Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Tabular ve Tuhaf Adetler - Ayhan Korkmaz

Konusu 'Kitap Kurdu' forumundadır ve xsxulem tarafından 1 Ekim 2006 başlatılmıştır.

  1 Ekim 2006
  Konu Sahibi : xsxulem
 1. xsxulem

  xsxulem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  695
  Beğeni:
  13
  Ödül Puanları:
  86
  Çok Acayip Adetler
  « : Temmuz 13, 2006, 10:KK45:08 ÖS »

  --------------------------------------------------------------------------------
  Çok Acayip Adetler


  Ayhan Korkmaz’ın kaleme aldığı “Tabular ve Tuhaf Adetler” adlı kitabında, bazı toplumlardaki inanılması güç adetler konu ediliyor

  Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan toplumların bugün için bize “inanılmaz” gelen tuhaf adetleri, kitaba konu oldu. Ayhan Korkmaz’ın kaleme aldığı “Tabular ve Tuhaf Adetler” adlı kitap, Aykırı Yayınları’ndan piyasaya çıktı. Kitapta, Avustralya yerlilerinden Afrika kabilelerine, Avrupa ülkelerinden Uzakdoğu’ya kadar pek çok toplumun “tuhaf” gelenek ve inanışlarına yer veriliyor.
  Korkmaz’ın araştırmalarına göre, inanılması güç adetlerden bazıları şöyle:
  Kuzeybatı Melanezya’da teyze çocukları arasındaki ilişki ensest olarak kabul edilirken, halayla ilişki “yerinde bir ilişki” olarak değerlendirilirdi.
  Bakireliğin hoş karşılanmadığı Kamchdal’da evlendiği kızın bakire olduğunu gören erkek, kayınvalidesine “kızının yetişmesinde ihmalkar davrandığını” için sitem ederdi.
  Japonya’da İmparator Buşido devrinde Samuray denilen savaşçı kastın üyeleri arasında eşcinsellik bir kuraldı.
  Eski Roma’da 24 Nisan kadın fahişelerin, 25 Nisan da erkek fahişelerin günü olarak kutlanıyordu.
  Avustralyalı Kamilaroiler cesur bir insanın kalbini ve ciğerlerini, Filipinlerde yaşayan Efugaolar ise öldürdükleri düşmanın beynini emerlerdi.
  Zulular ‘düşmana gözlerini kırpmadan bakabilme gücünü kazanabilmek için’ düşmanlarının alnının ortasını ve kaşını, Çinliler ise idam edilen ünlü haydutların safrasını yerlerdi.
  Yeni Gine yerlileri, misafirlerini uğurlarken inlemelerle birlikte bütün bedenlerini çamura buluyorlardı.
  Tibet’te ise misafir evden ayrılırken ona dil çıkararak uğurlamak adetti.
  Eskimolar ve Hintlilerde misafirin yediği yemek dolayısıyla ev sahibine teşekkür etmesi, geğirmesiyle anlaşılıyordu.

  KİRLİLİK ADETİ VE LAZIMLIK KULLANAN AVRUPA
  Kirliliğin temel kural olduğu Ortaçağ döneminde de ilginç uygulamalar yaşandı. Bunlardan bazıları şöyle:
  Ortaçağda Avrupa’daki rahibelerin yüz ve ellerinden başka yerlerini yıkamaları kesin olarak yasaklanmıştı. Kastilya Kraliçesi İsabella bile 50 yıldan fazla süren hayatı boyunca iki kez banyo yapmıştı.
  Kirlilik adeti Amerika’ya da bulaşmış Pennsylvania ve Virginia eyaletlerinde “banyo yapmayı yasaklayan” ya da belirli kısıtlamalar getiren kanunlar çıkarılmıştı. Philadelphia’da ise kanunla bir ay içinde birden fazla banyo yapan insanlar cezaevine gönderiliyordu.
  Tuvaletle henüz tanışmayan Avrupa’da lazımlıkları sokaklara boşaltma adeti 17. yüzyıla kadar sürdü. Fransa krallarından 14. Louis, gününün belli bir zamanını lazımlığında oturarak geçirir, devlet işlerini de buradan yürütürdü.
  1600’lerde İstanbul’a gelen İngiliz büyükelçiler, lazımlık kullanma ve bunu da pencereden boşaltma adetleri yüzünden şehirden uzak olan Tarabya’yaki bir konağa gönderilmişti. 19. yüzyıla gelindiğinde, kesin olarak tuvalet kullanma sözü vermeleri üzerine Taksim’e taşınmalarına izin verilmişti.

