Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Su ve Yaşam

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve NILBERA tarafından 19 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  19 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Su ve yaşam


  Yaşamın temeli olan su, vücut ağırlığının %60 dan fazlasını oluşturur. Gün boyunca tüketilmesi gereken su miktarını ve ne zamanlar içilmesi gerektiğini Dr. Haluk Saçaklı' dan öğreniyoruz.

  Su, insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi için oksijenden sonra en önemli besin ögesidir. Yemeden üç-dört hafta yaşam devam edebilmekteyken, oksijensiz bir iki dakika, susuz üç-dört gün yaşayabilirsiniz.

  Bizler bir akarsu içerisinde yaşıyoruz, hem de şırıl şırıl akan bir akarsu. Durgun bir gölet değil. En sert kemik dokumuz bile %10 civarında sudan oluştuğuna göre, tüm organlarımızın suya olan gereksinimi bir kat daha gözler önüne serilmektedir.

  Su vücudun her yanına dağılmıştır. Organ ve dokuya göre su miktarı değişir. Yetişkinlerde vücut ağırlığının %50-65 i sudur. Vücutta yağ oranı arttıkça su oranı düşer. Şişmanlarda su oranı %50 ve daha düşük olabilir. Zayıflarda ise bu oran %70 e kadar çıkabilir. Bebeklerde ise su oranı yetişkinlere göre daha yüksektir. Yaş ilerledikçe bu oranda düşme olur. Su oranı kas, karaciğer, böbrek gibi organlarda yüksek; kemik ve dişlerde ise düşüktür. ınsan vücudundaki dokuların %65 i, kanın %80 i ve gözlerin %99 u sudan oluşur.

  %60 ı sudan oluşan vücudumuz gerçek bir sünger gibi çalışır. Hücrelerin içindeki 25 litre suyun yanı sıra, dışında da 15 litre tuzlu su bulunur. Vücudumuzda taşıdığımız suyun 1.5-2.5 litresini her gün yitiririz.

  Ne kadar içilmeli?

  Yeterli sıvı alıp almadığınızı tespit etmenin en kolay yolu idrarı izlemektir. ıdrarınız açık renkli ise su ihtiyacınızı karşılıyorsunuz demektir. Buna karşılık koyu renkli idrar metabolik artıklarla konsantredir ve su kaybı olduğunun belirtisidir. Daha ileri bir safhada, cildinizi hafifçe sıkmalısınız. Cildiniz üzerindeki kat hemen yok olmuyorsa, gerçekten suya ihtiyacınız var demektir.

  Su hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yaşama ait her şey suya bağlıdır. ınsan sağlığı açısından suyun çok büyük önemi vardır. Su, hücre ve kas dokularını güçlendirir, bu dokuların yenilenmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca vücuda besin maddelerinin girmesini sağlar ve kan dolaşımını düzenler. Yaşlanmaya karşı da önemli bir madde olan su, cildi gerginleştirir ve parlaklık kazandırır. Eğer cilt suyla fazla temas etmezse daha erken kırışır.

  Vücuttaki dolaşım sisteminin, kalbin, akciğerlerin çalışabilmesi için damarların içerisinde belli bir sıvı olması gerekir. Su kaybı ile birlikte, kalp normalden dah fazla çalışmaya başlar, soluk almada güçlük olur, yorulma süresi hızlanır, çalışma süresi kısalır.

  Eğer su içme ihtiyacı hissediyorsanız, bu vücudunuzda bir sıkıntı olduğunun belirtisidir. Zira bu ihtiyaç ancak hücreler barındırdıkları suyun % 0.5 ile 1.2 sini kaybettiklerinde ortaya çıkar. Fiziksel performans, su içme ihtiyacını doğurduğu için, suyu ona ihtiyaç duymadan önce içmek en doğrusudur. Çünkü vücuttan yüzde 20 lik bir düşüşün ortaya çıkmasına yol açacaktır.

  Ne zamanlar içilmeli?

  Yakılan her 1000 kalori için yaklaşık 1 litre suya ihtiyaç vardır. Daha fazla harcıyorsanız daha fazla sıvı almalısınız. Yüksek tempolu bir çalışma ya da 1-3 saatlik bir aktivitede, önemli miktarda terlemeye bağlı olarak su kaybı meydana gelir.

  Araştırmalar alınan su miktarı azaldıkça, vücutta depolanan yağ miktarının artmaya başladığını gösteriyor. Çünkü böbrekler yeterli miktarda su alamayınca iyi çalışmazlar. Bu görev karaciğere kalır. Karaciğer de böbreklerin görevini üstlendiğinden daha az yağı enerjiye dönüştürür. Böylece zayıflamayı olumsuz etkiler.

  Su kaybından kaynaklanan olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak için, sabah yataktan kalkar kalkmaz hemen 1 bardak su için. Bu şekilde vücut, bütün bir gece hiç su almamış olduğundan bir an önce bu açığı kapatmış olun.

  Yemekten önce içilen büyükçe bir bardak su, iştahı bastıracak, mideyi dolduracak ve sindirime iyi gelecektir.

  Egzersize başlamadan 15 dakika önce 1-1.5 bardak su için. Bu su vücutta hazır olacak ve kullanılmayı bekleyecektir. Egzersiz de metabolizmayı artıracak, böylece kas glikojeninin tükenmesi önlenecektir.

  Günlük su tüketimi 8-12 bardak olmalıdır. Eğer 3.5 litrenin üzerinde su tüketilirse böbreklerin aşırı çalışmasına neden oluruz. Böylece sık sık tuvalete çıkılarak vücuttaki kalsiyumun atımı hızlanır. Bu da performansın azalmasına neden olur.

  Daha sağlıklı yaşamak istiyorsanız bilinçli su tüketiniz.

  Yemekten önce içilen büyükçe bir bardak su, iştahı bastıracak, mideyi dolduracak ve sindirime iyi gelecektir.

  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
 2. 4 Aralık 2008
  Konu Sahibi : NILBERA
 3. buzdevri

  buzdevri **** Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.658
  Beğeni:
  16
  Ödül Puanları:
  148
  Allah susuz bırakmasınn..vazgeçemediğim tek içecek..