada vücudun kemik yapısı için gerekli olan D vitamini üretimini arttırıyor.
   
 2. 25 Aralık 2007
  Konu Sahibi : Bextra
 3. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  teşekkür ederim canım verdiğin bilgiler içinn :)