Spastik Kolon... İBS...Paylaşalım...

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
38.795
Emoji Skoru
102.417
Yaş
46
IBS ( Hassas Barsak Sendromu), henüz tam olarak tanınmayan ancak tüm toplumlarda sık rastlanan bir sendrom... Sindirim sisteminde organik nedenlere bağlı olmaksızın yaşanan ağrı, şişkinlik ve kabızlık/ ishal gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Özellikle stresin tetikleyici olduğu bu şikayetler, kişilerin sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkilerken , doktora başvurmayı gerektirecek bir sebep olarak görülmüyor. Oysa hem kadın hem erkek olmak üzere toplumun her kesiminden bu rahatsızlıkla yaşayan pekçok kişi bulunuyor. Çalışma koşullarının ağırlaşması, günlük yaşam içinde stresin artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, IBS’nin de giderek yaygınlaşmasına neden oluyor.
En önemli şikayet şişkinlik ve gaz
IBS’nin belirtisi sayılan karın ağrısı, şişkinlik ve gaz, ishal/ kabızlık gibi şikayetler arasında, en önemli şikayet şişkinlik ve gaz. Özellikle yemek sonrası karın ağrısı, şişkinlik gibi şikayetlerin yoğunlaşması, kişilerin çalışma ve sosyal hayatını olumsuz etkiliyor.
Doğru beslenmede dikkat edilmesi gerekenler
· Rahatsızlığınızı artırdığını düşündüğünüz yiyeceklerden uzak durun: Hastaları özellikle etkileyen yiyecekler farklı olabilmektedir. Bu nedenle kendinizi iyi tanıyıp, rahatsızlık veren yiyeceklerden uzak durmalısınız.
· Sık sık ama az yiyin
· Bol su için
· Bitki Çaylarını Tercih Edin
· Sigarayı bırakmaya çalışın
· Stresten uzak durmaya çalışın
· Gaz yapan yiyecekleri az tüketin

Spastik Kolon... İBS

Barsakların en sık hastalığıdır.Kramptarzında ağrı ,gaz ,şişkinlik vedışkılama bozukluğuile karekterizedir. Spastik kolonlu bazı hastalarda zor veya birkaç gün sürenkatı dışkılamaile karekterize kabızlık vardır. Bazılarındasıklıkla acil dışkılama ihtiyacıyla birlikte cıvık dışkılamaile karekterizeishali vardır. Bazı hastalarda isehemkabızlık hem ishal olur. İBS(Spastik kolon)lubazı hastalarda acil dışkılama ihtiyacı ile birlikte kramp tarzında ağrıları vardır,fakat rahat dışkılayamaz. Yıllardan beriİBS'yepek çok isim verilmiştir."Kolitis","mukuslu kolit","spastik kolon","spastik barsak", "fonksiyonelbarsak hastalığı".Aslındabu terimlerinbir çoğu yanliştır.Örneğin kolitis kalın barsağın enflamasyonu(iltihabı)demektir. İBS'de enflamasyon(iltihap) yoktur. Daha ciddi bir hastalık olan ülseratif kolit ile karıştırılmamalıdır.

İBS'ninsebebi bilinmiyor. Bu yüzden henüztamamen iyileştirici bir tedavisiyoktur.Tıbbi olarak "fonksiyonelbir hastalık" olarak adlandırılır. Çünkü barsaklarınmuayene ve tetkiklerindehastalıkbelirtisi yoktur. İBS çok büyükrahatsızlık hissive sıkıntıya neden olur.Fakat,İBS'ninbarsaklara sürekli bir zararı yoktur.Barsak kanamalarına yol açmaz,kanser gibi ciddi bir hastalığayol açmaz . İBSsıklıklaılımlıbir şekilde hastaları canından bezdirir.Onlarsosyalolaylara girmeye ,işten ayrılmaya eğilimlidirler,kısa mesafelerde bile olsa seyahatetmektenkorkarlar. Bununla birlikteİBS'li birçok hasta diyet ,stresin düzeltilmesi vebazıilaçlarla semptomları kontrolaltınaalınabilir.

