Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Tek tip rejimler sağlığı tehdit ediyor!

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve ayvadalxixm eftelya tarafından 18 Kasım 2006 başlatılmıştır.

  18 Kasım 2006
  Konu Sahibi : ayvadalxixm eftelya
 1. ayvadalxixm eftelya

  ayvadalxixm eftelya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2006
  Mesajlar:
  2
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Diyet yapanlar dikkat!
  Ayça Güçlüten  Tek tip rejimler sağlığı tehdit ediyor!

  Kısa sürede kilo vermek isteyenlerin gözdesi haline gelen, 'Tek Tip Rejimler'in, insan sağlığım ciddi boyutlarda tehdit ettiğini biliyor muydunuz? Araştırmalar, tek tip besin veya besin değerine dayalı diyetlerin sabıkalı olduğunu ortaya çıkardı. Montignac Diyeti'nden, ısveç Diyeti'ne, Prenses Diyeti'nden Dr. Atkins Diyeti'ne kadar, uzmanlar pek çok ünlü diyeti mercek altına aldı .

  Tüm dünyada olduğu gibi toplumumuzda da yerleşik bir değer haline gelen ‘ince olan güzeldir' kavramı, kadınları; kaynağı belli olmayan farklı formüllerle incelme yarışma itti. Büyük bir çoğunluk 'hayatinin hergünü diyetteyken!, diğerleri '3 gün sonra diyete giriyorum' saplantılarıyla rejim yapmayı zorunluluk addetti. Kısa zamanda kesin çözüm verdiğine inanılan diyet formülleri, ençok ara*nan ve tercih edilen diyetler oldu. Şimdilerde 'Hızlı incelme' trendinin yarattığı tek tip rejim salgını herke*si sarmış durumda. Bu salgın öyle bir noktaya geldi ki, güzelllik uğruna sıhhatimizi tehlikeye attıgımızı farkedemedik.

  Faturası çok ağır

  Ne yazık ki, 'bilinçsiz incelme'nin sağlık üzerine çıkardığı fatura bu kez oldukça kabarık. Çünkü hızlı sonuç verdiği için son zamanlarda oldukça fazla rağbet gören tek tip rejimler'in, ciddi sağlık sorunları yarattığı ortaya çıktı. Bugüne kadar 'diyet çılgınlığı'yla başa çıkmaya çalışan beslenme uzmanları, hangi tep tip diyetle*rin, hangi sağlık sorunlarım ya*rattığım araş*tırmalarla orta*ya koydular. Şimdi ise 'tek tip diyetlerin yarattığı sağlık sorunlarıyla nasıl mücadele edileceği tartışılıyor.

  Kısa bir süre önce Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araş*tırma, tek tip besine dayalı ve çok dü*şük kalorili diyetlerin insan sağlığında oluşturduğu tahribatları ortaya koydu.

  Araştırma bulguları hakkında bilgi veren Diyabetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Perihan Arslan, 'Her şeye katlanıp bu yasaklı diyetleri yaşam boyu sürdürenler var. Bu kişiler zihin*sel, ruhsal ve bedensel sağlıklarım tehlikeye attıklarını ne zaman anlayacaklar acaba?" diyor. Belirli bir besin öğesinin veya bir besinin tüketilmesine dayalı diyetler olarak tanımlanan 'tek tip diyetler' yıllardır çok yaygın uygulanıyor ve son zaman*larda da oldukça revaçta. Tek tip diyetlerin neden bu kadar popüler olduğuna gelince...

  Fazla kiloları kısa zamanda kaybetme isteği ve bu isteğe salt ticari kaygılarla cevap vermeye çalışanlar, birbirinden bes*lenen sektörel bir kısır döngü yaratıyor. Sağlık ve beslenme ilişkisi sorgulamadan, işin ehli ol*mayan kişilerce önerilen diyetler uygulanıyor ve sonunda, ciddi sağlık problem*leriyle karşı karşıya kalınıyor. Tabii, medyanın da bu gelişmede önemli bir payı var. Diyet konusundaki yazıların, uzman görüşleri alınmadan hazırlanması ve gerekli bir bilimsel ön araş*tırma yapılmaması, yanlış yönlendirmelerin önemli bir kaynağı.

  Yağ hücreleri yerine kas kaybı oiuyor

  Prof.Dr. Perihan Arslan, tek tip beslenmeye dayalı rejimlerin metabolizmada telafi edilemeyecek yavaşlamalara yol açtığım ifade ediyor. Söz konuşu yavaşlama diyet sonrasında daha süratli kilo almaya neden oluyor. Arslan'a göre diyet sırasında haftalık kilo kaybı 2 - 3 kg.'a çıktığı zaman, vücuttaki kas - yağ dengesi kas aleyhine tahrip oluyor.

  Bu tür diyetleri uygulayanlar da yağ hücrelerinden ziyade kas kaybına uğruyorlar.

  "Diyet denince sadece zayıflama diyeti düşünülmemeli." diyor VKV Amerikan Hastanesi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak. Diyet özelliği olan beslenme şekli anlamına geliyor aslında. Yani kişilerin diyete olan bağımlılıklarının farklı nedenleri var. Zayıflama amaçlı yapılan diyet gibi, şişmanlama amacıyla yapılan veya diyabetiklere, sporculara göre hazırlanan diyetler de var.

  Doğru diyet hangisi?

  Hacettepe Üniversitesi Diyabetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Perihan Arslan'a göre sağlıklı diyetin özellikleri şunlar olmalı:

  • Sağlıklı zayıflama diyeti, haftada ortalama 1-1.5 kilo verdirmeli.

  » Vücut ağırlığının kişinin ideal ağırlık düzeyine indirmeli.

  • Yeterli ve dengeli (protein, karbonhidrat/ yağ/ vitamin ve mineraller birlikte) olmalı.

  • Yeniden kilo alımınım önlemeye ve vücut ağırlığını korumaya yönelik olmalı
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2009
 2. 4 Kasım 2015
  Konu Sahibi : ayvadalxixm eftelya
 3. pelivonka

  pelivonka Yeni Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2015
  Mesajlar:
  19
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  1