1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Çorbalar Oylama Başladı !
  Notu Gizle
 3. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle

Tekrarlayan Düşük Sonrası Tetkikler Hakkında Bilgisi Olanlar

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve esra2811 tarafından 17 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : esra2811
 1. esra2811

  esra2811 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  161
  Beğenildi:
  77
  Ödül Puanları:
  113
  3. defa bebeğimi kaybettim ve haftaya testler yapılacak , sebepleri araştırılacak . Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar varsa bana ve eşime nasıl testler yapılacağı hakkında bilgi verebilirler mi
  şimdiden teşekkürler...
   
 2. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : esra2811
 3. saveist

  saveist Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2008
  Mesajlar:
  216
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  Fark edilen tüm gebeliklerin %15 - 20'si düşükle sonuçlanmaktadır. Bir kısım gebelikler ise çok erken dönemlerde kadının beklediği adet kanamasından önce kaybedilmektedir. Bunları da hesaba katınca düşükle kaybedilen gebelik oranı %50'lere yaklaşmaktadır. Daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınlarda bu olasılık %40'a yaklaşmaktadır. Tekrarlayan düşükler klasik olarak 3 veya daha fazla ardışık gebelik kaybı olarak tanımlanmış olmakla beraber, özellikle kısırlık tedavisi sonrası elde edilen iki gebeliğin kaybedilmesi de gerekli incelemelere başlanması için yeterli görülmektedir. Genel olarak toplumdaki kadınların %1 i tekrarlayan düşük sorunu ile karşı karşıyadır.


  Tekrarlayan düşüklerin çeşitli nedenleri vardır. Bunları aşağıdaki şekilde toparlayabiliriz.
  •Genetik nedenler,
  •Anatomik nedenler,
  •Hormonal nedenler,
  •Bağışıklık sistemi ve pıhtılaşma sistemini ilgilendiren bozukluklar,
  •Mikrobik ve çevresel nedenler
  Genetik nedenler

  Gebeliğin ilk üç ayı içinde oluşan gebelik kayıplarının en az %50 si kromozomal bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Hatta son zamanlarda geliştirilen daha hassas sitogenetik analiz yöntemleri bu oranın %70 lere ulaştığını göstermektedir.

  Tekrarlayan gebelik kayıplarına uğrayan çiftlerde yapılan çalışmalar, bu çiftlerin %3-5 inde çeşitli kromozomal bozukllukların olduğunu göstermiştir. Bu çiftlerin kromozomal sorunları kendilerinde farkedilebilen bir soruna yol açmamaktadır. Ama bunların çocuklarında ağır sakatlıklara ve zeka geriliklerine yol açabilmektedir. Dengeli translokasyonlar, Robertsonian translokasyonlar, mikrodelesyonlar ve inversiyonlar bu tip kromozomal hastalıklardır. Bu kromozomal sorunlar kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Düşük materyelinin ve ailenin kromozomal yapısının incelenmsi tanıyı koydurur.

  Anne ve babada bir sorun olmadan da kromozomal hastalıklarıyla karşılaşılabilir. Özellikle ileri yaştaki annelerin gebeliklerinde bu sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Bu tip kromozom sorunlarında hücre içinde fazla veya eksik kromozom oluşmaktadır. Bunlar biraz önce bahsedilen kromozom hastalıkları kadar sık tekrarlamazlar.

  Kromozomal hastalıklarda tüp bebek tedavisi sırasında yapılan PGD (preimplantasyon genetik tanı) yöntemleri hastaların bir kısmının sorununun çözümüne yardımcı olabilir.  Anatomik nedenler

  Rahimdeki yapısal bozuklukların önemli bir kısmı doğuştan gelen oluşum hatalarından kaynaklanır. Çift rahim olması, rahim içinde perde olması gibi doğuştan oluşum hataları sıklıkla düşük ve erken doğumlara neden olur. Bunlara ek olarak myom, polip gibi iyi huylu tümörler, küretaj sonrası oluşabilen yapışıklıklar sonradan oluşan düşük ve erken doğum nedenleridir.

  Rahimdeki doğuştan şekil bozuklukları (septum, çift rahim gibi) kadar myomlar ve polipler gibi edinsel hastalıkların ve özellikle kürtaj sonrası gelişebilen rahim içi yapışıklıkların embriyoların yerleşmesine, gelişmesine veya yeterli kanlanmasına engel olarak gebelik kaybına neden olabildiği bilinmektedir. Ültrasonografi ve histeroskopi ile bu sorunları tespit etmek ve gerekli cerrahi girişimlerle gidermek mümkündür.