6 feet uzunluğundaolan kolonince barsaklarırektum ve anüse bağlar.Kolonun en büyük fonksiyonu, ince barsaklardan gelen sindirim materyalindensu ve tuzuabsorbe ( emmek) etmektedir.Her günincebarsaklardan kolona 2 ltkadar sıvımateryal girer. Sıvıve tuzun büyük bir kısmı absorbeedilinceye kadarbu materyal birkaç gün kolonda kalır.Gaita , dışkılamaoluncaya kadar kolonun sol tarafına doğru hareketleriylesol kolonageçer ve orada depolanır.

Kolon motilitesi (barsak kaslarının kasılması ve içeriğininhareketi)sinirler,hormonlar,kolon kasındaki elektirikselaktivite ilekontrol edilir.Elektirikli aktivite kalp fonksiyonlarınıkontrol eden mekanizmayabenzer bir pacemaker (uyarı merkezleri) gibi rol oynar.

Kolonunhareketlerihafifçe geriye ve ileriyeancak esasolarakrektumadoğru olmak üzereiçeriğiileriyedoğru sürer.Gündebirkaç kere güçlü kaskontraksiyonları kolonu aşağıya hareket ettirir,fekalmateryalidışa doğru iter.Bu güçlü kontraksiyonları bazıları dışkılama ile sonuçlanır.

Doktorlarorganik bir sebep bulamadıklarından dolayı İBS için genelliklepsikolojikiç çatışma veya strese bağlı olarak semptomları arttırırkenaraştırmalar göstermiştir ki diğer faktörler deönemlidir.Araştırıcılar sadece küçük bir uyarı ileİBS'li kişilerinkolon kaslarında spazmbaşladığını buldular.Öyle görülüyorkiİBS'li hastalar olması gerekenden daha hassas vereaktifbir kolona sahiptirler .Bu yüzden bir çok kişi için can sıkıcı olmayanuyaranlara kuvvetle cevap verirler.

Yemek yemevekolondaki gaz ve diğer materyelin meydana getirdiğigerilme gibi olağanolaylar İBS'likişilerde aşırı bir reaksiyona sebep olabilirler.Bazı yiyeceklerve ilaçlarbazı kişilerde spazmıbaşlatabilir.Bazen spazmgaitanınpasajını geciktirerek kabızlığa yol açar. Çikolata, süt ürünleri, fazla alkol alımı sıklıkla suçlu bulunmuştur.Kahvebir çok kişidecıvık gaitaya sebep olur. FakatİBS'li hastalarıdaha çok etkiler .Araştırıcılar ayrıca İBS'li kadınlarda menstürial periyodesnasındasemptomlarındaha arttığını bulmuşlardır. Bu da üreme hormonlarının İBS semptomlarını arttırabileceğini düşündürmüştür.

Eğer İBS hakkındaki bilgiler sizi ilgilendiriyorsa, normal barsak fonksiyonlarının kişiden kişiye değiştiğini kavramak, anlamak önemlidir. Günde 3 kez dışkılama da, haftada 3 defa dışkılama da normaldir. Normal dışkı şekillidir fakat katı değildir. Kan içermez. Dışkılama sırasında kramp ve ağrı olmaz.

Fakat İBS'li hastalar, kramp tarzında karın ağrısı, ağrılı kabızlık veya diyareden yakınırlar. Bazı kişilerde kabızlık ve diyare yer değiştirebilir. İBS'li bazı hastalarda müküs (sümüksü materyel) dışkılamaları tipiktir. Kanama,ateş, kilo kaybı, sürekli ağrı yakınmaları yoktur. Bunların bulunduğunda başka problemlerin olduğunu gösterir.

