Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Solunum yolu enfeksiyonları ölümle sonuçlanabiliyor

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve benbeyaz tarafından 11 Aralık 2006 başlatılmıştır.

  11 Aralık 2006
  Konu Sahibi : benbeyaz
 1. benbeyaz

  benbeyaz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2006
  Mesajlar:
  237
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Solunum yolları enfeksiyonları ölümle sonuçlanabiliyor
  DENİZLİ (İHA) - Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şener Bekçi, mevsim itibariyle solunum yolları enfeksiyonlarına çok sık rastlandığını belirterek, "Solunum yolları enfeksiyonları halen hem dünyada hem ülkemizde çok önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Özellikle çocukluk çağında büyüklere oranla daha çok önemli olan bu durum, zamanında müdahale edilmediği zaman yüksek oranda ölümle sonuçlanabiliyor" dedi.


  Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte ateşli öksürük, nefes darlığı, solumun zorluğu şikayetleriyle birlikte seyreden solunum yolları enfeksiyonlarının da artış gösterdiğini belirten Dr. Bekçi, "Çocukları mevsimine göre giyindirmek gerekiyor. Ne fazla sıkı ne de az giyindirmeli. Çocukların aşırı giyindirilmesi halinde fazla terleme meydana gelir. Terleme ve soğumayla da vücudun çalışma düzeni bozulur. Yeterli giydirilmemesi halinde ise direnç azalacağından hastalığa çabuk yakalanılabilir" dedi.


  Evin içinde dumansız ve sigara içilmeyen bir ortamın olmasının çok önemli olduğunu da ifade eden Dr. Bekçi, "Bunlar solunum yolları enfeksiyonlarını hazırlayan en önemli etkenlerdir. Aileler, çocuklarında öksürük, ateş, solunum sıkıntısı, hızlı nefes alma, solunumda inleme, nefes alma güçlüğü, burun tarafında oynamalar, göğsünde çekilme gibi şikayetler görüldüğü takdirde hemen bir ilgili doktora giderlerse iyi olur. Aksi takdirde hastalık ilerlerse hem tedavi güçleşir hem de ölümlere yol açılanabilen sonuçlar görülür. Gerçi eskiye oranla halkımız giderek bilinçlenmektedir ve daha duyarlı davranmaktadırlar. Böylelikle çocukların tedavileri kolaylaşmaktadır ve biz hekimlerin tedaviyi daha kolay yapılması sağlanmaktadır. Ayrıca hastalıklara karşı aşılar zamanında yaptırılırsa hastalıklara yakalanma riski azalacaktır" diye konuştu.