Teknoloji Organ Bağışını Teşvik Ediyor

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Aralık 2015
Mesajlar
6.652
Emoji Skoru
8.333
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Akbay, organ bağışında yaşanan artışın olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Özel Ata Diyaliz Merkezi''nce Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu''nda düzenlenen ''Organ Nakli'' konulu bilgilendirme toplantısına katılan Prof. Dr. Erdem Akbay, organ bağışının önemine dikkat çekti. Organ bağışının yaygınlaşması gerektiğini belirten Akbay, ''Son zamanlarda organ bağışı oldukça arttı. Bağışların artmasının sebebi de teknolojinin ilerlemesi ve insanımızın gittikçe duyarlı ve bilinçli olmasıdır. Bu çok önemli bir gelişmedir'' dedi.

Ölen insanların organlarının başka insanlara hayat verdiğini ifade eden Akbay, ''Bölgemizde son 1.5 ayda meydana gelen beyin ölümü vakalarından 6 tanesi başka insanlara hayat vermiştir. İnsanlar öldüğünde toprak olacaklar. Oysa bağışlanan her organ yeni bir yaşam, yeni bir hayat demektir'' diye konuştu.

Böbrek nakli konusunda genel bilgiler de veren Akbay, ''Canlı verici oranlarında anneler yüzde 39, babalar yüzde 21, kardeşler yüzde 17, geriye kalan yüzde 16''lık kısım ise uzak akraba ve akraba olmayanlardan oluşuyor. Böbrek nakli 6 ay ile 70 yaş arası, doku uyumu olan, kan uyumu sorunu olmayan, hepatit B ve C virüsleri taşımayan, genel ve psikiyatrik değerlendirme sorunu olmayanlara yapılır'' dedi.

Akbay, kontrolsüz kanser hastalığı bulunan, düzeltilemeyen kalp yetmezliği veya kalp-damar hastalığı olan, önemli KOAH, ileri dönem karaciğer hastalığı bulunan, kontrolsüz Akut ya da kronik infeksiyonları bulunan, önemli psikososyal sorunları yani psikoz, major depresyon ve madde bağımlılığı bulunan hastalara böbrek nakli yapılamayacağını belirtti.

Toplantıya, çok sayıda böbrek hastası ile hasta yakını katıldı.
 
Yukarı Alt