1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Tip 2 diyabet hastalığı

Konusu 'Endokrinoloji' forumundadır ve Elif tarafından 17 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  17 Haziran 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  28.486
  Beğenildi:
  15.156
  Ödül Puanları:
  488
  Tip 2 diyabet kanda sürekli yüksek düzeyde şeker (glikoz) olduğunda meydana gelen bir hastalıktır. Dünyada tahmini 171 milyon insan diyabet hastasıdır ve tahminler, bu rakamın, 2030 yılı itibariyle 366 milyona ulaşacağını ileri sürmektedir.

  Bunun birkaç nedeni vardır. İlk olarak, çoğu insan tip 2 diyabet için risk altında olup olmadığını bilmemektedir. İkinci olarak, tip 2 diyabet olan pek çok hasta asemptomatiktir - yani hasta olmalarına ve hastalığın ilerliyor olma olasılığına rağmen, gözle görülür belirtiler göstermezler. Üçüncü olarak, diyabet belirtilerinin yanlış yorumlanması da sık görülen bir durumdur. Örneğin, aşırı susuzluk, sık idrara çıkma, halsizlik, kilo kaybı ve hatta bulanık görme gibi rahatsızlıklar tedrici olarak ortaya çıkar ve yaşlanmaya yorulabilir; ancak bunlar aslında tip 2 diyabet hastalığının ilerleyişinin klasik belirtileridir.

  Kimler diyabet olur?
  Tip 2 diyabet güçlü bir genetik bağlantıya sahiptir - "aile içinde dolaşma" eğilimindedir. Tip 2 diyabet genellikle aşırı kilolu veya obez ve 45 yaşın üstündeki insanlar üzerinde etkili olur - ancak, gençler arasında da gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bazı diğer tip 2 diyabet risk faktörleri şunlardır:

  Ailede geçmişte diyabetin görülmesi
  Düzenli egzersiz yapılmaması
  Geçmişte hamilelik sırasında meydana gelen bir diyabet şekli olan gestasyonel diyabetin görülmüş olması
  Dört kilonun üzerinde bir çocuk dünyaya getirilmesi
  Etnik köken: Afrikalı-Amerikalılar, Latinolar, Yerli Amerikanlar, Asya ve Pasifik Adalarından gelenler
  Şeker ve insülinin diyabetteki rolü
  Vücudumuz yediğimiz gıdaların çoğunu şekere dönüştürür. Şeker vücudumuzun yapması gereken işleri yapmak için gerek duyduğu enerjiyi sağlar. Pankreas tarafından üretilen insülin bir sinyal göndererek vücut hücrelerine kandan gelen şekerin girişine izin vermesini söyler. Hücrelere giren şeker vücudumuz için gereken enerjiyi temin eder. Tip 2 diyabet hastalığında, vücudumuz şekeri gereken şekilde kullanamaz.

  Tip 2 diyabet hastalığı ya vücut yeterli insülin salgılayamadığında ya da hücreler her zaman insülini "dinlemeyip" yeterli şeker girişine izin vermediğinde gelişir. Buna "insülin direnci" denir. Her iki durumda da, kanda gerekenden fazla şeker kalır. Kontrol edilmediğinde, kanda çok fazla şeker bulunması diyabet ve ilgili diğer komplikasyonların oluşmasına yol açabilir.

  Tip 1 ve tip 2 diyabetlerin tespit edilmesi
  Diyabetli 10 hastadan yaklaşık 1'inde, pankreas insülin salgılamayı tamamen bırakmıştır. Bu tip 1 diyabettir. Hiç insülin olmaması, vücudun hücrelerine şeker girişine izin vermesini söyleyecek hiçbir mesajın gönderilmemesi anlamına gelir. Bu durumda, şeker kanın içinde birikerek çoğalır. Tip 1 diyabetin tek tedavi yolu günlük insülin alınmasıdır. Tip 1 diyabet genellikle erken dönemde çocuklarda, ergenlerde ve genç yetişkinlerde ortaya çıkar.

  10 diyabetli hastadan geri kalan 9'u pek çok nedenden dolayı meydana gelebilen tip 2 diyabet hastalığına sahiptir. En yaygın sebeplerden biri insülin direncidir. Aslına bakılacak olursa, tip 2 diyabeti olan hastaların %90'ı insüline dirençlidir. Tip 2 diyabeti olan hastalar doğal insülinlerini üretmeye devam eder, fakat vücutları bu insülini uygun bir şekilde kullanmaz. Bu ise vücut hücrelerinin, insülinin gönderdiği ve şeker girişine izin vermelerini istediği mesajları her zaman "dinlemediği" anlamına gelir. Bu durumda şekerin hücrelere girişi zorlaşır ve sonuçta şeker sağlıksız bir şekilde kanda birikip çoğalmaya başlar. Tip 2 diyabet güçlü bir genetik bağlantıya sahiptir - yani "aile içinde dolaşma" eğilimindedir. En sık olarak, 45 yaşın üzerindeki yetişkinlerde görülür
   
 2. 23 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : Elif
 3. Amonra

  Amonra Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  13.456
  Beğenildi:
  285
  Ödül Puanları:
  213
  yıllarca insülin direnci pko uğraştım durdum
  kaçınılmaz son gerçekleşti tip 2 diyabet oldum
  ve ağır şekilde ilerliyo bütün etkilerini yaşıyorum
  uzun süredir kullandığım metformin ve antidiyabetik ilaçlara
  rağmen bi düzelme malesef yok
  insülin salgısı yapan pankreasın beta hücreleri
  artık görevini yerine getiremediği için bi tahrip durumu söz konusu
  bunun ilerde olacağını ama tedavinin bi şekilde bunu geciktireceğini
  düşünüyodum bu kadar hızlı ver erken olması üzücü
  hazır değildim buna galiba doktorum 3 aylık ek tedavi yöntemlerini de deneyip
  insülün enjeksiyonuna başlayabiliriz dedi.
  aranızda bu derece ileri boyutta olan var mı?
   
 4. 23 Kasım 2014
  Konu Sahibi : Elif
 5. sevde123

  sevde123 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2014
  Mesajlar:
  28
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  anneme günde 4 igne vermişler daha kısa sure kullanmıs olmasına ragmen işe yaramıyor diye bıraktı kullanmak istemiyor asırı yıksek cıkan sekerı var