Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Söz Dinleyen Mükemmel Çocukları Nasıl Yaptınız?

Konusu 'Çocuk Büyütürken' forumundadır ve Kelebek02 tarafından 12 Ocak 2019 başlatılmıştır.

12 Ocak 2019
    Konu Sahibi : Kelebek02
  1. Tonvejerry

Tonvejerry Yeni Üye Üye

Ödül Puanları:
    3
    Kesinlikle yanlış o hatayı bende yaptim simdi 7 yaşında oğlum her söylediğime küsüyor, bir şeye gülsem benim söylediğime neden gülmüyosun diyor. Kizdigimda tavrimin arkasında durmam gerekirmiş bunu gec anladım aman üzülmesin diye diye üstüne düştükçe nur topu gibi hassas çocuğum oldu...

Mirzaninannesi2018, dstn33, mermaiid ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. 12 Ocak 2019
  3. Sudakiiz

Sudakiiz Aktif Üye Üye

Ödül Puanları:
    28
    6 ve 4 yaşında iki kızım var. Hiç şikayetçi değilim. Babaları eğitti, çizgileri nettir. Sert değildir ama ciddiyetini belli eder. Çok kucuklerdi "içimden gelmese de ben kötü polis olacağım" demişti. Deli olurlar kızlarım babalarına. Ama bir sey soyledigi zaman bitiyor o anda. En önemlisi babalarına güveniyorlar. Çekindikleri kadar "babam biz iyi olalım" dusuncesindeler yaşları el verdiğince.

4. 12 Ocak 2019
  5. florence_N

florence_N Mrrro üye Üye

Ödül Puanları:
    128
    Çıksınlar üstünüze. İki gidiklayip tamam, bu da bitti diyip oyun alanını toplayacaksiniz, oyuncakları da gerekirse ulaşamayacakları bir yere koyacaksınız. Aglarlarsa da yüz vermeyeceksiniz. Halının altına girerlerse halıyı da kaldırın. Geçici bir süre tabii. Az popolari sert yere otursun, 2 kat pijama giydirirseniz usumezler de. Kararlı ve tatlı sert olacaksınız. Oyun bitti dediyseniz bitecek. Uzamayacak. Benim oğlum da geçen cektaylari kalemle çiziyordu, çiz annecim, sana oyuncak alacaktim, neyse o parayla kendime çekyat alayım dedim ve yapmayı birakti, daha da yapmadı. Arada içi gidiyor ama göz göze gelince vazgeçiyor. Oyuncak toplamaya gelince de oyuncak başı 1 öpücük uydurdum, 10 yaşındaki oğlum bile topluyor, sonra topladıkları oyuncak sayısınca öpüyorum onları.

6. 12 Ocak 2019
  7. KudrAlobar

KudrAlobar Ayak feministi Üye

Ödül Puanları:
    28

Mesele koyu renkle işaretlediğim kısım ki siz de farkındasınız muhtemelen. Çocuklarınıza sınır koymuyorsunuz ve sizin de otoriteniz zayıf.
    Şimdi çok önemli değil, amaaan yaramaz çocuk der geçer herkes. Ama yaklaşık 12 yaşından sonra bu otorite zayıflığıyla hiç söz dinletemezsiniz, bu biraz tehlikeli olur.
    Kızmayın ama kararlı olun. Kararlı olmanız, sınır koymanız onların iyiliği için gerekli. Bunun için üzülmeyin.

bendimm bunu beğendi.
  8. 12 Ocak 2019
  9. bendimm

bendimm Popüler Üye Üye

Ödül Puanları:
    123
    Canım sen doğru davranışı yap, tutarlı ve sabırlı ol, bol oyun oyna sağlıklı ve mutlu büyümesi için ne gerekiyorsa yap.
    O yine de yaratılışında kişiliğinde zipirlik varsa seni dinlemez, yada zorlar diye dusunuyorum :)
    Biz oğlumuzu uyarirken annecim yapma çünkü şöyle tehlikeli diye uyarıyoruz en tatlı sesimizle, uyarıyı aldığı anda bile çığlık atıyor, daha da agresiflesiyor.
    Üstelik yapma dediğimiz şeyde mesela, televizyona vurma gibi çok makul birşey.
    Boşver onlar bu halleriyle güzel.
    Benim oğlum azıcık söz dinleyince sakinlikten bana gün geçmiyor :)
    Biraz ağlayıp bağırmasin ateşine bakmaya gidiyorum..
    Allah canlarını bağışlasın.

10. 12 Ocak 2019
  11. GelenKutusu

GelenKutusu 42 yaşında mutlu ve 2 çocuklu bir bekar... Üye

Ödül Puanları:
    318
    TUTARLI olarak tabi ki

Sinirlenince bağırmayarak, kızılacak bir şey yaptılarsa üzülüp sarılmayarak.

Dengesiz davranıyorsunuz. Çocuklar için güzel bir avsınız. Sizi parmaklarında oynatmaları çok normal.

