Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Suç işleyen çocuğunuza ödül verin!

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve Exorcist tarafından 11 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  11 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Exorcist
 1. Exorcist

  Exorcist Pantolonlu Bulut Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  804
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  286
  Suç işleyen çocuğunuza ödül verin!

  Çocuğunuz, sizin istemediğiniz bir davranışı sergiliyorsa reaksiyonunuz nasıl olur? “Önce konuşurum, sonra ikaz ederim, hâlâ aynı davranışta ısrar ediyorsa ceza veririm” mi diyorsunuz?

  Sanırım suç işleyen bir çocuğa mükafat vermek çoğumuzun başvurduğu bir yöntem değildir... Öyle ya, ‘mükâfat, güzel davranışın karşılığında verilir’ diye biliyoruz. Aslında bildiğimiz şey pedagojinin bugün ulaştığı nokta açısından doğru. Ancak pedagoji biliminin yarın ulaşacağı noktaya göre baktığımızda görüyoruz ki, suç işleyen çocuğa ceza vermek çok da doğru değildir.

  Çünkü ‘ceza’ dışa dönük bir terbiye metodudur ve baskıcıdır. Ceza ile çocuk, iç dünyasında kabullenmediği bir davranışı, dış baskı ile kabul etmeye zorlanmaktadır. Vicdanda kabul görmeyen davranışlar samimi olmaktan uzaktır. Bir davranışın çocuk tarafından kabul edilebilmesi için, çocuğun iç dünyasında ve vicdanında o davranışın kabul görmesi gerekir. Vicdanın kabul etmediği ve iç dünyanın benimsemediği davranış çocuğun içte farklı, dışta farklı kişilik sergilemesine sebep olabilir.

  Çocuk, ceza korkusu ile, belki istediğiniz davranışı sergiliyor olsa bile, üzerindeki ceza baskısı kalktığında, yeniden ve belki de daha da ağırlaşmış bir yanlış davranışa yönelebilir. O yüzden suç işleyen çocuklara ceza verirken çok iyi düşünmek gerekir. Çocuklarda yanlış davranış karşısında mükâfat verilmesi, ceza verilmesinden daha olumlu sonuçlar doğurur..  NEDEN CEZA VERİLMEMELİ?

  Çocukların işledikleri suç karşılığında mümkün oldukça ceza verilmemelidir. Peki neden?

  1- Ceza, çocuğun iç dünyasında ezilmişlik duygusu oluşturabilir. Bu ezilmişlik duygusu ile çocuk, yanlış davranışı devam ettirerek, kendisini cezalandıran şahsı cezalandırmak isteyebilir.

  2- Ceza, hırs doğurup bir başka kötü davranışın tetikleyicisi olabilir.

  3- İstediği bir davranışı ceza korkusu ile sergileyemeyen çocuk, iç dünyasındaki istek ile dış dünyadaki ceza arasında sıkışıp kalabilir. Bu ise çocuğun samimi olamamasına sebebiyet verir.

  4- Ceza, küçük yaşta “öfke ve nefret” duygularına sebep olabilir.

  “Ceza” dışa dönük bir terbiye metodudur ve baskıcıdır. İstediği bir davranışı ceza korkusu ile sergileyemeyen çocuk, iç dünyasındaki istek ile dış dünyadaki ceza korkusu arasında sıkışıp kalabilir. Bu da, çocuğun, sun’î ve samimi olmayan davranışlar sergilemesine neden olabilir.
   
 2. 11 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Exorcist
 3. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.575
  Beğeni:
  267
  Ödül Puanları:
  363
  Offfffff valla napacağımı şaşırdım. Şu uzmanların da bir dediği diğerini tutmuyor. Napayım ben şimdi??????
   
 4. 17 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Exorcist
 5. 1_sen

  1_sen Ziyaretçi

  tamam diyelim oyle yaptim..ceza yerine odul verdim..e her odul istediginde benim istemedigim birsey yapmasina onayak olmus olmuyor muyum?
   
