1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Tiroid Bezi Sorunlari

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve Angel...baby tarafından 9 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  9 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 1. Angel...baby

  Angel...baby Kızım&Oğluşum Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.331
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  TİROİD BEZİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER
  Tiroid hormonları ve yumurtalık işlevleri birbirleriyle o kadar iç içedirler ki, yumurtalık işlevlerinde sorunların varlığı durumunda tiroid bezi işlevleri tanı aşamasının ilk başlarında değerlendirilir. Kronik bir yumurtlama bozukluğu olan Polikistik Overi (PKO) daha iyi anlayabilmek için her kadının tiroid bezi işlevleri hakkında temel bilgilere sahip olması son derece önemlidir.

  Vücudun en temel işlevlerini yöneten tiroid bezine ait sorunlar (tiroid hormonlarının az çalışması, fazla çalışması veya bez içinde oluşan kitleler), erkeklerden daha çok kadınlarda görülmektedir. Tiroid bezi sorunları sıklıkla otoimmun tabiyattadır (otoimmun hastalık, vücudun kendi dokularından birine bilinmeyen nedenlerle yabancılaşması ve bu “yabancı” dokuyu bağışıklık sistemiyle vücuttan uzaklaştırmaya yönelik girişimler yapması neticesinde oluşan hastalıktır. Bağışıklık sistemi vücudun aslında kendine ait olan bu dokusunu tahrip ettikçe dokunun işlevleri aksamakta ve buna bağlı sorunlar ortaya çıkmaktadır).

  Kadınlarda tiroid bezi sorunlarının sık olması nedeniyle hormonal dengesizlik düşünülen hemen her durumda ve hatta aşağıda anlatılacağı gibi hiçbir şikayeti olmayan bir kadında bile belli aralıklarla tiroid hormon ölçümü yapılması önerilmektedir. Günümüzde henüz belirti ve bulgular ortaya çıkmadan bile tiroid bezi sorunlarını ortaya çıkarabilecek hassas laboratuvar ölçüm yöntemleri geliştirilmiştir.

  TİROİD BEZİNİN İŞLEVLERİ
  [​IMG] [​IMG]
  Tiroid bezi boyunda hemen gırtlağın altında yerleşmiş ve elle hissedilebilen, iki ayrı lobdan (lob, bölüm anlamındadır) oluşmuş kalkana benzeyen (tiroid Latince kalkan anlamına gelir) bir salgı bezidir.

  Tiroid bezi besinlerle aldığımız iyodu kandan çekerek içinde depolar. İyot T3 ve T4 olmak üzere iki ayrı şekilde bulunan tiroid hormonlarının yapısında yer alan önemli bir maddedir.

  Tiroid bezi hormonları üretirken ve iyodu depolarken emri hipofiz bölgesinde bulunan TSH (Tiroid Stimulan (uyarıcı) Hormon) adı verilen hormondan alır. TSH’ın salgısı ise hipotalamus adlı beyin bölgesinden salgılanan TRH (TSH Releasing (salgılayıcı) Hormone) adı verilen bir hormon tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  Hipofiz bezi yumurtalıklara emir veren LH ve FSH ve tiroid bezine emir veren TSH dışında yan resimde görülen diğer organlara da emir verir. Doğum sonrası rahim kasılması, vücuttaki kortizon hormonu salgısının denetimi, memelerden süt salgılanması ve diğer birçok işlev hipofiz bezi denetimindedir ve hipofiz bezi sürekli olarak beynin hipotalamus bölgesi tarafından denetim altında tutulur.
  TRH salgısı tiroid hormonlarının kana ne kadar geçmesini gerektiğini belirleyen hormondur ve ihtiyacı vücudun her bölgesinden hipotalamusa ulaşan sinyaller tarafından yönetilir.

  T3 ve T4 hormonları tiroid bezi içinde tiroglobulin adı verilen bir madde içinde depolanırlar ve bu hormonlar TSH hormonu etkisiyle bu maddenin içinden çıkarak kana geçerler.

  T4 hormonu T3’ten çok daha fazla salgılanmasına karşın kanda ve dokularda T3 hormonuna dönüşür ve hemen tüm tiroid hormonu işlevleri esasen T3 tarafından gerçekleştirilir.

  Tiroid hormonları vücudun hemen her hücresinin işlevi için gereklidir ve ister diğer hormonların yapımı olsun, ister hücre büyümesi ve çoğalması olsun metabolizmanın normal işlemesi açısından vazgeçilmez hormonlardır.

  Ateşli hastalıklar, ağır hastalıklar, beslenme bozuklukları, stres gibi durumlarda vücut enerji tasarrufu yapmak zorundadır ve bunu kandaki tiroid hormonu seviyesini azaltarak yapar. Tiroid hormonlarının azalması vücut işlevlerinin, yani metabolizmanın, olay devam ettiği sürece yavaşlamasını sağlar (bir savaş durumunda besin maddelerinin dikkatli tüketilmesi, enerji tasarrufu yapılması gibi).

  Tiroid hormonları da diğer hormonlar gibi vücutta çeşitli proteinlere bağlı olarak dolaşırlar ve kandaki T3 ve T4 hormonlarının önemli kısmı başta TBG (tiroksin bağlayıcı globulin) olmak üzere çeşitli protein yapılı maddelere bağlıdırlar. Serbest olan hormonlar ise hücreler içine girerek etkilerini gösterirler.

