1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Sosyal güvenlik yasası en çok kadınlara vuruyor

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve baxgxcan tarafından 11 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  11 Nisan 2008
  Konu Sahibi : baxgxcan
 1. baxgxcan

  baxgxcan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  248
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  86
  Sosyal güvenlik yasası en çok kadınlara vuruyor
  11 Nisan 2008 -

  Yeni Sosyal Güvenlik Yasası, kadınların pek çok hakkını ellerinden alıyor. İşte kaybedilen o haklar...

  Yeni Sosyal Güvenlik Yasası'nı değerlendiren ünlü ekonomist Şükrü Kızılot, "Bu yeni yasa kadınlara çok fazla yüklenmiş ve kadınların varolan haklarını elinden almış" dedi.

  Star TV'ye konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şükrü Kızıot, şu noktalara dikkat çekti:

  "Şu anda kadınlar için emeklilik yaşı 58. Yeni yasayla emeklilik yaşı 65 olacak. 18 yaşında işe başlayan bir kadın 38 yaşına geldiğinde emeklilik için aranan 7200 iş gününü doldurmuş olacak. ancak tam 27 yıl süreyle emeklilik yaşının gelmesini bekleyecek, ve aylık alamayacak.

  Evlenerek işten ayrılan veya evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde işten ayrılan kadın, işverenden kıdem tazminatı alabiliyordu. Yeni yasa ile bu hak da ortadan kalkıyor.

  Evlenen kadınlar primlerinin yarısını iade olarak alabiliyordu. Yeni yasa bunu da engelliyor.

  Çalışan dul eşlere ölen kocasından dolayı, kocasının aylığının yüzde 75'i oranında emekli aylığı bağlanıyordu. Yeni kanun ile bu oran yüzde 50'ye iniyor.

  Kadınların çeyiz parası hakkı da ellerinden alınıyor. Dul kadınlar yeniden evlendikleri takdirde çeyiz parası da alamayacaklar.

  Emekli olan kadınların sahip oldukları bir evlerinden yıllardır emlak vergisi alınmıyordu. Yasa ile bu durum da değişiyor. Yasa ile emlak vergisi yüzde 50 oranında zam yapılarak alınacak.

  Çalışan kadınlara tanınan emzirme yardımı, emekli kadınlara da bir hak olarak tanındı. 65 yaşında emekli olabilen bir kadın, emekli olduktan sonra emzirme yardımı alabilmesi için çocuğunun olması gerekiyor. Bu da eşyanın tabiatına aykırı."

  Milliyet
   
 2. 12 Nisan 2008
  Konu Sahibi : baxgxcan
 3. h_i_s

  h_i_s OĞLUM BERKİN'İM <3 Pro Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2007
  Mesajlar:
  8.350
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  153
  Evet maalesef ki bu yasa yüzünden başımıza daha neler gelecek kim bilir? Bunlar sadece bilinen yanları. Bize önceden verilmiş hakları nasıl geri almaya cesaret edebiliyorlar bilmiyorum. Böyle saçmalık olamaz... Kapitalist ve emperyalist ülkelerde olduğu gibi kimsenin sağlık hakkının olmamasını istiyorlar. Ama sosyal devlet kavramında bunun böyle olmaması gerekiyor. Sağlık, eğitim gibi mecburi ihtiyaçların devlet tarafından karşılanması gereklidir. Bu haklarımızın elimizden alınmasını bir nevi gasp edilmesini göz göre göre kabullenmemeliyiz.

  Yazı için teşekkürler...