 6. 17 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Exorcist
 7. su-nur

  su-nur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  44
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Offfffff valla napacağımı şaşırdım. Şu uzmanların da bir dediği diğerini tutmuyor. Napayım ben şimdi??????delikafadulden
   
 8. 8 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Exorcist
 9. incitanemtuana

  incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  25.556
  Beğeni:
  23
  Ödül Puanları:
  198
  dayaga kessinlikle karsiyim ama arkadaslarin dedigi gibi ne yapicagimizi sasirmis olduk ve hata yada yaramazlik diyim yaptiginda ödüllendirirsek hatasini yalnisini anlamis olmicakki bence nasilsa yaptigim her dogru ve yalnis icin ödüllendiriliyorum diyip dogrusunuda yalnisinida farketmicek bu sefer
   
 10. 11 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Exorcist
 11. elif_ba

  elif_ba El sanatları uzmani Pro Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2009
  Mesajlar:
  2.208
  Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  ben ödüle sıcak bakmıyorum uzman açıklama yapmış olabilir ama bende anneyim ve en az o uzman kadar uzmanım çünkü bu hareketin en azından benim çocuğum için iyi etki yapmayacağını biliyorum.çocuğum yanlış birşay yaptığında onu hemen akabinde değilde o sakin olunca güzelce anlatıyorum inanın çooook etkili.
   
 12. 11 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Exorcist
 13. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğeni:
  25
  Ödül Puanları:
  148
  Konu başlığını okuyunca nasıl yani dedim Suç işleyen Çocuğa Ödül vermek çok mantıksız..Bu onu suçun devamını getirmeye teşfik eder..ben mi yanlış anladım bilemiyorum:nazar:
  CEZA hususuna gelince..CADIARZU
  Bu yöntem çocukların ve gençlerin kişiliğine yaş aralığına sosyal ve çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterir..Kimisinde pozitif etki gösterirken bir diğerinde korkunç neticeler doğurabilir..
  Ben ceza yönteminin genelde faydasız olduğu kanaatindeyim..Evet bu doğru..Yukarıda da bu konuda hemfikir olduğum maddeler mevcut..
  Nötr davranmak gerekiyor..Aaaa afferin çocuğum ne güzel hata işledin deyip de onu taktir etmek ne kadar saçmaysa çocuğa yahut gence baskı yapıp yüklenip onu rencide etmek CEZALANDIRMAK da o kadar faydasız bence..
  Hı ne yapmalı..Oturup konuşmalıı göz teması kurmalı kalbine dokunmalı..
  Diyelim ki
  Ben senin bu yaptığına çok üzüldüm annecim ya da babacım, nedenini niçinini bilmiyorum ama umarım mantıklı bir açıklaman vardır,seni dinlemek istiyorum anlatmak ister misin -gibi....gamyoncuirem
  --Çocuğuna güvendiğinizi onu sevdiğinizi hissettirin bunu beynine kazısın..Anne beni seviyor musun dediğinde AAA o nasıl söz seni sevmez olur muyuz anne baba evladını sevmez mi yerine
  --Biz seni tabi ki çok seviyoruz,sen bizim için çok özelsin deyin..
  İşte bu minik detaylar inanın çok önemli..yerimseniben

   
 14. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Exorcist
 15. lame

  lame Ziyaretçi

  belki doğrudur sınıfta oğlumu sürekli döven bir çoçuk vardıçoçuktan bütün sınf şikayetciydi....gittim çoçukla yüz yüze konuştum çok yumuşak bir ses tonuyla sonra sarıldım öptüm artık senle ben çok iyi arkadaşız dedim ona hediyeler aldım o günden sonra oçoçuk benim oğlumu dövmeyi bıraktı...ben eğitimin bilincinden değil öğretmenin ailesi hakkında söylediklerine üzüldüm ondan...ama faydasını gördüm:teytey: