Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Takıntılar hayatınızı cehenneme çevirmesin

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 11 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  11 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.907
  Beğeni:
  18.548
  Ödül Puanları:
  488
  Çeşitli şekillerde kendini gösterebilen takıntılar tedavi edilmezse, insan hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

  Obsesyonlar yani saplantı ve takıntılı zorlantılı düşünceler ve bunların neden olduğu tekrarlayıcı eylem ve ritüellerden oluşan sendrom pek çok kişide mevcut. Obsesyonlar arasında, halkın arasında en çok bilineni 'temizlik hastalığı'. Sık el yıkama ya da temizlenme davranışlarıyla kendini gösteriyor. Uzmanlar, "Obsesif olmak kişinin iradesiyle ilişkili mi" sorusuna 'hayır' diyor. Obsesyon irade dışında beyne sokulmuş gibi ortaya çıkan düşüncelerden meydana gelir.

  Psikoterapi gerekli
  Kişi düşüncelerinden dolayı kendini suçlu hisseder. Tedavide bu nokta önemli. Kişinin düşünceleri ve eylemleri nedeniyle hissettiği suçluluk duygusunun azaltılması, benliğini bunların dışında görmeye başlaması tedavi için ilk adım. İlaçların yanı sıra psikoterapiler mutlaka gerekli. Yine davranış terapileri, üstüne gitme teknikleri tedavide önemli yer tutar. Sonuç olarak bu sendroma sahip kişilerin bunu gizlemek, utanmak, tek başına baş etmeye çalışmaktansa, bir uzmanla sorunu paylaşmaları, onun rehberliğinde bu hastalığı aşmaya çalışmaları en doğru yaklaşımdır.

  En yaygın takıntılar
  Saldırganlık ve kontrol obsesyonları da sık görülür. Kontrol obsesyonları tipik olarak kapıyı, ocağı, ütüyü, musluğu vs. defalarca açıp kapama davranışlarıyla seyreder. Saldırganlık obsesyonlarında ise sevdiklerine, yakınlarına ya da kendine zarar verme endişeleri olur: 'Balkondan atlar mıyım, bıçağı çocuğuma saplar mıyım, tecavüz eder, saldırır mıyım' vs. Cinsel obsesyonlar, 'homoseksüel miyim, uygunsuz cinsel davranışlarım olur mu' vs. şeklinde seyreder. Bu hastalar yapmaktan korktukları eylemleri asla yapmazlar. Tipik olanlar dışında daha yüzlerce obsesyon türü vardır.

  Yaş faktörü
  En sık 17- 25 yaşları arasında ortaya çıkar. Çocuklukta ortaya çıkan erken obsesyonlar 4- 6 yaş veya 9-10 yaş, bir kez olup geçebilir. Ama gençlik obsesyonlarının çoğu kaybolup yeniden ortaya çıkarak yıllarca sürebilir. Dünyanın her yerinde nüfus içinde yaygınlığı yüzde 2,5- 3 oranındadır. Kadın - erkek oranları farklılaşma gösterir. Örneğin temizlik ve cinsel obsesyonlar kadınlarda, kontrol ve dinsel obsesyonlar erkeklerde daha fazla görülebilmektedir.
   
 2. 11 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. samyeli34

  samyeli34 Guru Pro Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.534
  Beğeni:
  417
  Ödül Puanları:
  353
  teşekkur ederım emegıne saglık
   
 4. 9 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  Eliff ablam paylaşım için teşekkürlerrr a.s.
   
 6. 3 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : Elif
 7. mtnt

  mtnt Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Ben 5 ay önce doğum yaptım. Doğumdan sonraki 4 yada 5. haftada bende takıntı başladı. oda geçmişte duyduğum bir konu ile ilgiliydi. cenabet iken bebeğe süt verilirse çocuk zarar görür kafası kopar vs. saçma şeyler bu yüzden ben durup dururken kendimi cenabet hissedip banyoya giriyordum daha sonraları 1. de olmadı 2. de olmadı 3. derken saatlerce banyoda abdest almaya başladım.banyodan çıkar çıkmaz kendimi yine kötü hissediyordum. son 1 aydır banyoya girmemek için kendimi zorluyorum bu sefer kendimi kötü hissedip bebeğime bile bile zarar veriyorum kötülük yapıorum gibi geliyor ve kahroluyorum. Piskiyatriye gittim emzirdiğim için düşük dozda antidepresyan ilaç kullanıyorum fakat değişik durumlarda seyrediyor. Örneğin tuvalete çok sık gidiyorum, gözümün önüne görmek istemediğim açık şeyler geliyor ve gece uyurken rüyama bile giriyor artık kurtulmak istiyorum Equoia tablet, omega3solgar ve ekinezya çayı kullanılması gerektiğini internetten okudum ne derece etki,li bilemiyorum lütfen yardım edin.
   
  Son düzenleme: 3 Ağustos 2011