1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Televizyon cok seyreden ve az seyreden cocuklarin cizdikleri insan resimleri..

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve Fahriye tarafından 8 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  8 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Fahriye
 1. Fahriye

  Fahriye Guru Üye

  Katılım:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  288
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  308
  Televizyon cok seyreden ve az seyreden cocuklarin cizdikleri insan resimleri..

  Bu brosürü, oglumu götürdügüm, rehabilitasyon merkezinden aldim ve sizlerle paylasmak istedim.


  2004 ve 2005 yillarinda, cocuklarin zihinsel gelisimlerini incelemek icin, 1900 okul öncesi cocuga, bir insan resmi cizmeleri istenmis ve asagidaki gibi, günde 1 saat kadar TV seyreden cocuklar insanlarin sac-ayak-ellerini ve giyim olarak herseylerini ayrintili cizmisler.

  Fakat, 3 saat ve daha fazla TV seyreden cocuklar ise kafa-gövde-kol ve bacaklari birer cizgiden ibaret resimleyip, ayrintilara girmemisler bile...


  [​IMG]
   
 2. 9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Fahriye
 3. canavar

  canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  3.278
  Beğenildi:
  128
  Ödül Puanları:
  353
  CADIARZUbenimki 3 saatten çok daha az izliyor ama genede çizimi aynen bu şekilde(scan çalışsaydı koyacaktım.)
  [​IMG]
   
 4. 9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Fahriye
 5. zerrinn

  zerrinn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  775
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  gerçekten doğru ben de bir tv proğramında izlemiştim bu konuyu cocukların tv hayal dünyasını olunlu yönden etkileyip yanlız konusmayan üretmeyen bir toplum haline getiriyomuş tabi fazlası herseyde olduyu gibi zarar
   
 6. 9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Fahriye
 7. mahmure87

  mahmure87 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  157
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  tv gercekten çok çekici bir icat gercekten. 8 aylık yeğenim bile hemen açık tvyi fark ediyor ve ona bakarken baska hiçbir seyle ilgilenmiyor. biz onun yanında tv açmamaya çalışıyoruz, onu tvden uzaklastırıyoruz. tv izlemek otistikliğe (doğru mu yazdım bilmiyorum) de neden olabiliyormuş. ilerde bol bol izlerler nasılsa, bebekken izlemelerine hç gerek yok bence.
   
 8. 9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Fahriye
 9. yxuxrexgxim rehin

  yxuxrexgxim rehin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  benim kızım 3 saatten fazla izlemiyo ama yinede hayal gücü az resimleride bunlara hiç benzemiyo yani biraz alttaki resimden birazda üstteki resimlerin karışımı
   
 10. 9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Fahriye
 11. Fahriye

  Fahriye Guru Üye

  Katılım:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  288
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  308  Otizm: sözel (konuşma) ve sözel olmayan iletişim (jest, mimik, beden dili), sosyal etkileşim, yaratıcılık ve sembolizasyona dayalı oyunlarda yetersizlikler; takıntılı, tekrarlayan davranış örüntüleriyle tanımlanan bir nörogelişimsel bozukluktur.


  OTİZM VE TELEVİZYON

  A.Rıza Doğan
  Sosyal Hizmet Uzmanı


  Hayatımızda büyük bir yer tutan televizyonun insanlar üzerinde olumlu olumsuz bir çok etkisi bulunmaktadır. Son dönemlerde yapılan araştırmalar ülkemizin televizyon izlemede dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer aldığını göstermektedir. Televizyonun insanlar üzerindeki etkisine bakıldığında, çocukları daha fazla etkilediği görülmektedir. Bu yazıda öncelikli olarak televizyonun otistik çocuklar üzerindeki etkisine bakılacaktır.
  Otizm, bireyin dış dünyanın gerçeklerinden uzaklaşıp kendine özgü iç dünya yaratması durumudur. Otizm kısaca Sosyal etkileşimdeki yetersizlik, iletişimdeki eksiklik ve çeşitli takıntılarla kendini gösterir.
  Otizmin ortaya çıkma sıklığı 30 aydan önce olmaktadır.0-3 yaş psiko-sosyal anlamda çocukların bir çok kazanımının olduğu dönemdir. Bu dönemde oluşabilecek bir problem çocuğun ileriki yaşamını da olumsuz etkileyecektir.