Bir şeye kızacağınız zaman bir kaç saniye düşünün. Bu gerçekten kızılacak birşey mi diye. Örnek: kibritle oynamak bana göre kızılacak birşey. Yere herhangi birşey dökmesi kızılmayacak bir şey.
    Herşeye kızarsanız karizmayı çizdirirsiniz, sizi hiç takmazlar. GERÇEKTEN kızılması gereken şeyleri ayırt etmeyi öğrenin öncelikle

İkinci olarak, siz gerçekten bir hata işlediğinizde anne babanızın, patronunuzun veya eşinizin size nasıl kızmasını istersiniz? Bağırmalarını mı? Çok rencide edici. Fiziksel şiddet? Daha kötü. Karşınızdakinin duyguları olan bir insan olduğunu, istekleri olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

12. 12 Ocak 2019
  13. kavak_yelleri

kavak_yelleri Popüler Üye Üye

Ödül Puanları:
    113
    Onlara sabirla anlayisla ve cocuk ruhuyla yaklasmak önemli. Cok sabir istiyor. Ben de cok sabirsiz bi insandim ama sabri ogrendim kizinca huzursuz oluyorum bağırıp cagirmaktansa bikmadan yilmadan sebep sonuc iliskisi kurarak biseyler anlatmaya calistim. Simdi kurallarımızı biz yoksak bile uyguluyor. 5 yasinda. Abur cubur yemez ikram edileni kabul etmez vs.Babasiyla bile bir yere giderken benden izin alan bir oglum var ayni sekilde benle giderken babasindan izin aliyor. Buyuttugunuz kisilerle tutarli ve istikrarli olmaniz lazım her zaman her yerde. Zaman mekan farketmeden ayni davranisa ayni sekilde tepki vermek gerekiyor ki cocuk da davranislarini buna gore sekillendiriyor. Edimsel davranışı arastirabilirsiniz.
    Yemek konusunda ben ek gidaya cok gec gecenlerdenim. Anne sütünü bir anda tamame biraktiktan sonra 18 aylikken gectim. Yani doktorumuzun tavsiyesiyle süt yogurt kahvalti ve meyveden sonra corba yemek olayina basladik ama gunluk 1 kofte büyüklüğünde bir eti vardi ana öğün olarak. Reddetme agzini kilitleme kusma gibi durumlarla karsilasmadim. Damak tadı anne karninda olusuyor deniyor erken ya da gec baslamaktan ziyade cocuk yiyecekse zaten yiyor deniyor.. bunlar benim tecrubelerim.

14. 12 Ocak 2019
  15. papyonkilikli

papyonkilikli kulillah summe zerhum.... Üye

Ödül Puanları:
    288
    benim de 2 cocugum var cevre zerre umrumda degil. evimde dort duvar arasinda olan beni ilgilendirir digerlerine donup gitmek duser. disarda da kimseye zarar vermedikce dilediklerini yapabilerler. parkta atlarlar ziplarla tepeme de cikarlar. hergun ama hergun cekmece toparim. ya bir cocuga otur demek bir kusa ucma demek gibi bisey bence...
    sagliklilar canlar... digerlerine b*k yemek duser....

16. 12 Ocak 2019
  17. derin sularda

derin sularda Aktif Üye Üye

Ödül Puanları:
    73
    Sorgulamadan,sürekli söz dinlemek çocuk için iyi ve istediğimiz bir durum mu?
    Mükemmel çocuk ve mükemmel ebeveyn var mı?
    Varsa sizin mükemmel çocuk tanımınız nasıl?
    Olumlu sınır koyma nedir?Nasıl yapılır?
    Duygu eğitimi deyince ne anlıyoruz? Bu eğitime kaç yaşında başlanmalı.
    Çocuklarınız kaç yaşında?
    Eşinizle ortak bir bakış açınız ve yaklaşımınız var mı?
    Çocuklarınıza siz mi bakım ve eğitim veriyorsunuz? Bakıcı mı? Aile büyükleri mi?
    Çocuklarınız doğaya,parka,bahçeye çıkıp istediği gibi oyun oynayıp vakit geçiriyor mu?
    Aman çocuklarım yorulmasınlar, üzülmesinler, ağlamasınlar,hiç bir şeyden mahrum kalmasınlar modunda mısınız?
    Beslenme düzenleri ve alışkanlıkları nasıl? Ebeveynler olarak bu konuda nasıl bir örneksiniz?
    Siz nasıl ebeveynlerle, nasıl bir çocukluk geçirdiniz?
    Hayatınızdan genel anlamda memnun musunuz?
    Mizaç,benlik,kişilik nedir? Hangisi doğuştandır? Hangisi sonradan oluşup gelişir?
    Çocuklarda kişilik gelişimi ne zaman başlar? Nasıl şekillenir?

Bu ve bunun gibi pek çok farklı sorunun cevabını sizden almadan,çocuklarınızın doğumdan itibaren kısa bir gelişim öyküsünü dinlemeden yapacağım her yorum havada kalır ve isabetli olmaz.
    Her çocuk ayrı bir dünya.
    Gelişim bireyseldir ve kişiye özgüdür,
    çocuğun içinde bulunduğu sosyal ortam ve şartlardan bağımsız değildir.

18. 12 Ocak 2019
  19. idrakyollariiltihabi

idrakyollariiltihabi Popüler Üye Üye

Ödül Puanları:
    148
    Yapamadık. Olmadı benimki. Iki saat önce uzaya gidicem diye ağladı ve akabinde sinirden masayı fırlattı. Uzaya bi koşu götüremedim tencere yıkıyordum o anda. Yoksa uzay feda olsun benim altın büllüklüme. Özetle ben yapamadım o dediğinden.

Hiramm26, Limonsuzcay, derin sularda ve diğer 8 kişi bunu beğendi.