Genellikle daha ciddi organik bir hastalık olmadığı ortaya konularak tanı konur. Belirtilerin dikkatli bir tanımlaması yapılarak ayrıntılı olarak hasta dinlenmelidir. Fizik muayene ve laboratuar tetkikleri yapılır. Gaitada gizli kan aranır, Kolon grafisi veya kolonoskopi gibi tanısal işlemler de yapılabilir. Bu şekilde organik bir hastalık varsa ortaya çıkartılır.

Bir çok hastada uygun bir diyet İBS belirtilerini azaltır. Yakınmalarınınartmasına neden olan (kişinin kendine özel)yiyecekler daha az yenmelidir. Laktaz enzimi bulunan bakteriler içeren yoğurt iyi tolere edilir. Laktaz yetmezliği bulunan hastalarda ishale sebep olabilir. Lifli yiyecekler bir çok vakada İBS yakınmalarını azaltabilir. Tahıl ekmeği ve tahıllar, fasulye, meyveler, sebzeler lifli yiyeceklerin önemli kaynağıdır. Bol kepekli, lifli diyet kolonu hafifçe şişkin tutar, bu şekilde spazm önlenmeğe çalışılır. Lifin bazı kısımları gaitanın içinde suyu tutar, gaitanın sertleşmesini önler, barsaktan geçişi kolaylaştırır. Yeterince lifli yiyecek yiyen İBS'li hastalar dışkılaması daha rahat ve ağrısız olur. Bol lifli yiyecekler gaz ve şişkinlik meydana getirebilir. Fakat birkaç hafta içinde vücut bu diyete alışır ve semptomlar sıklıkla kaybolur.

İBS'li hastalarda fazla yemek yemek, kramp tarzında ağrılara ve diyareye neden olabilir. Sık ve az miktarda yemek semptomları azaltabilir. Özellikle öğünler pasta, pirinç, tahıl ekmeği ve tahıllar sebze ve meyveler gibi az yağ içeren yüksek karbonhidratlı yiyecek içeriyorsa az miktarda alınması özellikle önerilmelidir.

İlaçlarla bu hastalığın tamamen geçmesi mümkün değildir. İBS tedavisinde standart bir yol yoktur. Antispazmodikler ve tranklizanlar ( karın ağrısıve yatıştırıcı ilaçlar) belirtileri azaltabilir. Hasta depresifse (ki hastaların çoğunluğunda görülür) antidepresan ilaçlar kullanılır.

İBS'li hastaların ilaç tedavisi ile ilgili en önemli durumlardan biri; hastanın ilaç bağımlılığına yatkın oluşlarıdır. Hastalık yaşam boyunca kişiyi etkiler. Bu yüzden karın ağrılarını ve streslerini azaltıcı ilaçlar hastaların laksatiflere (kabızlık için kullanılan ishal yapıcı ilaçlar) ve/veya sinir yatıştırırcılara bağımlı hale gelmesine neden olabilir.

İBS herhangi bir ciddi, organik hastalığa yol açmaz, Kron hastalığı veya ülseratif kolit gibi iltihabi hastalıklar ile İBS arasında bir ilişki yoktur. Bazı hastalar daha şiddetli İBS formunda olabilir. Ağrı ve diyare korkusu ile kişiler kendilerini normal aktiviteden çekebilirler. Böyle vakalarda psikiatri konsültasyonu yapılmalıdır.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.661
Emoji Skoru
16
Yaş
45
bu hastalık bende var ve yemekten sonra çok rahatsız oluyorum
 

wonderfulgirl84

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
151
Emoji Skoru
3
Yaş
34
BENDE BU HASTALIK VAR YANİ İBS......
DOKTORUM BANA SENDEAŞK VAR DEMİŞTİ VE ÇOK ŞAŞIRMIŞTIM.......NE DEMEKTİ AŞK
A:AĞRI
Ş:ŞİŞKİNLİK
K:KABIZLIK
İŞTE BU ÜÇÜYLE YILLARDIR MÜCADELE EDİYORUM BAZEN 10 GÜN WC YE GİRMİYORUM NE YAZIKKİ İÇTİĞİM BİTKİSEL ÇAYLAR BU HALE GETİRDİ BENİ KIZLAR ÖZELLİKLE SİNAMEKİ DİYE BİR OT VAR MÜMKÜNSE EVDEN UZAK TUTUN BU OTU.....
 
