• Önemli uyarı ; outlook.*, hotmail.* gibi adrese sahip iseniz maalesef onay maili sizlere gelmediği için üyelik bu adresler ile üye olamaz, şifrenizi isteyemezsiniz.

    Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Sözde Takı Sorunu

Vinka

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
5 Aralık 2016
3.896
18.639
Neredeyse her ailede gelenek ve adetler farklı oluyor. Kimileri sırf nişanda takar kimisi de sırf düğünde. Sözde bizde de çok bir şey takılmaz. Düğün olur altını, seti o zaman verilir. Söz zamanı takılan takiyla balığın baştan kokacağı fikrine kapilmanizi tavsiye etmem. Sozlenen tarafların ailelerinin söz sonrası taki meselesi görüşmesi yapması çok olmamış zaten. Cimri de olsalar siz sözlü olduğunuz kişiyi dikkate alın, kendisi bu mevzularda cimri mi diye. Her şeyin başı huzur ve mutlu olmak.
 

tulumbachen

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2015
5.843
13.082
Aileden aileye değişir.
Biz karadenizliyiz.

Sözde gelinimize 3 20 gramlık burma takdik. Normaldir yani. Söz veriliyor sonucda kuru kuruya olmaz... hem gelin düğüne kadar takar gezer bilezikleri.

Son 20 senedir bohca yapilmiyor ailemde... gelinler zaten istemiyor. Ama sözden önce ailenin genc bir kizi gelinle alışverişe cikar...
Kiz neleri beğenirse alir, makyaj, parfüm, söz kiyafeti ayakkabısı filan.

Nişanı kiz tarafı yapar ve aslında erkek tarafi taki takmaz bizde. Genelde sadece nisanliga uyan küpe veya ince zarif kolye takilir.

Biz düğüne takıyoruz.
Kimse yanlış anlamasin... ortada daha kümes yokken burmalari hasirlari bayilcak degiliz. Zaten sonunda standart 12 burma bir modern set ve bir trabzon seti takılıyor geline. Benim ailemde durum bu...
 

papatya262626

Üye
Kayıtlı Üye
29 Ağustos 2017
8
5
Neredeyse her ailede gelenek ve adetler farklı oluyor. Kimileri sırf nişanda takar kimisi de sırf düğünde. Sözde bizde de çok bir şey takılmaz. Düğün olur altını, seti o zaman verilir. Söz zamanı takılan takiyla balığın baştan kokacağı fikrine kapilmanizi tavsiye etmem. Sozlenen tarafların ailelerinin söz sonrası taki meselesi görüşmesi yapması çok olmamış zaten. Cimri de olsalar siz sözlü olduğunuz kişiyi dikkate alın, kendisi bu mevzularda cimri mi diye. Her şeyin başı huzur ve mutlu olmak.
Her şeyin başı tabii ki mutlu olmak. Ancak çevrenizde sözlenen nişanlanan herkesin bu konunda ne kadar hürmet gördüğünü, sizeyse sürekli ellerin boş gelindiğini görmek ister istemez insanı üzüyor. Bana takacakları bir bilezikte de değilim zaten. Önemli olan bunun düşünülmesi. Sözde kuaför paramı bile kendim verdim ve bu durum gerçekten hoşuma gitmedi.
 

Tused

Üye
Kayıtlı Üye
25 Mayıs 2017
226
128
CNm yapman gereken nişanlınla konuşmakdı istemeden önce benım babamda senın babanın dusuncesındeydı esımın aılesıde biraz rahat aynen isteme nişan aynı gece yaptım bende isteme öncesı esıme set istedıgımı söyledım bızde adet bu babam istekde bulunmaz size bırakır ama bu sekılde olur dedim işi kimseye bırakmadan kendım cozdum yanı dugundede ayrı set ıstedım ama esımın aılesı ben veya aılem istedi olarak bılmedı esım arayı buldu onada lila isterım demedım ben bunu çok beyenıyorum bu model olursa çok mutlu olurum olmasada olur dedim yanı birazcık işini bilmen lazım ne kımseyle kötü olucaksın ne aılenı uzduruceksın
 

qbrha

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2010
620
112
Aynı şey benim de başıma geldi. Bununla ilgili konu da açmıştım canım bakabilirsin. Sonuç olarak beni istemiyorlardı ve ailesi sayesinde ayrıldık. Seni çok iyi anlıyorum. Takacaklari bir altına muhtaç değiliz ama bunlar kendini önemli hissettiriyo, değer verildiğini anliyosun
 