  Hormonal nedenler
  Embriyoların implantasyon ve gelişim sürecini etkileyebilen çeşitli hormonal problemler vardır. Kontrol altına alınamamış diyabet, tiroit hastalıkları, prolaktin yüksekliği, veya kadınlardaki diğer sistemik hastalıklar yumurta gelişimi ve endometriyum gelişimini bozarak gebelik kayıplarına neden olabilmektedir. Özellikle polikistik over sendromlu hastalarda daha sık görülen düşüklerin nedeni androjen düzeylerinin yüksekliği altta yatan neden olabilmektedir. Yeni bir gebelikten önce her kadının kendi klinik durumuna göre gerekli incelemeler yapılarak gebelik öncesinde bu sorunların giderilmesi veya kontrol altına alınması gebelik sonuçlarını iyileştirebilmektedir.
  Bağışıklık sistemini ilgilendiren sorunlar
  Embriyonun babadan kaynaklanan antijenlerinin annenin bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak tanınıp gebeliğin tahrip edilmesini önlemek için gebelik sürecinde annenin bağışıklık sisteminde bazı değişikliklerin gerçekleştiği düşünülmektedir. Rahme yerleşen trofoblastların bağışıklık sistemini uyaran MHC II antijenleri üretmemesi veya baba kaynaklı antijenleri kaplayarak annenin bağışıklık sistemi ile temasını önleyen blokan antikorların gelişimi gibi. Gebelik sırasında anne bağışıklık sisteminde değişiklikler yapan birçok madde üretilmektedir. Bunların bazıları gebelik lehine aktivite gösterirken (Th2, Il-3, Il-4, Il-5, Il-10, Il-13 gibi) bazıları da gebelik için zararlı olabilmektedir (Th1, TNF-alfa, TNF-beta, gamma-interferon, Il-2 gibi). Özellikle Th1 sitokinlerin plazentaya direkt zarar verebildiği düşünülmektedir. Üreme sorunları yaşayan kadınların kanlarında "natural killer" hücrelerin düzeyinin yüksek olduğu gösterilmişse de gebelik kayıplarındaki rolleri henüz tartışmalıdır. Sonuçta erken gebelikte bağışıklık sisteminin durumu tam olarak açıklığa kavuşmamıştır ve günümüzde buradaki olası sorunlara karşı etkin bir tedavi olmadığından rutin bağışıklık sistemi testleri yaptırmak önerilmez. Babanın veya üçüncü kişilerin lökositlerini ile aşılama veya intravenöz gammaglobulin (IvIG) tedavileri eskiden beri denenmekte olan tedaviler olup büyük ölçekli çalışmalarda henüz bir faydaları gösterilmiş değildir. Bu nedenle Amerika ve Avrupa'daki üreme tıbbı dernekleri rutin test ve tedavilerini desteklememektedir.
  Pıhtılaşma sistemini ilgilendiren sorunlar
  Pıhtılaşma ve fibrinoliz (oluşan pıhtıların eritilmesi) insan vücudunda eş zamanlı oluşan süreçlerdir. Aralarındaki sağlıklı denge hem fazla pıhtılaşmayı (trombozis) hem de kanamayı önlemektedir. Dengeyi pıhtılaşma lehine bozan çeşitli doğumsal ve edinsel kusurlar mevcuttur. Gebelik sırasında pıhtılaşma eğilimi plasenta damarlarının tıkanmasına ve düşüklere neden olabilmektedir. Doğuştan gelen kusurlar içerisinde faktör V Leiden mutasyonu, protrombin gen mutasyonu ve hiperhomosisteinemi en sık görülenlerdir. Daha nadir olanlar Protein C, protein S ve antitrombin III eksiklikleridir. Pıhtılaşma eğilimi artışı ile seyreden başka bir hastalık da gebelik kaybı ve gebelik sırasında gelişme geriliği, erken doğum gibi sorunlara neden olabilen Antifosfolipid sendromudur. Bu durumlar için gerekli testlerin yapılması ve tanı koyulmasını takiben gebelik sırasında heparin gibi kan sulandırıcı maddeler ile gebelik sonuçları iyileşebilmektedir.
  Mikrobik ve çevresel nedenler
  Enfeksiyöz etkenlerin erken gebelik kayıplarıyal ilişkisi oldukça zayıf olup tekrarlayan düşüklere neden oldukları gösterilmiş değildir. Ancak olası bir gebeliğin devam etmesi durumunda oluşabilecek zararlardan dolayı taranmaları ve gereğinde tedavi edilmeleri göz önüne alınabilir.
  Tüm bunların yanında fazla kilolu veya çok düşük kilolu olmak gebelik seyrini etkilemektedir beden kütle endeksi 19 - 25 kg/m2 aralığının dışındaki kadınlar yeterli folikasit de içeren dengeli bir diyetle normal vücut ağırlığına ulaştıktan sonra gebe kalmaya çalışırsa daha iyi olacaktır. Sigara, kafein, alkol kullanımı gebelik kaybıyla ilişkili bulunduğundan bu maddelerden kaçınılmalıdır. Kullanılan ilaçlar gözden geçirilerek uygun olmayanlar değiştirilmelidir.

