Tırnak batması....

mahinur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
22 Şubat 2007
Mesajlar
38
Emoji Skoru
0
Yaş
34
Tırnak batmasını ihmal etmeyin
Yaranın iltihaplanmasına neden oluyor...
Yanlış ayakkabı seçimi tırnak batmasına sebep oluyor. Tırnak batması, bir ayak parmağı tırnağının keskin ucunun ayak parmağı etinin içine doğru büyümesi sonucu ortaya çıkıyor. Sıklıkla ayak başparmağında meydana geliyor.

Birçok insanın başına gelen ve göz ardı edilen bir sorun olan tırnak batması hakkında Dermatoloji Uzmanı Serpil Özyılmaz’dan önemli bilgiler veriyor:

Herkeste görülebiliyor

Tırnak batmasının kadın ve erkek ayırmadan günümüzde oldukça sık görülen bir sorun olduğunu belirten Özyılmaz, ayak sağlığı, yürümeyi etkilediğinden günlük aktiviteler ve çalışma hayatında daha büyük bir önem kazanıyor, dedi.

Tırnak batması, ayak parmağının, genellikle de başparmağın dokusuna tırnağın batması sonucunda meydana geliyor. Tırnak batması, şiddetli ağrı ve yaranın iltihaplanmasına yol açıyor.

Tırnak batmasına sebep olan faktörler,

Ayak tırnaklarını birbiri üstüne bindiren ayakkabılar giymek
Ayak tırnakların çok kısa kesmek ya da düz kesmemek
Ayak tırnağında zedelenme
Normalin dışında kıvrık ayak tırnakları
Ayak tırnaklarının kalınlaşması

Tırnak batmasının bulguları,

Tırnağın bir ya da iki tarafında ağrı ve hassasiyet
Ayak tırnağının etrafında kızarıklık
Tırnağın etrafında şişme
Ayak tırnağının etrafındaki dokuda enfeksiyon

Ayak sağlığının kişinin sosyal yaşamını da etkilediğini belirten Dr. Serpil Özyılmaz, ayak bakımına ve sağlığına önem verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi ve ayak sağlığı için bir takım önerilerde bulundu;

· Tırnakları küt kesin. Ayak parmağınızın ön kenarına uydurmak için tırnaklarınızı yuvarlatmayın. Ayaklarınızda dolaşım problemi varsa, her üç ayda bir tırnaklarınızı, profesyonel olarak bakımını yaptırmak için, bir podiyatriste gösterin.

· Ayak tırnaklarını orta uzunlukta tutun. Ayak tırnaklarını ayak parmaklarınızla bir boyda olacak şekilde kesin. Eğer ayak tırnaklarının çok kısa kesilmesi, ayakkabıların ayak parmaklarına yaptığı baskı, tırnakların yumuşak doku içine girmesine neden olabilir.

· Ayaklarınıza tam uyan ayakkabılar giyin. Ayak parmaklarına aşırı derecede baskı yapan ya da sıkıştıran ayakkabılar tırnakların çevredeki dokulara girmesine neden olabilir. Eğer ayaklarınızda sinir rahatsızlığı varsa, ayakkabılarınızın çok sıkı olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Tercihen ayak problemleri olan kimselere uyan ayakkabılar satan özel ayakkabı dükkânlarından olmak üzere, ayağınıza iyi uyan ayakkabılar almaya ve giymeye özen gösterin.

· Koruyucu ayak malzemeleri kullanın.
 

selda71

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
27 Haziran 2007
Mesajlar
66
Emoji Skoru
2
Tırnak batması

Eğer tırnağınızı çok kısa keserseniz, özelliklede bunu başparmağınızın iki kenarında yaparsanız , sık bir hastalık olan tırnak batmasına neden olabilirsiniz.İnsanlar genellikle tırnak köşelerini parmak biçimine uygun olarak yuvarlak keserler. Bu tırnak yatağına yakın uçlar cilt içine doğru gömülerek büyür. Bu duruma bazen sıkı ve dar bir ayakkabıda neden olabilir. Ancak bu tür problemleri olan kişilerin tırnak yataklarının yapısal olarak gömük ve tırnak kenarlarındaki cilt kvrımının tırnak üzerine doğru kıvrımları olduğu görülür.

Tırnak batmaya başladığında sertlaşma, şişme ve hassaslaşma başlar. Daha sonra enfeksiyon başlar ve çok ağrılı olur. Bu dönemde tırnak yatağı kenarında cerahat görülebilir, zamanla cilt tırnak üzerine büyümeye başlar.
(Bkz: Şekil 1)

Tedavi

İltahaplı batık tırnak tedavisinde öncelikle ayak günde 5-6 kez sıcak, sbunlu suya sokulur. Bu sırada batmış tırnağınızı nazikçe çıkararak altına küçük bir pamuk veya mumlu diş ipi koymaya çalışın. Koyduğunuz parçayı hergün değiştirin. Enfeksiyon fazla ise doktorunuz antibiotik verecektir. Düzelinceye kadar sık sık çoraplarınızı değiştirin, sandalet giyin ve uzayınca tırnağınızı köşeli kesin. Bu prosedürü başaramazsanız doktora başvurunuz. Doktorunuz lokal anestezi ile batan tırnağınızın bir kısmını kesebilir.

İleri dönemlerde aynı olay tekrarlarsa tırnak yatağını düzeltici daha ileri cerrahi prosedürler gerekebilir.

Korunma

Bu riskten korunmak için tırnak kenarlarını yuvarlak değil köşeli kesin. Tırnak uzunluğunu cildi geçecek biçimde tutun. Tırnak kenarlarını koparmayın. Çok sıkı çorap veya ayakkabılardan sakının. Ayaklarınızı her zaman temiz tutun.
 

Yalnxixz82

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Haziran 2007
Mesajlar
120
Emoji Skoru
0
Yaş
36
Saol canım bendede hamileyken olmuştu.Epey çekmiştim artık tırnaklarımı yazdığın gibi yuvarlak kesmiyorum.Düz kesiyorum artık olmuyor.Teşekkürler
 

ppapatya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Temmuz 2008
Mesajlar
528
Emoji Skoru
4
bende de hep olurdu bi kere çok kötü oldu hatırlamak istemiyorum tam 1 yıl düzelmedi o tırnağı kesemedim acıdan sonunda gidip tırnağı çektiricektim ki aklıma birden sirke geldi ne alaka diyceksiniz hemen açıklayayım daha öncede mikrobik bi rahatsızlık vardı elimde gece yatmadan önce pamuğa sirke dök eline bağla demişlerdi çok iyi gelmişti ve tırnağımı yumuşatmıştı. pamuğa sirke döküp tırnağımın üstüne koydum streç filmle sardım iyice çünkü sirkenin sabaha kadar kurumaması için hava almaması gerekiyor sabah kalktım bi güzel tırnak makasıyla batan tırnağı kestim hem deri hem tırnak yumuşuyor ve acısız bi şekilde kesebiliyorsunuz aklınızda bulunsun şimdi hiç batma olmuyor
 

damllaa

mutlu...
Kayıtlı Üye
Katılım
15 Nisan 2008
Mesajlar
426
Emoji Skoru
0
Ben de sürekli çekiyorum tırnak batmasından.Özellikle yazın çok oluyor.Benim parmak yapım tırnak batmasına çok müsait.Tırnaklarımı küt de kessem oluyor.Bu yaz neredeyse çektirecektim tırnaklarımı...
 
Yukarı Alt