• Önemli uyarı ; outlook.*, hotmail.* gibi adrese sahip iseniz maalesef onay maili sizlere gelmediği için üyelik bu adresler ile üye olamaz, şifrenizi isteyemezsiniz.

    Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Tatilden Dönen Saçlarınız

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
32.661
23.776
Işıltısını yitirmiş ve kurumuş... İşte, uzun süren bir tatil döneminin ardından zorlu yaz şartlarıyla baş başa bırakılmış saçların hali.

Vücudumuzun, kendimizi dış dünyaya sergilediğimiz bu en güzel bölgesi işte şimdi özel bir bakıma gereksinim duyuyor. Zararlı UV ışınlarının, kuru havanın ve deniz ya da havuz sonrasında sık yıkamanın etkisiyle zayıf düşüyor. Tatilde yıpranan saçlarınızı eski sağlıklı hallerine döndürmenin bazı püf noktaları var.

Doğru yıkama

Saçların yıkanması sırasında özellikle dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar var. Çünkü bileşenlerinde "tensid" bulunan şampuanlar saçın yapısını bozuyor ve tellerinin kurumasına ve incelmesine yol açıyor. Bu yüzden şampuan seçimi sırasında saçlarınızın ihtiyacını doğru belirlemeli ve mümkün olduğunca içeriğinde doğal ve koruyucu maddeler bulunan şampuanları tercih etmelisiniz.

Kullandığınız şampuan miktarı da saç bakımında önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Eğer saçlarınızı her gün ya da iki günde bir yıkıyorsanız bir kez şampuanlamanız yeterli. Avucunuza döktüğünüz yeterli miktardaki şampuanı kafanıza sürmeden önce ılık suyla karıştırın ve başınızın üst tarafından başlayarak masajla saçlarınıza yedirin. Bunun en önemli nedeni yağın saçın uç kısımlarında birikmiş olmasıdır.

Saç, uçları dışında genellikle kurudur. Kimyasal maddeler ki, bunlara şampuanlar da dahildir, saçla ne kadar az temas halinde olursa sağlığı açısından o kadar iyidir. Yumuşak bir kafa derisi masajı hem rahatlatır hem de buradaki kan dolaşımını harekete geçmesini sağlar. Ve küçük bir öneri; saçlarınızın kuruluğundan şikayetçiyseniz, o zaman saçlarınızı her gün yıkamaktan vazgeçin. Bu durumda saç dersinin kuruluğundan dolayı kaşıntıyı ve kepeği de önlemiş olursunuz.

İyi durulama
Saçlarınızı yıkadınız. Şimdi sırada durulama ritüeli var. Durulama sırasında önemli olan ürünü mümkün olduğunca ılık suyla saçlarınızdan arındırmak. Saçlarınızın taranır hale gelmesi ise ancak durulama sonrasında kullanılan saç bakım kremiyle mümkün olur.

Bakım kremleri saçların kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlar. Bunun yanı sıra saçların vitamin kaynağı ve olumsuz dış etkenlere karşı en büyük koruyucularıdır. En pratik olanları ise hepsi bir arada olan ürünlerdir. Saç uzmanları, şampuan ve kremin bir arada olduğu ürünlerin birtakım önyargılara rağmen kullanılmasında sakınca görmüyorlar. Cildinizi de her gün kremlemiyor musunuz?

Öneri: Son durulama suyunun içine bir yemek kaşığı sirke ya da limon suyu ekleyin. Saçlarınızdaki parlaklığa siz de inanamayacaksınız.

Özel bakım kürleri

Gözünüze zahmetli görünse de ve zamanınızdan biraz çalsa da saçlarınıza haftada bir kez uygulayacağınız bakım kürü onlara parlaklığını ve sağlığını geri kazandırır. Saçınıza özel ürünü kuru saçlara sürün ve saç uçlarına kadar masajla iyice yedirin. Bu tarz kürler kurumuş saç yapısının yeniden canlanmasını ve eski yumuşaklığına geri dönmesini sağlar.

Öneri: Eczanelerden alabileceğiniz içeriğinde biotin ve pantenol bulunan özel bakım preparatları saçları içten güçlendirici etkiye sahiptir.

Not: Saçlarınızı mümkün olduğunca açık havada kurutmaya özen gösterin. Sıcak fönler oluşturdukları yapay çöl iklimiyle parlaklıklarını kaybetmelerine neden olur.
 