  TRH, TSH hormonu salgısı yanında yine hipofizden Prolaktin hormonu salgısını da yönetir. Bu nedenle TRH hormonunun artmasına neden olan durumlar (hipotiroidi, yani tiroid hormon salgı yetersizlikleri) Prolaktin hormonu artışına da neden olabilmektedirler. Prolaktin hormonu salgı bozukluğundan şüphelenilen her durumda bu nedenle kan prolaktin hormonu seviyesi yanında TSH seviyesi de bakılır (TRH artınca TSH da artacaktır, bu nedenle TRH yerine ölçümü daha kolay olan TSH seviyesi bakılır).

  Tiroid Bezi İşlevlerini Değerlendiren Testler

  Serbest T4 (sT4)
  Total (toplam) T4 (T4)
  Total (toplam) T3 (T3)
  TSH

  Günümüzde kanda oldukça düşük TSH seviyelerini bile gösterebilen laboratuvar yöntemleri geliştirilmiştir.

  Bu testler arasında kan hormon seviyelerini en iyi yansıtan sT4’tür ve genellikle TSH ölçümüyle beraber tercih edilir. Kan TSH ölçümü tek başına bile tiroid bezi işlevlerini yansıtabilen hassas bir yöntemdir ve kanda yüksek bulunması tiroid bezi hormonlarının (T3, T4) düşük olduğunu, düşük bulunması ise tiroid bezi hormonlarının yüksek olduğunu gösterir. Bu tür durumlarda sT4 seviyesi değerlendirmesi yapılarak düşüklük veya yüksekliğin derecesi belirlenir.

  Bazı durumlarda TSH seviyeleri normal sınırlar dışında olmasına rağmen, tiroid bezi hormon seviyeleri normal sınırlar içinde bulunabilir. Bu durum hipofiz bezinin çok çalışarak (TSH’ı daha fazla üreterek) veya daha az çalışarak (TSH’ı daha az üreterek) olayı kompanse etme çabasını gösterir ve hastalığın henüz belirti vermeye başlamadan saptanmasını mümkün kılar.

  Diğer Testler

  Tiroid bezi ultrasonografisi, tiroid bezi sintigrafisi, tiroid bezinden numune alınması (aspirasyon biyopsisi) ve diğer bazı yöntemler özellikle tiroid bezi içinde kitle varlığından şüphelenilen durumlarda yapılır. a.s.
   
 2. 9 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 3. kurmis

  kurmis Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.180
  Beğenildi:
  28
  Ödül Puanları:
  148
  Allah devasız dert vermesin.. Nasıl uğraştım bu guatrla. zehirli guatr diye teşhis edebilmeleri için bile 2 ay uğraştık. yapılmadık test kalmadı. sonra her ay kan vermeler tahlilller. kalp çarpıntıları.bir deri bir kemik kaldım bir anda.günde 7 ilaç... şükür şu an tedavinin 8.ayındayım.artık günde tek ilaç. kilolarımı fazlasıyla geri aldım. hamile de kaldım.Rabbim başka hastalıklarla imtihan etmesin..
   
 4. 9 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 5. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  ben 2 yıllak evliyim benimde son 1yıldır gaz problemim vardı geceleri çok kötü oluyodum gaz sancısı yüzünden çok geceler acile gitmişimdir bundan 7 ay önce bi doktora gittim bana birsürü tahliller yaptı ve bu tahlillerde tiroidimin yüksek oldugu çıktı doktorumun söylediğine göre tiroid bagırsaklarımı yavaşlatıyomuş ve bu yüzden gaz problemi yaşıyomuşum ayrıca adet düznsizliğim vardı ve evlendikten sonra çok kilo almıştım bunların hepsinin sebebinin tiroid olduğunu öğrendim ve ilaca başladım ve 2 ay sonrada hamile kaldım şuan 5 aylık hamileyim allahıma şükürler olsun herşey yolunda ama ilacıma hala devam ediyorum. bugün de yeni bişi öğrendim anne veya babada tirod rahatsızlıgı olan bebeklerde de tiroid problemi görünüyomuş bu yüzden bebeğim doğduktan sonra mutlaka tsh baktıracağım.
   
 6. 9 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 7. DIPTISDIPTIS

  DIPTISDIPTIS Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  6.469
  Beğenildi:
  3.560
  Ödül Puanları:
  163
  bende tsh yüksek t3 ve t4 normal çıktı .doktorum sorun olmayacağını söyledi ama okuduklarıma göre bu sorun yaratacak bir durum. çünkü ths 6.004 (ref:0.35-5.5)çıktı. tiroit yetmezliği varmış bende. doktor ilaç vermedi ama bu ay adet olursam gidip baktıracağım başka yere. şuanda ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. çok kilo aldım ve veremiyorum. 48 kg iken 64 kg olmak zoruma gidiyor
   
 8. 9 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Angel...baby
 9. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  bende evlendigimde 61 kiloydum 1 yılda 15 kilo aldım hamile kalmadan 76 kiloydum doktorumun dediğine göre tiroid yüzünden bu kiloları almışım bence farklı bi doktorla da görüşmende fayda var