Gunes52

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2017
73
38
Canım eğer ailesi ile başka konularda aranız iyi ise tatsızlık çıkarmaya gerek yok. Evet herkese yapılırken imkanları olmasına rağmen sana birşey yapmamaları çok üzücüdür. Bazı memleketlerde adet olsa bile bazı aileler ne yapmaları gerektiğini cidden bilemiyor . bir arkadaşım da aynı sorunu yaşadı nişanda hiçbir şey takmadılar ancak düğünde altına boğdular meğer o ailede adet böyleymiş. Bunu telafi etmeleri için düğünde isteyebilirsiniz. Uygun bir dille. Size bir dahakine sorduklarında şöyle diyebilirsiniz " bizim ailemiz için sorun değil ancak bizim kültürümüzde hediye az gelirse yanlış anlaşılabiliyor genelde düğünlerimizde şu kadar şu kadar şundan takılır sizin takdirinize kalmış". Bu şekilde hem yanlış anlaşılmamış olursunuz hem de istedikleriniz alınır. Her şeyin başı iletişim
 

mrsmystery

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2018
8
1
Sözde birşey takılmaz zaten tektaş dışında. Bazı yerlerde bir söz bileziği takılır ama o da zorunlu değil.. Ancak kız tarafı talep ederse takıyorlar. Takı nişanda ve düğünde takılır.
 

womennn

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2012
1.278
1.087
Hayır görücü usulü değil. Söyledim zaten, o da ailesiyle konuştu. Onlar bizimkilerle konuştu filan filan. Ama bu konunun böyle açılması ve kınuşulması da beni çok rahatsız etti ancak sanırım yapacak başka bir şey yoktu. Çünkü balık baştan kokar. Demek ki bu insanlar biraz cimri ve şimdi ne istediğimizi bilmezlerse her aşamada böyle cimri davranacaklar. Altı aydır nişanlıyım. Ne bayramda ne sözde ne istemede bir hediyelerini yanda başka bir şeylerini görmedim. Normal mi bu?
Normal değil tabiki. Cimri bile olsalar atla deve değil küçük birşeyler takmaları lazımdı en azından. Benim sözümde iki bilezik, ince bir kolye küpe, dört küçük altın takıldı. Nişan yapılıp yapılmayacagı bizde de net değildi ki yapmamaya karar verdik. Bayramlarda ve bazı ziyaretlerde de küçük altın takıyorlar.
 

bintulineb

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2009
531
49
Ben de geçen hafta aynı şekilde (isteme-söz aynı gün) nişanlandım. Nişanlımla birlikte resmi törenlerle başımız pek hoş değil bu yüzden olabildiğince kısa ve masrafsız olsun istedik. Sizin adetleriniz nedir, biz ne yapmalıyız gibi birçok defa konuşuldu bu süreçte. Özellikle nişanlımın annesi defalarca sordu ama ben hiçbir şey istemediğimizi, yanımızda olmalarının yeterli olduğunu söyledim.

Sonuçta öyle de oldu; merasim günü takı olarak sadece yüzükler takıldı. Mutlulukla takıldığı için yeterliydi de. Çikolatası, çiçeği, tatlısı, pastası her şey tamdı ama bunlar zaten incelikle yerine getirilmiş şeylerdi ve bir taleple olmadı.

Hediye meselesine gelince, hediye istenmez ki!! :KK48: "Hediyelerini görmedim" ne tuhaf bir ifadedir.. :olamaz:

Adetlere göre hareket edilecekse aile tarafından talep edilen şeylerin açıkça söylenmesinde bir mahsur yoktur. Asıl ayıp olan beklentiler boşa çıkınca karşı tarafa dair olumsuz düşünce ve duygular içerisine girmek bence.

Umarım durumu çözebilecek imkanlar yaratırsın, mutlulukla kal, ne diyelim.. Hoppa
 
Yukarı Alt