  Pek çok kadının korkulu rüyası düşük yapmaktır. Ancak her düşük diğer hamileliğin de başarısız olacağı anlamına gelmez. Tekrarlayan düşükten söz etmek için arka arkaya 2'den fazla hamileliğin düşükle sonuçlanması gerekir. Düşükler gebeliğin ilk 3 ayında (erken düşükler) olabilidiği gibi ikinci 3 ayda (geç düşükler) da olabilir. 5. ay ile 7. ay arasında gebeliğin sonlanmasına immatür doğum, 7. aydan sonra gebeliğin sonlanması prematür doğum olarak adlandırılır.


  Teşhis için yapılan tetkikler nelerdir?

  2'den çok gebelik kaybı olan kadınlarda yukarda anlatılan sebepleri ortaya çıkarmak için çeşitli tetkikler yapılır.

  Kan testleri: Progesteron, prolaktin, FANA, anti DNA, ACA Ig, LE hücresi, OGTT, TSH, T3 ve T4.

  Rahim röntgeni: Dölyatağındaki sorunları saptamak için adet kanaması bitiminde çekilen röntgendir.

  Ultrasonografi: Rahim bozukluklarına sebep olan myom ve diğer kitleleri saptamak için kullanılır

  Histeroskopi ve laparoskopi: Tanı ve tedavi amacıyla yapılan operasyonlardır.

  Tedavi nasıl yapılır? Tedavi sebebe yönelik yapılır. Bunlardan biri progesteron hormonu içeren ilaçlarla takviye. Tiroid fonksyonlarındaki bozukluklar saptanırsa tedavisi yapılır. Şeker hastalığı saptanırsa, kan şekeri düzenlendikten sonra gebeliğe izin verilir. Rahimdeki şekil bozuklukları histeroskopi ile giderilebilir. Amaç azalmış olan rahim hacmini normale yakın hale getirmek. Rahim kanalındaki yetersizliğe yönelik gebeliğin 3 ayından sonra cerclage adı verilen dikiş yapılır. Otoimmun hastalıklarla ilgili testlerdeki anormalikler saptanmışsa aspirin ve heparin adı verilen ilaçlarla tedavi alternatifi mevcuttur.
   
  herdaimumutlu bunu beğendi.
 4. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : esra2811
 5. saveist

  saveist Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2008
  Mesajlar:
  216
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  geçmiş olsun canım umarım önemli bişey çıkmaz ve sanada allah kucağına almayı nasip eder.
  bende aynı durumdayım fakat ben ilk düşüğümü yaşıyorum şu an 6 aftalıkken düşüğü yaşıyorum daha yeni.
  bir şey sormak istiyorum acıda olsa yaşamış biri olarak cevap verirsen sevinirim. tüp bebekte birinci denememdi ve şu an yeni kanam başladı. kahverengi ve küçük tozlar halinde geliyor ara ara. bu kanamanın arkasından adet başlıyormu hemen yoksa belli bir zaman ne kadar sonra adet başlıyor
   
 6. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : esra2811
 7. esra2811

  esra2811 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  161
  Beğenildi:
  77
  Ödül Puanları:
  113
  :teselli:canım öncelikle geçmiş olsun
  benimkiler normal yolla oluyor ama gelişim hatta kese oluşumu sürecinde sonlanıyor yani 5 haftadan sonra.önce kahverengi lekelenme gibi 2-3 gün sürüyor sonra yoğun kanamam başlıyor.düşük adet birlikte oluyor diyebiliriz , karnım çok ağrıyor bu süreçte .
  ilk bebeğimde 10 gün sürmüştü ve 28-30 gün sonra adet
  olmuştum, şimdi perşembe başladı cuma devam etti bugün durdu kanamam ama dün akşam bhcg yapıldı değerim 9,3 düşmüştü yani bu bebeğimde gitti,
  bu hafta gideceğiz ve testler yapılacak ama biz bu testlerin hepsi bir anda mı yapılacak, belli bir sıralama var mı , sadece kan alınarak mı yapılacak, ilk aşamada genetik incelemede yapılacak mı bilmiyoruz kısacası bu süreci merak ediyorum ben.
  allah hepimiz için hayırlısını versin canım , boy boy bebişlerimiz olsun inşallah
   
