Su Içmeniz Için Sudan Sebepler

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Eylül 2006
Mesajlar
1.454
Emoji Skoru
22
SU ıÇMENıZ ıÇıN SUDAN SEBEPLER

Suyun hayat için önemi, bilinen bir gerçektir.Su, insan için en önemli besin maddesidir ve insan vücudu yeryüzündeki diğer tüm maddelerden daha fazla su içermektedir.

Erişkin bir insan vücudunun %55-75'ini su oluşturur ve su vücudumuzun her bölümünde bulunmaktadır. Bu suyun yaklaşık üçte ikisi hücrelerin içinde, geri kalanıysa hücre aralarında ve kanda bulunmaktadır. Kaslar, yağdan daha fazla su içermektedir. Bu nedenle, ne kadar zayıfsanız vücudunuzdaki su oranı da o kadar fazladır. Kanın %80'den fazlası, kas dokusunun %73'ü, yağın %25'i ve hatta kemiklerin %22'i sudan oluşmaktadır.

· Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız,
· Kan yoğunlaşması diye bir rahatsızlığınız varsa,
· Hücre ve adale dokularınızda problem varsa,
· Yaşlanmanızı fiziki olarak geciktirmek istiyorsanız,
· Oksijen ve besin vücudunuza eşit olarak dağılmıyorsa,
· Stres sizi çok etkiliyorsa,
· Kırışıklıklar sizi üzecekse,
· Hamile iseniz,
· Bebeklerinizin sıcaktan korunmasını istiyorsanız,
· Böbreklerinizin iyi çalışması sizi mutlu edecekse,
· Derinizin nemlenmesini, vücudunuzdan toksinlerin atılmasını ve vücudunuzun temizlenmesini istiyorsanız,
· Vitamin ve minerallerin vücutta dengeli bir şekilde dağılıp çözülmesini istiyorsanız, susamadan su için.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Eylül 2006
Mesajlar
1.454
Emoji Skoru
22
Suyun sağlığımızdaki yeri
Havalar tahmin ettiğimizin üzerinde sıcak geçiyor. Ve sıcaklar da bizden en çok ihtiyacımız olan temel maddeleri alıp götürüyor. Hayat kaynağımızdan, sudan bahsedelim istedik özellikle bu çok sıcak günlerde.

Bildiğimiz gibi suda kalori yoktur. Ancak yaşam için vazgeçilmezdir. Su gerek vücut dengesi, gerekse kilo kaybetmek isteyenler için en ideal içecektir. Sağlıklı beslenmede ve kilo vermede su çok önemli bir unsurdur. Normal olarak günde ez az 8 bardak su içilmeli, kilo arttıkça bardak sayısı da artırılmalıdır. Şişman kişilerin zayıflara göre daha çok suya ihtiyaçları vardır. Metobolik yükleri daha fazla olduğundan çok suya ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda spor yapan, sıcak ve kuru havalara maruz kalan kişilerin de su ihtiyaçları artar.

İçeceklerimizin çoğunun ana maddesi sudur. Ancak kahve, çay gibi kafeinli içecekleri bunun dışında tutmak gerekir. Çünkü bu içecekler idrar söktürücü özellikleri sebebi ile, vücudun su ihtiyacını karşılamaktan çok, vücuttan su atılmasına neden olurlar. En iyisi vücudun su ihtiyacını diğer içeceklerle değil, temiz suyla karşılamalıdır.


Su iştahı bastırırken vücutta depolanan yağların yakılmasında yardımcı olur. Yapılan araştırmalar su tüketiminin az olduğu kişilerde yağ oranlarının yükseldiğini saptamıştır. Böbrekler yeterli su olmayınca iyi çalışamaz ve bu yükün bir bölümü karaciğere kalır. Böyle olunca karaciğer esas görevi olan depolanmış yağları enerjiye çevirmenin yanında bir de böbreğin işini yapmak zorunda kalır. Bu karaciğerin esas görevini aksatmasına yol açar. Depolanan yağlar vücutta kalır ve kilo olarak bedene yerleşir.

Vücudunun devamlı su topladığını düşünen kişiler için de su en iyi çözümdür. Beden az su alınca , az miktarda alınan suyun her damlası vücutta hücre dışı dokularda birikir. Bunun sonucunda el ve ayaklarda şişme oluşur. Alınan ilaçlar ancak geçici bir çaredir. Bunun için tek çözüm bol su içmektir.

İçtiğimiz suyun temiz olması da önemli. Temiz su içmek süratle artan çevre kirliliği koşullarında oldukça zorlaştı. Tükettiğimiz suyun kaynağından bize ulaştığı süreye kadar temiz olup olmadığını kontrol etmeli, hijyenik şartlarda bulunup bulunmadığına bakmalı, yetkililer tarafından kontrollerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı hususunda uyanık olmalıyız.
 
Yukarı Alt