  Otistik çocuğu olan aileler genellikle televizyon karşısındaki çocuklarını şu cümlelerle anlatmaktadırlar:

  • “Televizyon karşısında saatlerini geçiriyor televizyon seyrederken davul çalsa bile dönüp bakmıyor”,
  • “Adeta televizyonun içine girerek izliyor” ,
  • “Özellikle reklamlara ve kliplere karşı aşırı ilgisi var başka odada olsa bile bunların sesini duyduğu anda koşup gelerek izliyor”,
  • “İzlediği programı kapattığımızda öfke nöbetleri geçirecek derecede tepki veriyor” ,
  • “Bizimle konuşmuyor ama reklam ve şarkı repliklerini saatlerce kendi kendine mırıldanıyor”

  Otistik bireyleri tanıyanlar bu serzenişleri eminim bilirler. Peki otistik çocuklar neden televizyon karşısında saatlerini geçirirler ve bundan hoşnutturlar.
  Kimi çocuklar televizyon karşısında ailelerinin zorunluluklarından (anne babanın çalışması, çocuğun fiziksel bir rahatsızlığı, anne babanın ev ile ilgili sorumlulukları vb.) dolayı fazla zaman geçirirler. Ayrıca televizyon karşısında zaman geçiren çocuğun uslu durup aileyi uğraştırmaması, ailenin çocuğa yanlış model olması da çocukların televizyon karşısında zaman geçirmesini artırmaktadır. Bu dönemde çocuğun çevresini model alıp konuşmayı öğrenmesi,sosyalleşmesi gerekirken televizyon karşısında saatler geçiren çocukta konuşmada gecikmeler, sosyal etkileşimde problemler görülebilmektedir. Bunun bir nedeni televizyon seyretmenin, pasif bir etkinlik olması ve çok fazla dikkat gerektirmediği için çocuğun sosyalleşmesinde ve ifade edici dilinde problemlere sebep olabilmesidir.Televizyon yalnız görsel algıya hitap eden doğası gereği, beynin sağ yarım küresindeki dille ilgili bölgenin gelişimini engellemektedir. Aşırı uyarıcı öğelerle donatılmış programlar (çocuk programları, klipler, reklamlar) beynin birkaç dikkat bölgesini etkileyecek şekilde ayarlanmıştır. Çocuk uzun süre televizyon seyredip bu aşırı uyaranlara alıştığında, hafif uyaranlara dikkatini vermemekte bu nedenle böylesi programlar, onun oyunlarda ve sosyal ilişkilerinde özgürce beynini kullanmasını engellemektedir.

  “Televizyon otizme neden olur mu?”

  Televizyonun otizme neden olduğu konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bazı otizm belirtilerini artırdığı söylenebilir. Televizyonun diğer bir olumsuz yanı ise verilen eğitimi bazı noktalarda olumsuz etkilemesidir. Örneğin iletişimi artırılmaya çalışılan bireyin televizyonun karşısında saatlerce zaman geçirmesi verilen eğitimi de olumsuz etkileyip bireyin öğrenmesini de yavaşlatacaktır.
  Televizyonun otistik ve otistik belirtiler gösteren çocukları sosyal etkileşim ve dil ile ilgili alanlarda olumsuz etkilediği görülmektedir.Televizyon karşısında saatler geçiren çocuğun aldığı eğitimde de bazı noktalar olumsuz etkilenmektedir.