 8. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : esra2811
 9. EU2

  EU2 Ziyaretçi

  merhaba canım geçmiş olsunn
  benim 2 düşüğüm ve 1 erken doğumum var,, bana kanda bikaç test yapıldı ve bunun sonucunda vücudumun hamileliği kabul etmediği anlaşıldıı ,,testin adı ,,antikardiyolin di sanırımm ve 2 şubata gün aldım son olarak ta kromozom testim yapılacak canımm ,,,doktorum hamile kaldıktan sonra hergün karnımdan iğne olmam gerektiğini sölemiştii en azından tedavisi varmış
   
 10. 19 Ocak 2009
  Konu Sahibi : esra2811
 11. protein

  protein EZGİ&EYLÜL DENİZ Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2008
  Mesajlar:
  212
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  canım benim çok geçmiş olsun seni anlayabiliyorum kız kardeşiminde 2 düşük 1 ölü doğumu var o kadar test sonucundan hiç bir şey çıkmadı ama tesadüfen başka bir rahatsızlığında kanda protein-s miktarının çok az olduğunu ve gebelikte bebek beslenmesinde taşıyıcı görev yaptığını öğrendik 9 ay karnından iğne yaptı şimdi 5 aylık sağlıklı bir oğlu var çok geçmiş olsun umarım allah gönlünün muradını verir
   
 12. 19 Ocak 2009
  Konu Sahibi : esra2811
 13. umutluyuz

  umutluyuz uras emrem bizimle Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.531
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  kızlar benimde 2 düşüğüm var yapılan testlerde hiçbirşey çıkmadı testler gata da yapılmıştı acaba eksik olan birşeyler olabilir mi?proteins eksikti onu da ege üniversitesinde yaptırdım 1 ay sonra sonucunu alacağım hangi tesleri yaptırmam gerekir önemli olanlar hangileri bilen var mı
   
 14. 16 Mart 2015
  Konu Sahibi : esra2811
 15. Minidefnem

  Minidefnem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Nisan 2013
  Mesajlar:
  594
  Beğenildi:
  258
  Ödül Puanları:
  53
  Merhaba,

  33 haftalık bebeğini Allah sana bağışlasın :) ben ilk gebeliğimi 5.haftada düşük yaptım, kese oluşmuştu sadece. Şimdi tekrar düşünüyorum şubat başında normal yollardan düştü kese, şimdi de ilk adetmi oldum. Doktor benden regl 3.gününde çeşitli testler istedi bugün onları yaptırmaya gittim. Protrombin aktivite diye bir değer var o normalin üstünde bilgin var mı ne demek? gebeliğe engel mi? Bir de ben düşük sonrası ilk adetimi görüyorm hemen bebek çalışmalarına girsek sıkıntı olur mu sencce :)
   
 16. 16 Mart 2015
  Konu Sahibi : esra2811
 17. esra2811

  esra2811 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  161
  Beğenildi:
  77
  Ödül Puanları:
  113
  amin inşallah arkadaşım, darısı tez zamanda sana da nasip olsun.
  ben çok testler yaptırdım dediğin test pıhtılaşmayla ilgili bir testti sanırım, bende kan pıhtılaşması çıktı ve sonra kan sulandırıcı kullanmaya başladım. bu sitede bu konuyla ilgili çok bilgi bulabilirsin, Allah gönlüne göre versin inşallah...
   
  Minidefnem bunu beğendi.
 18. 1 Kasım 2015
  Konu Sahibi : esra2811
 19. zeynepce90

  zeynepce90 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2014
  Mesajlar:
  1.143
  Beğenildi:
  902
  Ödül Puanları:
  63
  Slm kızlar. Ben de bu ay üçüncu dusugumu yaptım :KK43: testlerde pıhtılaşma çıktı ama igne kullandigim halde düştü :KK43: sizce acaba vücudum mu bebegi kabul etmiyor ne yapacağımı şaşırdım