1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Tüm kanser türlerine karşı adeta ilaç gibi etkili

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve Halikarnas tarafından 20 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  33
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]


  Başta akciğer, prostat, barsak ve göğüs kanseri olmak üzere neredeyse tüm kanser türlerine karşı adeta ilaç gibi etkili.


  Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. ıbrahim Uslu, turpgiller familyasına ait sebzelerin başta akciğer, prostat, barsak ve göğüs kanseri olmak üzere neredeyse tüm kanser türlerine karşı hem koruma hem de bir ilaç gibi iyileştirme özelliği olduğunu söyledi.  TURPGıLLER MUCıZESı

  Lahana, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, beyaz ya da kırmızı turp gibi sebzelerin kanserli hücreleri kanser ilaçlarıyla aynı etkiyi gösterdiğini ifade eden Uslu, "Turpgiller familyası sebzelerin kanser önleyici etkisi içerdikleri izotiyosiyanat (kanser hücrelerinin üremesini engelleyen kimyasal bir madde) adı verilen bitki kimyasallarından kaynaklanmaktadır. ızotiyosiyanatlar açısından en zengin diğer turpgiller; lahana, kıvırcık, marul, brokoli ve özellikle kara lahanadır. Bu maddenin bozulmaması için turpgillerin mümkün mertebe çiğ ve taze yenilmesi gerekiyor. Örneğin brokoli filizleri olgun brokoliye göre 30 kat fazla izotiyosiyanat içermektedir." dedi.

  Izotiyosiyanat adı verilen bu kimyasal maddeler sebzeler doğrandığında, çiğnendiğinde ve sindirildiğinde ortaya çıktığına dikkat çeken Uslu, şu bilgileri aktardı:

  "ızotiyosiyanat kimyasalı en fazla kapari bitkisinde bulunur. Artık marketlerden rahatlıkla turşusunu bulabileğimiz kapari bitkisinde yüzde 40 metil izotiyosiyanat, yüzde 21 izopropil izotiyosiyanat ve yüzde 6 butil izotiyosiyanat bulunuyor. Kapari çok etkili kanser önleyici ve iyileştirici bir besindir."

  Avrupa ülkelerine tonlarca ihraç edilen kapari bitkisinin Türk halkı tarafından neredeyse hiç tüketilmediğini görmenin çok üzücü olduğunu anlatan Uslu, "Belki de o ülkelere göre ülkemizde daha fazla görülen kansere yakalanma oranında çok yüksek miktarda sigara tüketiminin yanı sıra turpgiller ve özellikle kapari gibi kanser önleyici besin maddelerini çok fazla miktarda, çiğ ve pişirilmeden tüketmememiz neden olmaktadır." ifadelerini kullandı.
  .