Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Sünnet psikolojisi...Bilgiler paylaşımlar

Konusu 'Sünnet' forumundadır ve Elif tarafından 10 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  10 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.730
  Beğeni:
  18.242
  Ödül Puanları:
  488
  İlerleyen yaşlarda yapılan sünnetin çocuğun gelişimini psikolojik açıdan etkilediğini belirten Uzm. Dr. Alkan şöyle devam etti: "Sünnet her yaşta yapılabilmekle beraber; son zamanlarda yeni doğan bebeklerde; cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve yeni doğanda henüz kişilik teşekkül etmediği için psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir. 3-5 yaşlar arasındaki çocukların; kimlik gelişimi döneminde uyumsuz olmaları nedeniyle psikolojik etki oluşturmamak için zorunlu olmadıkça sünnet edilmesini tavsiye etmiyoruz."

  ’Sünnet’in çocuğun psikolojik sağlığını bozmasına izin vermeyin

  Sünnet operasyonunun, hastane koşullarında ve hatta ameliyathanede yapılmasının sağlık açısından büyük önem taşıdığını belirten Uzm. Dr. Alkan şunları söyledi: "Halen pek çok sağlık kurumunda lokal ve genel anestezi ile sünnet yapılmaktadır. Ancak son yıllarda kullanılacak anestezi şeklinin de genel anestezi olması gerektiği konusunda artık bir fikir birliği oluşmuştur. Genel anestezi ile hem çocuk ruhsal bakımdan korunacak hem de iyileşme süreci kısalacaktır. Şüphesiz bu konforlu ve daha insancıl bir yaklaşım olmaktadır. Lokal anestezide ise; hangi koşullarda ve yaşta yapılırsa yapılsın çocuğun cinsel organına yapılacak olan iğne yüzünden büyük korku ve panik yaşanmaktadır. Bu anlar çocuk tarafından yaşamı boyunca korkuyla hatırlanmaktadır."

  Komplikasyonları ve sakıncaları nelerdir?

  Uzm. Dr. Erdal Alkan operasyon sırasında oluşabilecek komplikasyonlar hakkında bilgi verdi: “Sünnet sırasında derinin fazla ya da az bırakılması, kötü nedbe dokusu kalması, kanama, şekil bozuklukları, idrar yolunun zarar görmesi ve enfeksiyonlar karşılaşılabilecek problemlerdir. Sünnetin deneyimli kişilere yaptırılması ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.”

  Dikkat edilmesi gereken noktalar

  Ailede kan hastalığı ya da kanama hastalığı varsa çocuk hiç bir yakınması olmasa bile mutlaka uzman doktor kontrolünde sünnet ettirilmeli. Düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü olan, iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan çocuklar ile zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması olan çocukların mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet ettirilmesi gerekiyor. Ailede bulunan kronik (müzmin) hastalıklar, önceden geçirilmiş önemli rahatsızlıklar hakkında sünnet operasyonunu yapacak doktorun bilgilendirilmesi gerekiyor.
   
 2. 15 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. bayanpc

  bayanpc Ziyaretçi

  Bilgiler için teşekkürler, Kırsal kesimde, köylerde halen daha eski sistemlerle sünnet olayı yaygındır, çocukların bir travma yaşadığı korkuyu içlerine attığı doğrudur. Belki de yaşamı boyunca Sünnet olayını ,karanlık dünyasına atacak
  hayatında komplekslere sebep olacaktır,, 2-6 yaş arasında geçirilen kazalar,yangın, kesilme gibi şeyler insanı ömür boyu etkilermiş,,
  bende daha önce çocukken gizlice izlemiştim bizim mahalle çocuklarını kestirirken, erkekliğin e si kalmamıştı ''ağlamaktan ,can acısından, bide uyuşturucusuz yapılmıştı, eskiden böyleydi, berberler filan keserlerdi,:bigeek2:
  bide sırayla keserlerdi,toplu tören yani :smilewinkgrin:
   