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
32.661
23.776
Değmesin yağlı boya!

Evet, belki saçlarınızın kendi doğal rengi güzel ama taze ve canlı bir renk tonu da size farklı bir hava katabilir. Oksidatif boyalarla yeni saç renginiz yaklaşık iki ay ya da başka bir deyişle 6-8 yıkama boyunca kalıcılığını korur. Bunun en büyük nedeni saç yapısının bu sırada korunuyor olmasıdır.

Eski saç boyaları sadece saçta tutunurken, oksidasyon geçirmiş renk maddeleri doğrudan saçın içine nüfuz edebilir. Ama dikkat, saç renginin açılması o kadar kolay bir işlem değildir. Saçın kepek tabakasını kurutarak aynı zamanda yapısının bozulmasına ve saman gibi kurumuş saç tellerinin ortaya çıkmasına neden olurlar.

Bazen hayal ettiğiniz saç rengi de iyi sonuç vermeyebilir. Saçta az bekletilmiş boya sarı ya da turuncu tutamlar oluşturabilir. Ayrıca havuzlar da boyalı saçlar için risk oluşturmaktadır.

Kullanılan klor sarı tonu kolaylıkla yeşile çevirebilir. Bunun için saçlarınızı haftada bir kez olmak üzere peeling ya da derin etkili temizleyici şampuanlarla yıkayın. Böylelikle jöle, köpük gibi şekillendiricilerden, kireç ya da mineral artıklarından saçlarınızı korumuş olursunuz.

İmdat saçlarım dökülüyor

Sadece erkeklerin değil kadınların da son yıllarda en büyük kabuslarından biri saç tellerinin incelmesi. Araştırmalar, bu duruma her üç kadından birinde rastlandığını ortaya koyuyor. Eğer saçlarınızın günde en az 100 telini kaybediyorsanız, siz de o riskli gruptansınız demektir. Bu durumda eczanelerde bulabileceğiniz hormonal etkili ürünlerin yanı sıra homeopatik preparatlar için de uzmanlardan yardım almalısınız.

Mevsimine göre saç bakımı

Mevsim geçişleri neden önemlidir? Saçlarımız bu dönemde neden her zamankinden daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar? Ve bakım ritüeli değişmediği halde neden cildimiz farklılıklar gösterir?

İlkbahar: Soğuk kış günleri havalar ısınmaya başlasa bile iz bırakmadan ortadan kaybolmuyor. Kaloriferlerin kuruttuğu ya da şapkaların altında gizlediğimiz saçlarımız ve saç derimiz ilkbaharla birlikte özel bir bakım istiyor. Bakım programında ise özellikle kuru saç derisi için uygulanan bakım kürleri öne çıkıyor.

Yaz: Fazla ısı saçlar için tehlikelidir. Saç tellerinin kurumasına ve incelmesine neden olur. Yaz mevsiminin "yaraladığı" saçların acil bakımı ancak güneşten zarar görmüş saçlara eski canlılığını kazandıran özel saç bakım kürleriyle mümkündür. Bu durumda mutlaka kullanılması gereken bakımlar arasında UV korumalı olan ürünler ön sıradadır. Saç renginin tazelenmesi de yine bakım yapan boyalarla gerçekleştirilmelidir. Bunun için en doğru bilgiyi size yine kuaförünüz verecektir.

Sonbahar: Tatil sonrasında güneşin saçlarınıza verdiği zararı görmezden gelemezsiniz. En belirgin olanı nem kaybından dolayı meydana gelen kuruluktur. Bunun için ekstra nem içeren bakım kürlerinin yanı sıra boyalı saçlar için de saçlarınızın rengini tazeleyen saç boyası ve yeni bir saç modeli idealdir.

Kış: Yılın bu en soğuk mevsimi beraberinde kepeklenme, kaşıntı gibi sorunları da getirir. Sıcak kalorifer ısısı ve dışarının soğuk iklimi saçlarda elektriklenmeye neden olan gerginliğin sebeplerindendir. Bu "uçuşan saç" sorunu nemlendirici saç spreyleri, şampuanlar ya da kürlerle önlenebilir. Eğer saç derinizin kuruluğundan şikayetçiyseniz markaların özel saç tonikleri ya da saç derisi emülsiyonları nemlendirici içerikleriyle çözüm olabilir.
 
Yukarı Alt