Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Solunum yolu enfeksiyonlarının kontrolü.

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve benbeyaz tarafından 5 Aralık 2006 başlatılmıştır.

  5 Aralık 2006
  Konu Sahibi : benbeyaz
 1. benbeyaz

  benbeyaz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2006
  Mesajlar:
  237
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Solunum yolu enfeksiyonlarının kontrolü programı
  ERZURUM (İHA) - Türkiye'de bebek ve çocuk ölümlerinin nedenleri arasında önemli yer tutan solunum yolu enfeksiyonları ve bu enfeksiyonlara bağlı ölümleri azaltmak amacıyla, "Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Kontrolü" programı kapsamında çalışmalar devam ediyor.

  Erzurum Sağlık Müdürü Dr. Ali Daştan, program çerçevesinde hedeflerinin 5 yaş altı çocuklarda en sık ölüm nedeni olan zatürre hakkında halkın bilgilendirilmesi ve konuya dikkat çekilmesi olduğunu kaydetti. Daştan, "Türkiye'de yapılan bazı çalışmalar sonucunda Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu (ASYE) özellikle zatürre, bebeklik ve çocukluk dönemindeki hastalıkların ve ölümlerin temel nedenlerinden birisidir. ASYE Türkiye'de kış aylarında 5 yaş altındaki çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Çocukta, yüksek ateş, hızlı soluma, halsizlik, iştahsızlık, göğüs çekilmesi, daha ağır vakalarda ise uykuya meyil ve koma hali görülmektedir. Zatürre erken teşhis edilir tedavisi zamanında yapılırsa hasar bırakmadan iyileşir" dedi.

  Anne ve babaların hastalık belirtilerini çocuklarında görmeleri halinde, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirten Daşdan, "Zatürre ve diğer enfeksiyonlardan korunmak için 'Yenidoğan' bakımının iyileştirilmesi, çocuklarda aşılama programının eksiksiz uygulanması, ev ve çevre koşullarının iyileştirilmesi, pasif sigara içiciliğinin önlenmesi, kronik hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisinin yapılması, kalabalık ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir" ifadesinde bulundu.
   
 2. 8 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : benbeyaz
 3. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.840
  Beğeni:
  31
  Ödül Puanları:
  198