1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Ter önleyicilere dikkat...

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 21 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  21 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 1. Yagmurun_kizi

  Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.652
  Beğenildi:
  8.385
  Ödül Puanları:
  113
  Prof. Dr. Sağlıker:


  Aşırı deodorant kullanımı, ter bezlerinin çalışmasını engeller
  Ter bezleri tıpkı böbrekler gibi çalışır, toksin tuz ve üreyi vücuttan atarlar
  Terlemek bir savunma mekanizmasıdır. Teri önlemek, güneş çarpmasına davetiye çıkarır

  Özellikle yaz aylarında ter kokusunu önlemek amacıyla yoğun olarak kullanılan deodorantların, terlemeyi engelleyerek, vücuttaki toksinlerin atılmasını önlediği belirtildi.
  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yahya Sağlıker, yaptığı açıklamada, aşırı sıcaklarda, gündüzleri deodorant kullanmanın zararlı olduğunu, terlemeyi engellemenin, güneş çarpmasına davetiye çıkarmak anlamına geleceğini söyledi.

  "Hoş kokmak güzeldir, ancak terleme önlenirse vücuttaki toksinler,tuz ve üre atılamaz" diyen Sağlıker, özellikle koltuk altları, kasıklar ve boyundaki ter bezlerinin böbrek gibi çalıştığını belirtti. Vücuttaki zararlı maddelerin, terleme yoluyla dışarı atıldığını hatırlatan Sağlıker, şöyle devam etti: "Aşırı deodorant kullanımı, ter bezlerinin çalışmasını engeller. Ter bezleri tıpkı böbrekler gibi çalışır, toksin, tuz ve üreyi vücuttan uzaklaştırır. Özellikle hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı günlerde, gündüzleriaşırı deodorant kullanımı çok sakıncalı. Bilindiği gibi deodorantlar terlemeyi engelliyor."

  Reklamlara aldanmayın
  Prof. Dr. Sağlıker, vücudun terlemeye ihtiyacı olduğunu, oysa deodorant reklamlarında terletmeme özelliğinin özellikle vurgulandığına dikkat çekti. Sağlıklı insanın terlemesi gerektiğini ifade eden Sağlıker, şunları kaydetti: "Reklamlara aldanmayın. Özellikle gündüz sıcaklığında yoğun dedorant kullanmak, güneş çarpmasına davetiye çıkarmaktır. Vücut terleyerek soğur. Bu bir savunma mekanizmasıdır. Deodorantları, çok önemli toplantılara giderken sıkın. Eve dönünce duş alarak vücudunuzdan uzaklaştırın."