Tüp bebek tedavisi kısaca nedir ?

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
15.834
Emoji Skoru
39.736
Tüp bebek tedavisi uygulanacak hastalara kadın yaşı,yumurtalık rezervi ,kan hormon değerleri ve boy/kilo oranına göre uygun bir tedavi protokolü belirlenmektedir.

Uzun tedavi protokolünde önce yumurtalıkları baskılayıcı hormonlar burun spreyi veya cilt altı iğnesi şeklinde yaklaşık 10-12 gün süre ile uygulanır.Hastanın adet görmesi ile birlikte tedavinin ikinci bölümüne geçilir ve ortalama 8-10 gün süreyle yumurta gelişimini sağlayacak hormon tedavisi uygulanır.

Kısa tedavi protokollerinde ise yumurta gelişimini sağlayacak ilaçlara adetin 2. veya 3. gününden itibaren başlanmakta,yumurtalığın kendi salgıladığı hormonları kontrol etmeye yönelik baskılayıcı ilaçlar ise tedavinin ileri günlerinde eklenmektedir.

Hastalar kan hormon düzeyleri ve vajinal ultrasonografi ile izlenerek foliküller uygun büyüklüğe ulaştığında insan koryonik gonadotropini yani halk arasında bilinen adıyla yumurta çatlatma iğnesi verilirve 33-36 saat sonra da yumurta toplama işlemi yapılır.Bu işlem hastaların ağrı duymaması için anestezi altında yapılmakta ve ortalama olarak 10-15 dakika sürmektedir.

Yumurta toplanmasından sonra 2-6 gün içinde seçilecek embriyolar rahim ağzı geçilerek ince bir kateter yardımı ile rahim içine transfer edilecektir.Embriyo transferi ağrısız bir işlem olup ultrasonografi eşliğinde uygulandığı için hastalarımız tarafından da izlenebilmektedir. Embriyo transferini takiben yaklaşık olarak 30-45 dakika yatak istirahati sonrası hastalarımız evlerine gönderilmektedir.
 

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.661
Emoji Skoru
17
Yaş
45
ah ah keşke herşey burada yazılan kadar kolay olsa teşekkürler kazen
 

su.su

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
9 Ekim 2009
Mesajlar
100
Emoji Skoru
0
Yaş
42
arkadaşlar merhaba ben aranıza yeni katıldım daha önce tüp bebek yaptıranınız varmı benim ilk denemem olacak yarın doktorla görüşmem var ist tüp bebekte lütfen yardım edin
 

morgenrot

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eylül 2009
Mesajlar
551
Emoji Skoru
25
canım hoşgeldin
ben de yeniyim burda ben de ilk kez yaptıracağım.. canım bolca başlık var, bolca internet istesi var bu konuda.. bak sana tavsiyem öncelikle sorununa uygun bir başlığı baştan sona oku, sonra tüp bebek merkezlei ile ilgili bölümü oku.. burdaki arkadaşlar maşallah normal kadın doğum doktorlarından bile daha fazla bilgiye sahip tüp bebek konusunda..
bu arada tedavinde başarılar, inşallah hayırlı evlatlar verir rabbim sana da canım
 
Yukarı Alt