 4. 15 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 5. 1kumtanesi

  1kumtanesi Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  127
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  Çocuklarımın sünnetini hatırlıyorum da yaşadığım en korkunç şeydi. Sünneti hastanede yaptırdık ,Büyük oğlum 8 küçüğü 4 yaşındaydı. Ameliyat odasına beni almadılar sadece babası girdi. Büyük oğlumun hiç sesi çıkmadı. Hatta sünnet sırasında doktorlarla şakalaşmış bile. Derken sıra küçüğe geldi. 10 dakika sonra feryatlar başladı anne beni kurtar diye ama nasıl ortalığı yıkıyor anlatamam. Hastane sesinden inliyor. Dayanamadım içeriye girdim. Manzara öyle korkunçtu ki anlatamam. Babası omuzlarından,asistan doktorların biri ayaklarından biride kollarından tutmuş doktorda sünnet etmeye çalışıyor. İnanın içeridekiler kan ter içinde kalmışlar nasıl terliyorlar. 4 kişinin gücü ufacık çocuğa yetmemiş. Neyse içeri girip sakinleştirdim de sünneti tamamladık.Bu olay oğlumun üzerinde nasıl bir etki bıraktı bilmiyorum. Şimdiki aklım olsaydı ya çok küçükken yaptırırdım, ya aklı erdiğinde .
   
 6. 15 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 7. nunu

  nunu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  57
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Bilgiler için çok teşekkür ederim.Benim oğlum 5 yaşında ve henüz sünnet olmadı.Ben bile korkuyorum onun sünnetinden.Kesinlikle içimin parçalanacağını biliyorum.İlk önce benim kendi psikolojimi düzeltmem gerekiyor galiba sünnetten önce; yoksa çocuk beni görüp daha çok korkacak.
   
 8. 30 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 9. kelebek12

  kelebek12 Ziyaretçi

  Genelde Sünnetsiz çocuğun orasına fazlalık gözü ile bakıldığı ve kesileceği için bir hassas davranışta bulunmaz,Ve oldukça yabanice ,açıkçası hayvan kesmek gibidir bazı toplu sünnet törenleri, kadınlar genelde alınmadığı için ne olup bittiğini göremezler,Çocuk ilk kez erkekliği acı ve zorbalıkla algılar, kesilecektir pipisi,
   
 10. 19 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 11. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.278
  Beğeni:
  138
  Ödül Puanları:
  353
  Arkadaşlar merhaba
  ben 42 günlük oğlumu sünnet ettirmek istiyorum. Ama güvenilir bir doktor tavsiyesine ihtiyacım var bana yardımcı olur musunuz?
  Tabii doktor İzmirden olursa daha makbul olur.
  :bigrazz: ​
   
 12. 2 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 13. handehan

  handehan Guru Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  28
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  276
  arkadaşalar benim oğlum 9 yaşında ben okullar açılmadan 2 hafta önce sünnet ettirdik.sünnetde önce ne olacağını nasıl olacağını acımayacağını her şeyi anlattık o da sünnet olayının sağlık açısından önemli olduğunu düşündüğü için bir de doktorumuzda çok iyidi onun için hiçbir problem yaşamadan sünnet olayını hallettik.
   
 14. 2 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 15. kronick

  kronick bize her yer TRABZON:) Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.811
  Beğeni:
  23
  Ödül Puanları:
  106
  ben oğlumun sünnetini 5 aylıkken yaptırdım.oğlum şu anda 7 aylık.iyikide yaptırmışım.dayım doktor olduğu için başından beri beni bu yolda telkin etmişti.sünnetide o yaptı zaten...10 günde iyileşti.anlamadık bile...seneyede inşallah yemeğini yapıcaz.oğlumun sünnet olayını hoş bir anı olarak hatırlamasını istediğim için böyle yaptım...herkesede tavsiye ederim...
   
 16. 26 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 17. bayanpc

  bayanpc Ziyaretçi

  valla konuya göre birkaç resim video buldum +18 paylaşayım dedim,
  bakarken bile korktum, işte linkler

  Link Silinmiştir.
  burdaki kısa videolardan birini sağ tıklayıp ''download'' yükleyin ve film olarak operasyonu izleyebilirsiniz


  Link Silinmiştir.

  sağ tarafta next e basınca -- diğer foto lar geliyo
  burdada bir bebeciği kıymışlar yazık olmuş yaa

  Link Silinmiştir.

  burda da afrika işi sünnet var, görüntüler deheşet gibi, böyle bir şey çocuklarda psikolojik iz bırakmaz mı? düşündürücü
   
 18. 19 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : Elif
 19. Shiilla

  Shiilla Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  267
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Çocukların sağlığını korumanın sihirli bir formülü yok


  Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Gökhan N. Mamur, çocuk hastalıklarıyla ilgili genel bir yaklaşımda bulunurken nezle, mide üşütmesi, zatürre, bademcik iltihabı ve kızıl hakkında kısa kısa bilgileri bizlerle paylaştı.

