• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Tüp bebek tedavisi kısaca nedir ?

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
12 Temmuz 2006
17.451
46.946
Tüp bebek tedavisi uygulanacak hastalara kadın yaşı,yumurtalık rezervi ,kan hormon değerleri ve boy/kilo oranına göre uygun bir tedavi protokolü belirlenmektedir.

Uzun tedavi protokolünde önce yumurtalıkları baskılayıcı hormonlar burun spreyi veya cilt altı iğnesi şeklinde yaklaşık 10-12 gün süre ile uygulanır.Hastanın adet görmesi ile birlikte tedavinin ikinci bölümüne geçilir ve ortalama 8-10 gün süreyle yumurta gelişimini sağlayacak hormon tedavisi uygulanır.

Kısa tedavi protokollerinde ise yumurta gelişimini sağlayacak ilaçlara adetin 2. veya 3. gününden itibaren başlanmakta,yumurtalığın kendi salgıladığı hormonları kontrol etmeye yönelik baskılayıcı ilaçlar ise tedavinin ileri günlerinde eklenmektedir.

Hastalar kan hormon düzeyleri ve vajinal ultrasonografi ile izlenerek foliküller uygun büyüklüğe ulaştığında insan koryonik gonadotropini yani halk arasında bilinen adıyla yumurta çatlatma iğnesi verilirve 33-36 saat sonra da yumurta toplama işlemi yapılır.Bu işlem hastaların ağrı duymaması için anestezi altında yapılmakta ve ortalama olarak 10-15 dakika sürmektedir.

Yumurta toplanmasından sonra 2-6 gün içinde seçilecek embriyolar rahim ağzı geçilerek ince bir kateter yardımı ile rahim içine transfer edilecektir.Embriyo transferi ağrısız bir işlem olup ultrasonografi eşliğinde uygulandığı için hastalarımız tarafından da izlenebilmektedir. Embriyo transferini takiben yaklaşık olarak 30-45 dakika yatak istirahati sonrası hastalarımız evlerine gönderilmektedir.
 

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.661
17
ah ah keşke herşey burada yazılan kadar kolay olsa teşekkürler kazen
 

su.su

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2009
100
1
arkadaşlar merhaba ben aranıza yeni katıldım daha önce tüp bebek yaptıranınız varmı benim ilk denemem olacak yarın doktorla görüşmem var ist tüp bebekte lütfen yardım edin
 

morgenrot

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2009
551
26
canım hoşgeldin
ben de yeniyim burda ben de ilk kez yaptıracağım.. canım bolca başlık var, bolca internet istesi var bu konuda.. bak sana tavsiyem öncelikle sorununa uygun bir başlığı baştan sona oku, sonra tüp bebek merkezlei ile ilgili bölümü oku.. burdaki arkadaşlar maşallah normal kadın doğum doktorlarından bile daha fazla bilgiye sahip tüp bebek konusunda..
bu arada tedavinde başarılar, inşallah hayırlı evlatlar verir rabbim sana da canım
 
Yukarı Alt