  ÖNERİLER:

  • Amerikan Pediatri birliği yapılan çalışmaları temel alarak yıllık yayınladığı tavsiye ve önerilerde 0-2 yaş arası çocuklarına tv izletilmemesini öneriyor. Bu dönemde çocuğunun iletişimini artırmak gerekiyor. Otizm 3 yaşından önce ortaya çıktığı için bu dönemde çocuğa televizyon seyrettirilmemelidir. 3 yaşından sonra otizm belirtileri gösteren çocuklara bir saatten daha az televizyon seyrettirilebilir.
  • Otistik çocuk televizyon karşısına oturtulup televizyon ile baş başa bırakılmamalıdır. Aile çocuk ile birlikte çocuğun algılama düzeyine uygun programlar izlemelidir. İzlenilen program ile ilgili çocuğa bilgi verilmeli ve çocuğun çevresinden kişiler ile iletişiminin devam etmesi sağlanmalıdır.
  • Bazı otistik çocuklar belirli cd’leri defalarca izleyerek cd’nin her karesini ezberleyecek duruma gelirler. Bu durum otistik çocuğun rutine alışmasını sağlayacaktır. Hep aynı cd.’ler yerine farklı cd’ler izletilerek bu rutin davranışların önüne geçilebilir.
  • Seçilecek programların çocuğun psiko – sosyal durumuna uygun olmasına özen gösterilmelidir.
  • Aile televizyon izleme ile ilgili çocuğa örnek olmalı ve zamanının büyük bölümünü televizyon karşısında geçirmemelidir.
  • Özellikle bakıcıya bırakılan otistik çocuğun saatlerini televizyon başında geçirmemesi için bakıcı bilgilendirilmelidir. Çocuk ile birlikte yapılabilecek etkinlikler gösterilerek model olunmalıdır.
  • Anne – baba otistik çocuk ile iletişimi artıracak oyunlar oynamalıdır.
  • Çocuğun dikkatini çekecek bol resimli hikayeler okunmalıdır.
  • Çocuğun boş zamanlarını daha iyi değerlendirmesi için oyun hamuru, Pazıllar, boyamalar vb. oyunlar oynanmalıdır..
  Çocuğuyla ilgili en ufak bir şüphe bile duyan aileler mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır.

  KAYNAKÇA:

  1. Öztürk, Orhan. “Ruh Sağlığı ve Bozuklukları.” Ankara:HYB Yayınları,1997.
  2. www.annecocuk.com
  3. YAVUZER, Haluk. “Çocuğu Tanımak Ve Anlamak.” Dördüncü Basım. Remzi Kitapevi,Ocak 2004.

  http://www.rehabilitasyon.com
   
 12. 9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Fahriye
 13. burbuk

  burbuk Guru Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.977
  Beğenildi:
  5.152
  Ödül Puanları:
  388
  şok şok şokkk, canavar benim kızımda 3 yaşındayken aynen senin bebişin gibi çiziyordu şimdi 4 yaşında ve gene aynı senin bebiş gibi çiziyor, yoksa bu yaşlarda çocuklar böylemi algılayıp çiziyorlar inan bu kadar benzerlik olmaz
   
 14. 10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Fahriye
 15. yagmurcuk

  yagmurcuk Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Benim cocukta cizgifilm cok seviyo izlemesini zor iste cunku cok keyf aliyor..
   
 16. 11 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Fahriye
 17. ebrusu_22

  ebrusu_22 Guru Üye

  Katılım:
  7 Ekim 2007
  Mesajlar:
  214
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  308
  yaw desene bendede aynen 3 saatten fazla seyredermişim bende cinali çiziyorum 32 yaşındayımmmm hala ayıb bana yawwww:)
   
 18. 17 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Fahriye
 19. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.851
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  348
  kızlar ya bu çok hassas bir konu cidden maalesef bende tv karşısında bebek büyüttüm ve şimdi çekiyorum sorunları
  kızım hala düzgün konuşmuyor hatta hiç konuşmuyordu 2 aydır televizyon izletmemeye çalışıyoruz
  hiç izletmemek mümkün değil denedik çocuk nerdeyse depresyona girdi
  azalttık epey artık 2-3 kelimelik basit cümlelerlede olsa konuşuyor şükür
  fahriyecim yaşadıklarını az çok anlayabiliyorum epey sorun yaşadık bizde iletişim nedeniyle otistik bir çocuğa sahip olduğuma inanmıştım epeyce ama hızlı bir gelişim sürecine girdik şükür
  2 ayiçinde aldığı yol süper cidden
  iletişimi insanlarla ilişkileri falan çok gelişti kızımın artık