  Bilimsel olarak özellikle çocuk hastalıkları alanında ilgi yaklaşık 200 yıl önce başladı. Bu dönemden sonra "Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı" çeşitli hastanelerde kurularak 0-18 yaş gruba bölümlerinde hizmet verilmeye başlandı. İsim içeriğinde görüldüğü gibi, bu anabilim dalı yalnızca hastalık değil aynı zamanda çocukların sağlıklarının nasıl korunacağı yönünde de hizmet vermektedir.

  Muayeneye gelen anne ve babaların sıklıkla sordukları soru, çocuğumuzun sağlığını nasıl koruyabilecekleri yönünde. Birinci gerçek; sihirli bir formül yok! İkinci gerçek, hayat bir dengeden ibarettir! Üçüncü gerçek, bu işin bir mantığı var!

  Çocuğunuzla ilgili aşağıdaki soruları yanıtlayın:
  1. Çocuğuma sevgi ve şefkat gösteriyor muyum?
  2. Çocuğumu koruyor muyum?
  3. Çocuğumun eğitimi ile ilgileniyor muyum?
  4. Çocuğuma temiz su ve gıda sağlıyor muyum?
  5. Onu sağlıklı çocuk muayenesine götürüyor muyum?
  6. Aşılarını yaptırıyor muyum?
  7. Sağlam çocuk muayenesinde doktorum çocuğumun sağlıklı büyüdüğünü söylüyor mu?
  8. Onun ellerini düzenli olarak yıkıyor muyum?
  9. Bir hafta üzerinden çocuğumun beslenmesini değerlendirdiğimde dört ana besin grubundan dengeli besleniyor mu?
  10. Çocuğum yaşına göre düzenli uyuyor mu?

  Bu sorulara yanıtınız evet ise çocuğunuz bu dünyadaki en şanslı çocuklar sınıfına girmektedir; emin olun ve kendinize güvenin.

  Doğanın çocukları koruyan çok güçlü ve rayına oturmuş mekanizmaları var. Bu dengeleri bozmadan, çocuklarımıza bakmalı ve ancak yoldan çıkınca tekrar o düzleme almak için yardımcı olmalıyız. İşte o düzenin zaman zaman bozulma gösterdiği durumlara birkaç örnek;

  Nezle (rinovirüs infeksiyonu): Çoğu zaman etken virüslerdir, (böyleyse antibiyotikten etkilenmez.) Burun akıntısı, tıkanıklığı, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı ve ateşle kendini belli eder. İlk bir hafta boyunca belirtiler gürültülüdür ve öksürük 3-4 hafta devam edebilir. Dahası 1-9 yaş dönem arasında çocukların savunma sistemleri daha henüz tecrübesiz olduğu için yılda 6-12 kez nezle olabilirler. Yani bir yılı hasta geçirebilirler. Nezlenin kendisi çok sorun yaratmaz ancak yanında oluşabilecek orta kulak iltihabı, sinüzit, zatürree, bronşiyolit ve benzeri hastalıklar yakın ilgi ister.

  Mide üşütmesi (akut gastroenterit): Çoğu zaman etken virüslerdir, (böyleyse antibiyotikten etkilenmez.) Ateş, ishal, kusma ile kendini belli eder ve genelde ilk üç gün gürültülü seyreder. Yedinci güne doğru gittikçe düzelir ve 14 güne kadar iyileşir. Burada önemli olan sıvı kaybının önlenmesidir dolayısıyla sıvı alımı çok, çok önemlidir. Yaş küçüldükçe hastalığın ciddiyeti artar.

  Zatürre (Pnömoni): Akciğerlerin en uç noktalarının iltihaplanmasıdır. Genelde yüksek ateş, halsizlik ve öksürükle karşımıza çıkar. Bu durumda morarma bile söz konusu olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin.

  Bademcik iltihabı (tonsillit): Bademcikler vücuda girişin ilk savunma merkezlerinden biridir. Nitekim en çok mikroba maruz kalanlardır. Çocuğumuzda ateş, boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü söz konusudur. Bu durumda doktorunuza gidince doktorunuz boğaz kültürü isteyebilir. Eğer beta mikrobu çıkarsa antibiyotik tedavisi gerekecektir. Çıkmazsa merak etmeyin, ayakta atlatılacaktır.

  Kızıl: Bu hastalık beta mikrobu nedeniyle olur. İlk başta genelde yüksek ateş, boğaz ağrısı mevcuttur. Takip eden günlerde ince, ele gelen kırmızı bir döküntü söz konusudur. Hatta vücudun bazı bölgelerine hafifçe dokunursanız zımpara kâğıdı gibi bir doku söz konusudur. Bu hastalığın antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekir.