Takıntılar hayatınızı cehenneme çevirmesin

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.637
Emoji Skoru
21.230
Yaş
55
Çeşitli şekillerde kendini gösterebilen takıntılar tedavi edilmezse, insan hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Obsesyonlar yani saplantı ve takıntılı zorlantılı düşünceler ve bunların neden olduğu tekrarlayıcı eylem ve ritüellerden oluşan sendrom pek çok kişide mevcut. Obsesyonlar arasında, halkın arasında en çok bilineni 'temizlik hastalığı'. Sık el yıkama ya da temizlenme davranışlarıyla kendini gösteriyor. Uzmanlar, "Obsesif olmak kişinin iradesiyle ilişkili mi" sorusuna 'hayır' diyor. Obsesyon irade dışında beyne sokulmuş gibi ortaya çıkan düşüncelerden meydana gelir.

Psikoterapi gerekli
Kişi düşüncelerinden dolayı kendini suçlu hisseder. Tedavide bu nokta önemli. Kişinin düşünceleri ve eylemleri nedeniyle hissettiği suçluluk duygusunun azaltılması, benliğini bunların dışında görmeye başlaması tedavi için ilk adım. İlaçların yanı sıra psikoterapiler mutlaka gerekli. Yine davranış terapileri, üstüne gitme teknikleri tedavide önemli yer tutar. Sonuç olarak bu sendroma sahip kişilerin bunu gizlemek, utanmak, tek başına baş etmeye çalışmaktansa, bir uzmanla sorunu paylaşmaları, onun rehberliğinde bu hastalığı aşmaya çalışmaları en doğru yaklaşımdır.

En yaygın takıntılar
Saldırganlık ve kontrol obsesyonları da sık görülür. Kontrol obsesyonları tipik olarak kapıyı, ocağı, ütüyü, musluğu vs. defalarca açıp kapama davranışlarıyla seyreder. Saldırganlık obsesyonlarında ise sevdiklerine, yakınlarına ya da kendine zarar verme endişeleri olur: 'Balkondan atlar mıyım, bıçağı çocuğuma saplar mıyım, tecavüz eder, saldırır mıyım' vs. Cinsel obsesyonlar, 'homoseksüel miyim, uygunsuz cinsel davranışlarım olur mu' vs. şeklinde seyreder. Bu hastalar yapmaktan korktukları eylemleri asla yapmazlar. Tipik olanlar dışında daha yüzlerce obsesyon türü vardır.

Yaş faktörü
En sık 17- 25 yaşları arasında ortaya çıkar. Çocuklukta ortaya çıkan erken obsesyonlar 4- 6 yaş veya 9-10 yaş, bir kez olup geçebilir. Ama gençlik obsesyonlarının çoğu kaybolup yeniden ortaya çıkarak yıllarca sürebilir. Dünyanın her yerinde nüfus içinde yaygınlığı yüzde 2,5- 3 oranındadır. Kadın - erkek oranları farklılaşma gösterir. Örneğin temizlik ve cinsel obsesyonlar kadınlarda, kontrol ve dinsel obsesyonlar erkeklerde daha fazla görülebilmektedir.
 

mtnt

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Ağustos 2011
Mesajlar
1
Emoji Skoru
0
Ben 5 ay önce doğum yaptım. Doğumdan sonraki 4 yada 5. haftada bende takıntı başladı. oda geçmişte duyduğum bir konu ile ilgiliydi. cenabet iken bebeğe süt verilirse çocuk zarar görür kafası kopar vs. saçma şeyler bu yüzden ben durup dururken kendimi cenabet hissedip banyoya giriyordum daha sonraları 1. de olmadı 2. de olmadı 3. derken saatlerce banyoda abdest almaya başladım.banyodan çıkar çıkmaz kendimi yine kötü hissediyordum. son 1 aydır banyoya girmemek için kendimi zorluyorum bu sefer kendimi kötü hissedip bebeğime bile bile zarar veriyorum kötülük yapıorum gibi geliyor ve kahroluyorum. Piskiyatriye gittim emzirdiğim için düşük dozda antidepresyan ilaç kullanıyorum fakat değişik durumlarda seyrediyor. Örneğin tuvalete çok sık gidiyorum, gözümün önüne görmek istemediğim açık şeyler geliyor ve gece uyurken rüyama bile giriyor artık kurtulmak istiyorum Equoia tablet, omega3solgar ve ekinezya çayı kullanılması gerektiğini internetten okudum ne derece etki,li bilemiyorum lütfen yardım edin.
 
Son düzenleme:
Yukarı Alt