  GÖMÜLMEK İSTEMEYEN YAŞLILAR
  Bazı toplumlarda günümüzün aksine “yaşlılık” iyi karşılanmıyor ve yaşlıların kendilerini öldürmeleri bekleniyordu.
  Eskimoların yaşlıları, iyice güçten düşünce intihar yoluna başvururken, Fijili yaşlı erkekler, ölme isteğini yakınlarına söylerlerdi. Kararlaştırılan gün geldiğinde de yaşlı erkek, canlı olarak toprağa gömülürdü.
  Yeni Hebridlerde de yaşlılar diri diri toprağa gömülürken, gömülmeyi istemeyen yaşlılara ise “ailenin yüz karası” olarak bakılırdı.
  İsveç’de akrabaları yaşlılığın acılarından kurtarmaya yarayan “aile topuzları” adlı dikenli topuzlar, son zamanlara kadar bulunuyordu.

  ÇOCUK KURBAN ETME ADETLERİ
  Çocuk kurban etmek de bir çok toplumda görülen “tüyler ürpertici” adetlerden biriydi. Kartacalılar, site devletlerinin koruyucusu Tanrı Moloch’a kendi öz çocuklarını yakarak kurban ederlerken, Fenikeliler, salgın hastalıklar, kuraklık, savaş kaybetme gibi büyük felaketlerin yaşandığı günlerde “en sevdikleri çocuklarından birini” tanrıları Baal’e kurban verirlerdi.
  New South Wales’da bazı kabilelerde, her kadının ilk doğan çocuğu, bir dinsel törenin parçası olarak kabile tarafından yenirdi.
  Eski Isparta’da da çocuklar doğduklarında topluluğun yaşlılarına götürülür, yaşayıp yaşamayacaklarına onlar karar verirdi. Sağlıklı olanlar ana babalarına verilirken, sakat ve hastalıklı olanlar öldürülürdü. İstenmeyen çocukların öldürülüp derelere atıldığı Ortaçağ’da her adımda bir çocuk ölüsüyle karşılaşmak olağandı.
   
 2. 1 Ekim 2006
  Konu Sahibi : xsxulem
 3. wonderfulgirl84

  wonderfulgirl84 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  151
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Aman Ya Ne Bu Adet Mi Katliam Falan Bunlar Ama şu Kirlilik Olayi Hatun 50 Yilda 2 Banyo Yapmiş.....
   
 4. 31 Mart 2007
  Konu Sahibi : xsxulem
 5. character

  character Ziyaretçi

  amanın adetlere bakın yaaa:bbo:
   
 6. 14 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : xsxulem
 7. zerrinn

  zerrinn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  774
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  cahil cüheladan koru !!! Dar görüşlü,gereksiz alınganlık yapan ve hoşgörüsüz insanların saldırı ve tacizlerinden de koru !!!
  su an ihtiyacımız olan en ğüzel temenni
   
 8. 14 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : xsxulem
 9. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  çook garip çok şaştım kaldım:1shok:
   
 10. 13 Aralık 2007
  Konu Sahibi : xsxulem
 11. koyu_kahve

  koyu_kahve Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2007
  Mesajlar:
  46
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  kislarrrr toplaninn yeni gineye 5 cayina davetliyiz :KK70:
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.