D

damla46

Ziyaretçi
Bu hastalık bir bela.Her ne kadar doktorlar intihara kadar götürecek bir illet olduğunu farketmeseler de ,çare bulmak için araştırmalar yapılmasa da gerçekten hayatı cehenneme çeviren bu rahatsızlığı ancak yaşayan biliyor.Elinde imkan olup araştırma yapmayan tüm dünya doktorlarının yakasına ahirette yapışacağım.Tüm ilaçlar uyduruk,hiç bir işe yaramıyor.İnsan rezaletin doruklarında yaşıyor bu iğrenç sendromla.Aç gezmekten illallah dedim,işe yarasa bari................
 

deniz_gunes

Hayat devam ediyor...
Pro Üye
Katılım
9 Temmuz 2007
Mesajlar
17.092
Emoji Skoru
11.121
Sanırım hepimiz bu rahatsızlığı zaman zaman yaşıyoruz..
Ama şu bir gerçek ki, rahatsızlık olarak görüp, doktora başvurmuyoruz..

Bu konuda biraz daha bilinçlenmemiz gerektiğini düşünüyorum..
 
D

damla46

Ziyaretçi
Sevgili deniz güneşi doktorlar bir işe yaramıyor bu konuda.Doktorun bilmediği bir çok şeyi biz yaşayanlar biliyoruz.Yıllardır doktor doktor gezdim.Ne işe yaradı?Ben aç kalarak bu belanın üstesinden gelebileceğimi kendim yaşayarak öğrendim.Sende bu rahatsızlık var mı ,çare olarak nelere başvuruyorsun?
 
D

damla46

Ziyaretçi
Şimdiye kadar denemediğim bir ilaç kullanmaya başladım.Spastik kolonluların yakından bildiği bir ilaç ama ben diğerleri fayda etmediği için bunu da aynı sınıfa soktuğumdan deneyemediğim bir ilaç.debridat.Bayağı bir faydasını gördüm.deniz güneş arkadaşın dediği gibi doktorları takip etmekte fayda var.Abdi İbrahim ilaç şirketine teşekkür ediyorum.Bu ilacı ürettikleri için.
 

denniseses

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Haziran 2008
Mesajlar
11
Emoji Skoru
0
Arkadaşlar ne yapın edin kabız olmayın. Kabızlık belası her hastalığa davetiye çıkartıyor.Kayısıyı eksik etmeyin evinizden. Kuru veya yaş. Özellikle yatarken 4 kayısı yiyip üstüne su için sabaha kadar bağırsaklar ve mide temizleniyormuş. Ben de bunu yeni duydum. geçen hafta bağırsak şikayetlerim yüzünden kolonoskopi yaptırdım. Ülseratif Kolit olduğumu öğrendim. Benimki daha baştaymış, ama yıllar sürecek bir tedavi uygulanacakmış. Bu konuda bana yardımcımcı olacaklardan haber bekliyorum
 
D

damla46

Ziyaretçi
barsak.org sitesi ülseratif kolitlilerin sitesi gir bir incele istersen.Kabız olmak hasta ediyor evet ama ona da neden olan stres maalesef.
 

seyda_66

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.216
Emoji Skoru
42
kizlar bu sorun bende deyil ama 4 yasindaki kizimda var
cok kötü bir olay az birsem yese bile karni küp gibi sisiyor gitmedigim doktor kalmadi bir yok diyorlar cocuk evde gazman gibi dolaniyor
 
Yukarı Alt