Terminatör Gerçek Oldu

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
39.150
Emoji Skoru
104.738
Yaş
47
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Bilim adamları, Terminatör ve benzeri bilimkurgu filmlerde olduğu gibi, metal üzerinde canlı deri dokusu büyütmeyi gerçekleştirdiler. Yeni teknoloji, ilerde, herhangi bir nedenle kemikleri zarar görmüş insanlara takılan protezlerin daha güçlü ve doğal olmasını sağlayacak. İngiliz bilim adamları, geyik boynuzunun deri içinden çıkmasından ilham alarak devrim niteliğinde bir buluş gerçekleştirdiler. Bilim adamlarının metal üzerinde canlı deri dokusu geliştirmeleri sayesinde, ilerde, kemiğe bağlanacak yapay kollar daha güçlü ve faydalı olacak. Aynı teknolojinin gelecekte "biyonik insan"ın temelini oluşturabileceğine de dikkat çekildi.
Terör saldırısında kollarını kaybedenlere uygulanıyor
Yeni teknolojinin ilk denemeleri, 7 Temmuz 2005’te Londra’daki bombalı terör saldırılarında kollarını kaybeden iki hasta üzerinde yapılıyor. Yeni teknoloji sayesinde derinin içinden geçen titanyum çubuklar kullanılarak doğrudan doğruya insan iskeletine protez kollar, bacaklar ve parmaklar takabilmek mümkün olacak. Büyüyen deri dokusu, metal bağlantı etrafında kaynayacağı için, enfeksiyon problemi de ortadan kalkacak.
Deri bağlantı hastalara hissetme duygusu veriyor
Londra College Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik Bölümü araştırmacılarının bir tıbbi cihaz firması ve Stanmore Enstitüsü ile işbirliği içinde yürüttüğü çalışmalar sonucunda, deri dokusunun metale kaynamasını sağlayan teknolojiye "ITAP" adı verildi. Protez kolu kemiğe bağlarken, metalle kaynaşan deri bağlantı, hastalara daha iyi bir hissetme duygusu veriyor. Denemelere katılan parmaklarını kaybetmiş bir hasta 10 yıldır ilk kez kalem kullanabildi.
 
C

cimcimebenim

Ziyaretçi
BU GİDİŞLE HAYATIMIZI İNSAN BENZERİ ROBOTLAR KONTROL EDECEK. BUGÜN PROTAZ İÇİN KULLANILAN YARIN ROBOTLARA YAPILIR :rolleyes2:
AYRICA BİLİM KURGU FİLİMLERİ İNSANLARI GELECEKTE ÇIKARILACAK OLAN İCATLARA İNSANLARIN ALIŞMASI İÇİN YAPILIYORMUŞ YANİ ANLAYACAĞINIZ BU GÜN BİR FİLMDE İZLEDİĞİMİZ HERŞEY ASLINDA MİNİK ÇAPLARDA DA OLSA ÜRETİLİYOR SADECE HALK PİYASINA AÇILMASI İÇİN FİLMLERİ ALIŞTIRM GİBİ KULLANIYORLAR. ÖRNEĞİN CEP TELEFONLARI. ÖRNEĞİN MSN :biggrin: ESKİ FİLMLERİN ÇOĞUNDA EKRANDA KARŞINDAKİNİ GÖRÜP KONUŞMAK VARDI VE O ZAMAN BİZE ABARTI GELİYORDU :KK66: ŞİMDİ FİLMLERDE ROBOTLAR HAYATIN PARÇASI... AMMA UZATTIM YETER BU KADAR :laugh:
 
Yukarı Alt